A szabadalomban a találmányról leírták, hogy a test felmelegítése nem függ a levegő hőjétől, ám a test gyorsabban képes izzadni, mint a hagyományos orosz vagy török fürdők alacsonyabb hőmérsékletén.
Nem véletlenül igen népszerűvé is vált az új technológia, Németországban úgynevezett „fényintézeteket” hoztak létre, valamint VII. Edward angol király és II. Vilmos német császár is sugárzó hőfürdőket állíttattak fel palotáikban. Az infraszauna modern koncepcióját pedig Japánban Waon (azaz nyugtató melegség) néven alkották meg.
Ebben különbözik az infraszauna a finn szaunától
Bár mindkét szaunatípus az izzasztással éri el a pozitív hatásait, a kettő között számos lényeges különbséget találunk.
Működés: A finn szauna egy zárt kabin, amelyet elektromos vagy fatüzelésű kályha fűt fel. Az itt található kövek locsolásával forró gőz képződik, amely elősegíti az izzadást. Ezzel szemben az infraszaunában az infravörös sugarak okozzák az izzadást, amelyek bejutva a bőr alsó rétegeibe, közvetlenül a testet melegítik fel.
A kabin hőmérséklete: A hagyományos szaunák esetében a szaunakályha 70–100 Celsius-fokos hőmérsékletre melegíti fel a levegőt, míg az infraszaunákban csupán 40–60 Celsius-fok van. Éppen ezért ideális választás azok számára, akik nem bírják a túlzott meleget.
A helyiség vízigénye: A finn szaunában a kövek vízzel (és illóolajokkal) történő locsolása adja meg az igazi szaunaélményt, míg az infraszaunában egyáltalán nincs szükség vízre.
A szaunázás időtartama: A hagyományos szaunában általában 2-szer vagy 3-szor 10–15 percig tartózkodunk, közben hosszabb szüneteket is beiktatunk. Az infraszaunában nincs szükség ismétlésre, elég 30–45 percet eltölteni a kívánt jótékony hatások eléréséhez.
Társasági élet: A finn szaunákba sokszor nemcsak relaxálni járnak az emberek, hanem remek kikapcsolódás, közös élmény és program is lehet baráti társaságok, családok számára. Az infraszaunát ezzel szemben egyszerre általában csak egy vagy két ember használja, leginkább egészségügyi okból.
Testhelyzet: Míg a hagyományos szaunában sokszor kényelmes lefeküdni, az infraszaunában ülni vagy állni érdemes, hogy az infrasugarak egyenletesen érjék a testet.
A kabin mérete és helyigénye: Bár kapható egészen kis méretű kabin is, a finn szaunák általában többszemélyesek és legalább 3–3,5 négyzetméter alapterületűek, az egyszemélyes infraszauna azonban akár egy négyzetméternél is kevesebb helyet foglalhat.
A helyes infraszaunázás
Ahogyan a hagyományos finn szauna használatakor, infraszaunázás során is érdemes betartani a következőket:
Kedvező hatásai az egészségre
Az infraszauna rendszeres használatának számos pozitív egészségügyi hatása van.
Kiknek nem javasolt, és mire kell odafigyelnünk?
Számos jótékony hatása ellenére vannak esetek, amikor sajnos nem ajánlott az infraszauna használata.
Borítókép: Envato Elements