A köhögés a szervezet mindennapos reakciója, amely az esetek többségében nem kíván szakszerű kezelést. A köhögés erőssége és jellege azonban betegségre is utalhat. Fontos figyelmeztető tünet lehet, hogy a köhögéshez társul-e váladékozás, és hogy milyen a távozó köpet - írja a webbeteg.hu.
Allergia és asztma
Az allergének belélegzésének hatására az arra érzékenyek tüsszentéssel, köhögéssel reagálhatnak, például pollen- vagy porallergia esetén. Ez csak egyike azoknak a fizikai tüneteknek, amelyeket az allergiások tapasztalhatnak. Megoldást jelentene az allergén eltávolítása a beteg környezetéből, de ennek a kivitelezése gyakran problémás, például szénanátha esetén. Időszakosan jelentkező tüdőbetegség az asztma. Az ezzel a betegséggel diagnosztizált páciensek gyakran szenvednek - többek között - köhögéstől, amely csak a megfelelő kezelés hatására csillapodhat.
Légúti fertőzések és a tüdő megbetegedése
A különböző fertőzések miatt begyulladhat a torok vagy a tüdő. Bármilyen légúti vírusos vagy bakteriális fertőzést kísérhet köhögés. A szamárköhögés például hosszan elnyúló köhögési rohamokkal jár. A szűnni nem akaró, köpettel járó köhögés idült hörghurutra utalhat, amelyhez krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kapcsolódhat. A hörgők és a tüdő rákos elváltozása állandó köhögést okoz. A betegség előrehaladott stádiumában a köhögéssel vér is távozik.
Köhögéssel járó egyéb betegségek
A reflux (GERD) légúti tünetei közé tartozik a főként étkezés után, előrehajláskor, emeléskor vagy fekvő pozícióban ránk törő köhögés, amelyet a gyomorsavtartalom közvetlen irritációja vált ki. A szív károsodása vagy túlterheltsége is okozhat köhögést. A szívelégtelenség egyik tünete, hogy a beteg fehér vagy rózsaszín habzó váladékot köhög fel. Súlyos légúti szövődmények következhetnek be cisztás fibrózis esetén, amely egy génhiba miatt kialakuló, örökletes betegség. Az elváltozás hatására a külső elválasztású mirigyek fokozott váladékozása köhögésre ingerelheti a szervezetet.
Mikor igényel a köhögés célzott orvosi kezelést?
A köhögés csillapítása érdekében ajánlott odafigyelni a levegő párásítására, mert az alacsony páratartalom irritálhatja a torkot. A torokszárazságon bármilyen kemény cukorkának a szopogatása is segít, de ez a fulladás veszélye miatt csak bizonyos életkor felett lehetséges. A torokban lerakodó váladék irritációját meleg folyadék bőséges pótlásával csökkenthetjük. A húsleves, a különböző teák és növényi főzetek alkalmazása enyhítheti a panaszokat. Ha a köhögés napok múltán sem szűnik meg, esetleg láz, nehézlégzés vagy légszomj tapasztalható mellette, érdemes orvosi segítséget igényelni. A kivizsgálás akkor is ajánlott, ha a köhögés során váladék jelentkezik, amely sűrű állagú és zöldessárga. Rózsaszín vagy egyértelműen véres köpet esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. Szintén sürgős ellátásra szorul a páciens, ha súlyos légzési vagy nyelési nehézségei vannak.
Forrás: webbeteg.hu