Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A dohányzásról való leszokás fázisai és előnyei

Módosítva: 3/25/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc Dohányzásleszokás fázisai

A dohányzás egy nagyon gyakori függőség, amely súlyos egészségügyi problémákat okoz, és rengeteg halálozáshoz vezet. A leszokás azonban nehéz, mert nemcsak az elvonási tünetekkel kell megbirkózni, de a dohányzás köré épült szokások is komoly problémákat okoznak. Mik a leszokás előnyei, és milyen ütemben múlnak el az elvonási tünetek?

Miért érdemes leszokni a dohányzásról?

A dohányzás abbahagyását követően a szervezet azonnal elkezdi gyógyítani magát. Növekszik a várható élettartam: 30 évesen 10 évvel, 40 évesen 9 évvel, 50 évesen 6 évvel, 60 évesen 3 évvel. A leszokást követően, változó mértékben és idő elteltével, de egyértelműen csökken az egyes egészségkárosodások kockázata.

  • 1 év: csökken a különféle szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata;
  • 10 év: a dohányzókhoz képest felére csökken a tüdőrák kockázata, mérséklődik a szájüreg, a torok, a nyelőcső, a méhnyak és a hasnyálmirigy rosszindulatú daganatainak, valamint a dohányzásból eredő csontritkulás kialakulásának veszélye;
  • 15 év: már nem különbözik a dohányzásról leszokott egyén szívkoszorúér-betegség előfordulásának kockázata a nemdohányzókétól.

Hamar érezhetők a hatások

A különféle betegségek kockázatának csökkenése és a várható élettartam növekedése messze nem az egyetlen előny. A leszokás ugyanis számtalan módon javít az életminőségen, már nagyon rövid idő elteltével is. Az utolsó cigaretta elszívása után…

  • Már húsz perccel elkezd kiürülni a nikotin szervezetből, így javul a vérkeringés, normalizálódik a pulzusszám és a vérnyomás, illetve javul a végtagok keringése, azaz felmelegszenek a végtagok,
  • 8-12 órán belül normalizálódik a vér oxigén-, illetve szén-monoxidszintje,
  • 24 óra elteltével elkezdenek regenerálódni a hörgők, és elindul a tüdő tisztulása, emellett javul az ízlelés és a szaglás,
  • 72 óra, azaz három nap elteltével érezhetően könnyebbé válik a légzés.

A következő hetekben és hónapokban pedig az alábbi pozitív hatások jelentkeznek:

  • 1 hét múlva érezhetően energikusabb a személy;
  • 2 hét múlva könnyebbé válik a futás és a séta, mérséklődik a fáradtságérzés, ritkul a fejfájás, az immunrendszer pedig ellenállóbbá válik a szezonális légúti megbetegedésekkel szemben,
  • néhány hét elteltével megújul a bőr és elkezdenek kisimulni a ráncok,
  • 3 hónap után tovább javul a vérkeringés és a szív teljesítőképessége, növekszik a tüdőkapacitás, mérséklődik a köhögés és zihálás, valamint jelentősen csökken az íny megbetegedéseinek, illetve a fogak idő előtti elvesztésének kockázata;
  • fél év után érezhetően csökken a köhögés és az esetleges nehézlégzés;
  • 9 hónap után pedig akár 10 százalékkal is javulhat a tüdőkapacitás.

Sok szempontból javul az életminőség

A fentiekben felsorolt előnyök mellett az alábbi szempontokból is javul az életminőség:

  • Stressz csökkenése: a dohányzás abbahagyását követően csökken a stressz és a szorongás szintje, aminek köszönhetően rendeződhetnek az alvászavarok is.
  • Javuló szexuális aktivitás: a vérkeringés javulásának köszönhetően csökkennek a férfiak erekciós problémái, növekszik a női libidó, és könnyebben elérhetővé válik az orgazmus.
  • Javuló gyermekvállalási esélyek: a füstmentesség pozitívan befolyásolja a nők méhnyálkahártyájának működését és javítja a férfiak spermájának minőségét, növeli az asszisztált reprodukció sikerességét, csökkenti a vetélés, valamint a kis súlyú újszülöttek születésének kockázatát.
  • Javuló ízlelés, élesedő szaglás: a dohányzás abbahagyását követően, már 24 óra elteltével észrevehetően javul az ízlelés és a szaglás, aminek következtében élvezetesebbé válik az étkezés.
  • Fiatalosabb külső: a jobb oxigénellátásnak köszönhetően egészségesebbé válik az arcszín, javul a hajhagymák tápanyagellátása, csökken a hajhullás és az őszülés, és a dohányzást abbahagyó személy egészségesebb, fiatalabb személy benyomását fogja kelteni.

Mik a dohányzásról való leszokás fázisai?

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a leghatékonyabb megoldás a dohányzás hirtelen abbahagyása. Ez azt jelenti, hogy ideális esetben fázisokról nem igazán lehet beszélni. Inkább a fokozatosan elmúló elvonási tünetekre kell felkészülni, amelyek eltérők lehetnek és változó ideig tarthatnak:

  • Alvásproblémák (kb. egy hét)
  • Sóvárgás a nikotin után (kb. két hét)
  • Koncentrációs problémák (kb. két hét)
  • Lehangoltság (kb. egy hónap)
  • Ingerlékenység, feszültség, szorongás (kb. egy hónap)
  • Emésztési zavarok pl. székrekedés (kb. egy hónap)
  • Megnövekedett éhségérzet (kb. 10 hét)

A dohányzás hirtelen abbahagyása önmagában nem mindig elég

A legtöbb dohányosnak nagy kihívást jelent a leszokás. Sokaknak nem is sikerül elsőre, hanem csak többedik nekifutásra. A jó hír az, hogy sok hasznos ismeret áll rendelkezésre, amelyek mind segítenek felkészülni a nehézségekre. Ha eddig még nem sikerült leszokni, akkor ezekkel a szempontokkal felvértezve nagyobb az esély a sikerre.

Érdemes elolvasni az Egészségvonal részletes anyagát, amely rengeteg konkrét tanáccsal szolgál a leszokni vágyóknak (a linkre kattintva elérhető). A portálon egyébként számos hasznos tájékoztató anyag található, jelen cikkünk is egy másik ottani anyag átdolgozott, kiegészített verziója, ugyanis úgy éreztük, hogy érdemes ezeket az információkat nekünk is megosztani.

A hasznos cikkek mellett többféle lehetőséggel élhet, ingyenesen. Ha abba szeretné hagyni a dohányzást, akkor a következő honlapon és ingyenesen hívható telefonszámon kaphat segítséget, illetve tájékoztatást a lehetőségekről:

https://www.leszokastamogatas.hu

Zöldszám: 06-80-44-20-44

Az egészséges életmód számos elemből áll össze

Bár a leszokás nagyon fontos lépés, a dohányzásról való leszokás mellett több mindenre szükség van a valóban egészséges életmódhoz. A rendszeres testmozgás, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a stressz csökkentése, az elegendő folyadék fogyasztása, az egészséges táplálkozás mind-mind elengedhetetlen. És bár az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás alapvetően minden fontos vitaminnal és ásványi anyaggal ellátja a szervezetet, sokszor szükség van ezek külső pótlására: ilyenkor érdemes megfontolni a különféle táplálékkiegészítők szedését, amennyiben orvosa vagy gyógyszerésze ezt javasolja.

Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható táplálékkiegészítőket!