A gyógyszer megfelelõ formáját elsõsorban az határozza meg, hogy milyen úton érvényesül a legjobban az elõnyös hatása, hogy hogyan képes a hatóanyag a legrövidebb úton eljutni a szervezetünk megfelelõ területére, és hogy milyen módon adagolva fejti ki a lehetõ legkevesebb mellékhatást.
Folyékonyak, szilárdak, félszilárdak
Folyékony gyógyszerformák például az oldatok, szirupok, szuszpenziók, emulziók. Félszilárdak a különbözõ kenõcsök, krémek, gélek, a szilárd gyógyszerformák leggyakoribb típusaiként pedig a tablettákkal és a kapszulákkal találkozhatunk. Vannak egészen újszerûnek tekinthetõ gyógyszerformák is, így például teljesen elfogadott gyógyszerforma lett a gumicukor vagy a gyógyszeres rágógumi is.
A gyógyszertechnológusok feladata kidolgozni, hogy a gyógyszer számára kifejlesztett gyógyszerforma biztonságos és könnyen adagolható legyen, a szükséges vizsgálatok elvégzése után pedig megállapítani, hogy a készítmény milyen formában hozható forgalomba.
A gyerekeknél például kiemelten fontos, hogy a szülõk a gyerek fejlettségi fokának és szokásainak ismeretében az orvossal, illetve a gyógyszerésszel együtt ki tudják választani a legideálisabb gyógyszerformát. Míg a kisebbeknél a szirup, csepp, szuszpenzió, illetve 3 éves kor fölött a rágótabletta, valamint a gumicukor-forma, addig a nagyobbaknál a csepp, a tabletta, illetve a kapszula a leggyakoribb.
Eszméletlen, vagy más okból szájon át történõ gyógyszerbevitelre alkalmatlan beteg esetében sem alkalmazhatunk szájon át adható tablettát vagy kapszulát, így maradnak az egyéb lehetõségek: injekció, infúzió vagy éppen a végbélen át adható kúp.
Hiába van tehát jó hatóanyagunk vagy gyógyszerünk, ha nem a megfelelõ gyógyszerformát választjuk, akkor nem lesz sikeres a gyógykezelés vagy a megelőzés.
Forrás: MAGYOSZ