A nyári hónapokban a forró és párás környezet megnöveli a hüvelyi fertőzések kockázatát. Ilyenkor leggyakrabban gombás fertőzés lép fel, ám a bakteriális húgyúti problémák esélye is megnő.
Jól szellőző fehérnemű
Nagyon fontos a megfelelő fehérnemű választása, hiszen a rosszul szellőző, műszálas anyagból készült darabok igencsak kedveznek a káros mikroorganizmusok elszaporodásának. Ugyanígy kerülni kell a tangákat is, hiszen nagyban segítik a végbél környékén élő kórokozók hüvelybe jutását. A szakemberek ezeken kívül a túl szűk nadrágoktól is óva intenek, mivel ezek is fokozzák az izzadást, így nedves környezetet teremtenek.
Ne legyen nedves a fürdőruha
A nedves fürdőruhák kiváló táptalajt nyújtanak a gombák elszaporodásának, hiszen azok a meleg, nedves környezetben érzik a legjobban magukat. Fürdőzés után cseréljük át a fürdőruhát.
Nem mindegy, mi kerül a tányérra
Megfigyelések szerint nyáron gyakoribbak a candida fertőzések, többek között azért, mert ilyenkor többször nyúlunk szénhidrátokhoz, édességekhez, cukros üdítőkhöz. Érdemes ezért inkább szezonális zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztani, és a szomjúságot lehetőleg vízzel csillapítani.
Lactobacillus kúra
Sokkal nagyobb eséllyel lépnek fel különböző hüvelyi fertőzések, ha a lactobacillusok mennyisége valamiért lecsökken (pl. antibiotikum kúra után). Amennyiben valaki hajlamos az intim fertőzésekre, érdemes nyáron – főleg nyaralás előtt és/vagy betegségek után – lactobacillus kúrát tartani, mellyel növelni lehet ezek mennyiségét, így elkerülhető a kórokozók elszaporodása.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Hüvelyi fertőzésre utal a bő, kellemetlen szagú, megváltozott állagú és színű hüvelyi folyás, égő, viszkető érzés, bőrpír, duzzanat, vagy ha az intim együttlétek fájdalmassá válnak. Ilyenkor a nőgyógyász a tünetek alapján – esetleg tenyésztéssel – megállapítja, milyen kórokozó (gomba, baktérium, vírus) generálja a problémát, majd arra megfelelő terápiát javasol.