Reflux betegségről akkor beszélünk, ha a gyomortartalom nyelőcsőbe jutása a normálisnál többször, vagy hosszabb időn keresztül következik be. A kórkép kialakulásához a nyelőcsövet védő (defenzív) és a gyomorból a nyelőcsőbe kerülő károsító (agresszív) faktorok egyensúlyának felbomlása vezet.
Defenzív tényezők: egy komplex mechanikai struktúra, mely zárógyűrűt képez a nyelőcső és a gyomor között, a nyelőcső továbbító funkciója és a nyálképződés, valamint a nyelőcső nyálkahártyájának védő szerepe.

Agresszív faktorok: a sósav és az epesavak. A leggyakoribb ok az alsó nyelőcső záróizom gyengülése. Ebből következik, hogy azok a tényezők, amik a védő és a károsító faktorok közötti egyensúlyt megbontják, az agresszív tényezők irányába tolják el, a refluxbetegség kialakulását elősegítik.
Az egyik gyakori és fontos tényező, ami a nyelőcső záróizmának elégtelen működéséhez vezet a rekeszsérv (a refluxbetegség mellé az esetek 80 százalékában rekeszsérv társul), mert ilyenkor a rekeszszárak nem tudják erősíteni a záróizom működését. A hasűri nyomást növelheti a hasra lokalizálódó elhízás, a terhesség, a túl szoros ruházat, a nagy teher emelése. A lefekvés előtti (kiadós) táplálkozás szintén fokozhatja a panaszokat.
forrás:
webbeteg.hu