Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A gyomorhurut tünetei, típusai, okai és kezelése

Módosítva: 3/6/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 4 perc Gyomor- és bélrendszerRefluxgyulladáscsökkentő

A gyomorhurut vagy gastritis a gyomor nyálkahártyájának gyulladása. Három fő típusát különböztetjük meg, az akut gyomorhurutot, a krónikus gyomorhurutot, illetve a más betegségek kiváltotta gastritist. Kialakulásának hátterében számos ok állhat, ennek megfelelően a kezelés is különféle terápiákat foglalhat magában.

A gyomorhurut tünetei

A gyomor belső rétegét, a nyálkahártyát érintő gyomorhurut az esetek nagy részében tünetmentes, így sokszor nehéz azonosítani. További probléma, hogy a gyomorhurut vagy gyomor gyulladás tünetei sok esetben nem egyértelműek. Nagyon gyakori ugyanis, hogy a gyomorhurut ugyanazon tüneteket produkálja, mint más emésztőrendszeri zavarok. Ezért a diagnózis felállítása során szükség van a pontos anamnézis felvételére, illetve a beteg életmódjának alapos feltérképezésére. Ezzel együtt a diagnózist a legtöbb esetben csak az endoszkópos és szövettani vizsgálatot követően állapítják meg.

A gyomor gyulladás tünetei az alábbiak lehetnek:

  • Étvágytalanság
  • Émelygés, rossz közérzet
  • Hányás
  • Teltségérzet evés után
  • Gyakori felböfögés
  • Gyomortáji diszkomfortérzet (a szegycsont alatt jelentkezik)
  • Gyomorégés
  • Rossz szagú lehelet, rossz szájíz
  • Véres hányás (sötét, kávézacc-szerű tartalommal)
  • Sötét, vértartalmú széklet
  • Vérszegénység, vashiány

Az utolsó három tünet a legtöbbször csak a súlyosabb esetekben fordul elő.

A gyomorhurut típusai és okaik

Akut vagy heveny gyomorhurut

A leggyakoribb típust, az akut vagy heveny gyomorhurutot számos ok kiválthatja:

  • Bakteriális fertőzés (legtöbbször Helicobacter pylori fertőzés)
  • Virális, illetve gomba eredetű fertőzés, emésztőrendszerbe jutott toxinok
  • A gyomorba jutott savas vagy lúgos kémhatású anyagok
  • Gyógyszerek túlzott szedése (aszpirin, nem szteroid gyulladáscsökkentők). Ezek a gyógyszerek ugyanis megakadályozhatják a gyomor nyálkahártyáját védő anyag, a prosztaglandin termelését.
  • Szteroid gyógyszerek, kemoterápiás szerek
  • Alkoholfogyasztás (főleg nagy mennyiségű tömény alkoholos ital). Az alkohol ugyanis károsítja a gyomor nyálkahártyájának ereit.
  • Étkezési kihágás (túl sok vagy túl kevés étel fogyasztása, forró vagy nagyon fűszeres ételek)
  • Stressz: a szervezetet érő stressz hatására összehúzódhatnak a nyálkahártya erei, amely csökkenti a vérellátást

Az akut vagy heveny gyomorhurut legtöbbször tünetmentes, és sokszor magától elmúlik, ezért néhány, a későbbiekben tárgyalt tanács betartásával otthon is kikúrálható.

Az akut gastritis azonban súlyosabb formában is jelentkezhet, például akkor, amikor komolyan megsérül a nyálkahártya és intenzív vérzés jelentkezik. Amennyiben vért hány (vér vagy kávézaccszerű tartalom van a hányásban), véres vagy sötét a széklete, minden esetben hívjon mentőt vagy menjen be a sürgősségi osztályra!

Krónikus gyomorhurut

A krónikus gyomorhurutot többféle ok kiválthatja. Állhat a hátterében autoimmun betegség vagy reflux. Az autoimmun gyulladás általában a gyomor felső kétharmadát érinti. A refluxnál pedig az történik, hogy a gyomor záróizma nem működik megfelelően, így lúgos kémhatású béltartalom folyhat vissza a gyomorba, amely ingerelheti a nyálkahártyát.) A fentiekben említett gyógyszerek pedig szintén vezethetnek krónikus gastritishez.

A krónikus gastritis következtében kialakulhat gyomorfekély és gyomorrák is, ezért fontos időben azonosítani, illetve kezelni.

Egyéb más betegség okozta gyomorhurut

Előfordul, hogy egyéb betegségek vezetnek gyomorhuruthoz:

  • Crohn-betegség
  • Allergiák
  • Gluténintolerancia (gyerekeknél)

A gyomorhurut diagnosztizálása

A diagnosztizálás a beteg kikérdezésével indul (orvosi előtörténet, életmód). Ezt követheti egy rövid fizikális vizsgálat, amely azonban csupán a fájdalom lokalizációjára alkalmas. A diagnózis pontos felállításához legtöbbször gyomortükrözésre van szükség, amely során látható a nyálkahártya állapota (vérbőség, léziók), illetve lehetőség van endoszkópos mintavételre. A mintavétel során azonosítani lehet a gyomorhurut típusát, illetve a bakteriális fertőzés (Helicobacter pylori) is tetten érhető.

A gyomorhurut kezelése

A gyomorhurut kezelése a kiváltó októl függ. Bakteriális fertőzés esetén például antibiotikumterápiára lesz szükség. Amennyiben a beteg által szedett gyógyszerek okozzák a problémát, az orvos sok esetben változtat a gyógyszerelésen, például csökkenti a páciens által szedett nem szteroid gyulladáscsökkentők mennyiségét vagy kímélőbb készítményeket ír fel. Léteznek ugyanis már olyan szerek, amelyek úgy fejtik ki gyulladáscsökkentő hatásukat, hogy nem zavarják meg a gyomor nyálkahártyájának prosztaglandintermelését.

Az orvos emellett felírhat bevonószereket, amelyek fizikálisan óvják a nyálkahártyát az irritációtól, gyomorsav-kiválasztást gátló gyógyszereket ( hisztamin H2 receptor-antagonisták),  illetve savlekötőket, amelyek pedig semlegesítik a gyomor által termelt sósavat. Amennyiben vérző léziók vannak a nyálkahártyán, a vérzéscsillapítók adása is indokolt lehet. Tüneti kezelésként szóba jöhetnek hányingercsillapító, illetve fájdalomcsillapító szerek is.

Mire figyeljünk oda?

A gyomorhurut kezelése során néhány egyszerű szabályt érdemes betartani. Kerülni kell az alkohol és a koffeintartalmú, illetve szénsavas italok fogyasztását és a dohányzást is. A megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre (felnőtteknél napi 2-2,5 liter), illetve az étkezésre is fontos odafigyelni. Akut panaszok esetén a napi többszöri, kisebb étkezés ajánlott. Fogyasszunk kímélő ételeket: kekszeket, kétszersülteket, pirítóst, piskótákat, tojást, burgonyát, rizst, kompótokat. A forró, erősen fűszeres ételeket, a hüvelyeseket, a káposztaféléket, a hagymát és a mustárt viszont kerüljük!

A gyógyulás során tehát érdemes odafigyelni a megfelelő folyadékbevitelre, táplálkozásra. A stressz csökkentése szintén javasolt: érdemes sporttal, relaxációs módszerekkel és a megfelelő mennyiségű és minőségű alvással tenni a feszültség csökkentéséért. A gyomorpanaszok megelőzésére egyébként majdnem ugyanaz igaz, mint az akut panaszok csökkentésére: táplálkozzunk egészségesen, tegyünk a stressz ellen, kerüljük a dohányzást és az alkoholfogyasztást!

Gyakori kérdések

Lehetséges a gyomor gyulladás kezelése házilag?

Az enyhe gyomor gyulladás kezelése házilag is lehetséges a fenti tanácsok betartásával. Amennyiben azonban erős tüneteket tapasztal, vagy nem akarnak múlni a problémák, forduljon orvoshoz!

Mennyi idő alatt gyógyul a gyomorhurut?

Számos tényezőn múlik, hogy mennyi idő alatt gyógyul a gyomorhurut. Az enyhe akut gastritis általában néhány nap alatt elmúlik. A bakteriális fertőzés okozta gyomorhurut gyógyulási ideje változó, attól függ, mennyi idő alatt bánik el az antibiotikum a kórokozóval. A krónikus gyomorhurut gyógyulási ideje szintén változó; a pontos diagnózis alapján az orvos tud nagyjábóli becslést mondani arra, nagyjából mire számíthat beteg.

Mennyire veszélyes a gyomornyálkahártya gyulladás?

Az, hogy mennyire veszélyes a gyomornyálkahártya gyulladás, a kiváltó okoktól függ. Legtöbbször nem kell komoly veszélytől tartani és gyorsan múlnak a tünetek. A krónikus gyomornyálkahártya gyulladás azonban vezethet gyomorfekélyhez és gyomorrákhoz is, ezért tartós ideig fennálló tünetek esetén fontos időben felkeresni egy orvost.

Melyik a legjobb gyomorfertőtlenítő?

Nem lehet konkrétan kijelenteni, hogy melyik a legjobb gyomorfertőtlenítő. A legjobb, ha megkérdezi orvosát vagy gyógyszerészét, hogy melyik készítményt ajánlják.

Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható fájdalomcsillapító készítményeket!