A gyomorfekély tünetei, okai és kezelése
Gyomorfekély vagy nyombélfekély?
A gyomorhoz közvetlenül csatlakozó nyombélben mintegy ötször gyakoribb a fekély, mint a gyomorban. A nyombélfekély az emberek mintegy tíz százalékát érinti.
Ez annak köszönhető, hogy ilyenkor a savas pH-jú gyomornedv nem semlegesítődik a bélbe jutva, és marni kezdi a bél nyálkahártyáját.
A gyomorfekély tünetei
A betegek túlnyomó részénél többnyire étkezések közben jelentkezik egyre erősödő maró, égő jellegű gyomortáji fájdalom. A panasz az étkezés után sokszor megszűnik, majd fokozatosan tér vissza, ahogy ürül a gyomor.
A gyomorfekély esetén gyakori panasz a hányinger és a hányás is. Ezeket a tüneteket bármilyen savközömbösítő, például egyszerű szódabikarbóna is típusosan rövid időn belül csillapítja. Emellett gyakran fordul elő étvágytalanság és fogyás is.
A gyomorfekély szövődményei esetén is jellegzetesek a tünetek. Nagyobb vérzés esetén a széklet feketévé válik, a hányadékban pedig megjelenhet a kávézacc-szerű emésztett vér, de friss, piros vérzés is előfordulhat.
Perforációkor, vagyis a gyomor, illetve a nyombél átlyukadásakor a fájdalom kifejezettebbé válhat. Ilyenkor a nyombélben és a gyomorban lévő gyomorsav és az emésztőenzimek a hasüregbe kerülhetnek, ahol súlyos hashártyagyulladást okozhatnak.
Ez utóbbi, illetve vérzésre utaló tünetek esetén a beteg mielőbbi kórházi felvétele szükséges, hiszen az ellátatlan szövődmények akár halálhoz is vezethetnek. A betegek egy részénél azonban a fekély panaszt nem okoz, „néma" marad.
A gyomorfekély okai
- Az esetek nagy részében Heliobacter pylori fertőzés okozza a betegséget. Ez a baktérium egyedi felépítésének köszönhetően képes életben maradni a gyomor savas közegében.
- A nem-szteroid gyulladásgátlók és fájdalomcsillapítók (NSAID) hosszú távon történő szedése is vezethet gyomorfekélyhez.
- A gyomorsavtúltengéssel, illetve fokozott savtermeléssel járó kórképek is kiválthatják. Ilyen például a Zollinger-Ellison szindróma, amely során a hasnyálmirigy daganata hormonális úton fokozza a gyomorsavtermelést.
- A szervezetet érő súlyos traumák, például baleseti sérülések, égés, fejsérülés, sokk vagy fertőzések is vezethetnek fekély kialakulásához.
- Bizonyos életmódi tényezők növelik a gyomorfekély kialakulásának kockázatát. A betegség kialakulásában szerepet játszhat a táplálkozás (savanyú, túl fűszeres és forró ételek és italok), a tartós stressz és a dohányzás is.
A gyomorfekély diagnosztikája
A gyomorfekély diagnosztizálásának leghatékonyabb módja az endoszkópos gyomortükrözés. Az endoszkópia további előnye, hogy szövettani mintát is vehetünk a fekélyből, így ki lehet zárni a rosszindulatúságot.
Mivel a fekélyek jelentős részét a Heliobacter pylori fertőzés okozza, az ún. UBT teszttel kell meggyőződni a baktérium jelenlétéről vagy hiányáról.
A gyomorfekély kezelése
Bizonyos életmódi változtatásokra mindenféleképpen szükség lesz:
- Fizikális kímélet, lehetőleg környezetváltozással
- Az alkoholfogyasztás és a dohányzás elhagyása
- A gyógyszerelés módosítása
- Tudatos táplálkozás
Ha az orvos kizárta a rosszindulatúságot, jó eséllyel gyógyszeres kezelés következik.
Többféle gyógyszerrel kezelhető a gyomorfekély:
- H2-receptor antagonisták (csökkentik a gyomorsav-elválasztást)
- Protonpumpagátlók (csökkentik a gyomorsav-elválasztást)
- Savkötők (semlegesítik a termelődő gyomorsavat)
- Filmképző szerek a nyálkahártya védelmében
Amennyiben igazolt a Helicobacter fertőzés, akkor úgynevezett eradikációs terápiára lesz szükség. Ez egy kombinált kezelés, amely során a beteg egy héten át protonpumpa-gátlót, illetve kétféle antibiotikumot szed.
A baktérium sikeres eradikációjáról legalább négy héttel később UBT-teszttel kell meggyőződni.
A súlyosabb esetekben műtéti beavatkozásra is szükség van. A vérzést például endoszkópos műtéttel lehet kezelni ( a vérző ércsonkot le kell kötni fémklippel, illetve vérzéscsillapító anyagot kell a seb környékére juttatni).
A fekély perforációja, a pylorus stenosis kialakulása, illetve a rosszindulatú elváltozások esetén szintén sebészi beavatkozásra van szükség.
Szeretném megtekinteni a Szimpatika kínálatában kapható savlekötőket!
Gyakori kérdések
Kezelhető a gyomorfekély diéta segítségével?
A gyomorfekély diéta segítségével nem kezelhető, ehhez szinte mindig gyógyszeres kezelés és/vagy sebészeti beavatkozás szükséges. Ezzel együtt a tudatos étrend fontos része a gyógyulásnak.
A gyomorfekély kezelése során a gyakori (2-3 óránkénti) kis mennyiségű étkezés ajánlott. Kerüljük a meleg, zsíros vagy fűszeres ételeket, a hagymát, a kávét és az édességeket.
Lehetséges a gyomorfekély kezelése házilag?
Sajnos nem. A gyomorfekély gyanúja esetén mindenképpen keressünk fel orvost!
Borítókép: freepik.com
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Nem megoldás, ha a hisztiző gyerek mobilt kap a kezébe, hogy megnyugodjon
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
- Hogyan kerülhetjük el a vashiányt?
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!