Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Csodálatos teafaolaj: tényleg mindenre jó?

Módosítva: 8/5/2023 4 perc AktuálisBőrápolásvírusfertőtlenítésGombabaktéruimteafaolajÖsszes cikk
A mágikus teafaolajat a nevéhez hűen a teafa leveleiből és ágaiból sajtolják. A más néven melaleuca fának több mint 300 fajtája ismert, de csak az ausztráliai melaleuca alternifoliáról mutatták ki, hogy hatékony fertőtlenítő és gombaölő.

A teafát már a történelem előtti időktől kezdve használták az ausztrál bennszülöttek. Az összezúzott levelek pépjével kezelték az apróbb sérüléseket, égéseket és bőrfertőzéseket.

De egy varázslatos lagúnáról szóló történetet is lehet olvasni, ahová a bennszülöttek gyógyulásért jártak fürdeni. Ha igaz a legenda, a lagúna attól lett gyógyító erejű, hogy teafák vették körül, és leveleik a vízbe hullottak. De nem csak külsőleg használták a helyiek, hanem belsőleg, teaként is fogyasztották.

elements.envato.com

A modern emberek közül elsőként James Cook, a Brit Királyi Haditengerészet kapitánya találkozott teafával egy ausztrál útja során, 1770-ben. Még a növény neve is hozzá köthető, ugyanis látta, ahogyan a bennszülöttek hatékony gyógyteát készítenek belőle, ami elég furcsa volt az angol felfedezőnek.

A tűlevelű növényt végül teafának nevezte el. A teát skorbut ellen maga is alkalmazta a legénysége soraiban. Bár hazavitte Angliába, ott nem figyeltek fel rá, csak 1920-ban került be a köztudatba.

Ekkortól kezdték ausztrál orvosok is használni, miután hatásosabb fertőtlenítőnek bizonyult, mint az akkoriban használt fenol. Az ausztrál háztartásokban innentől kezdve általánossá vált a jelenléte.

A második világháború alatt az ausztrál katonák felszerelésének is része volt a teafaolaj. Fertőtlenítettek, sebeket gyógyítottak vele, de még a katonák lábán gyakran jelentkező bőrbajokra is hasznos volt.

A penicillin és más antibiotikumok felfedezése után, az 50-es években szintén visszaszorult. De miután a 80-as években néhány kórokozó antibiotikum-rezisztenssé vált, ismét előtérbe került az ausztrál csodaszer. Ettől kezdve számos laboratóriumi vizsgálatot végeztek a teafaolajjal, jótékony hatását tesztelve. Bizonyítást nyert, hogy többször hatékonyabb, mint a háztartási tisztítószerek.

elements.envato.com

A teafaolaj veszélyei

2018-ban megjelent egy kutatás, amely arra figyelmeztetett, hogy az illóolajok miatt – amilyen a levendula- vagy a teafaolaj is – a fiatal fiúknak melle nőhet. Amerikai kutatók azt figyelték meg, hogy a szappanokban, samponban, parfümben használt olajok bezavarnak a fejlődésben lévő, kamaszodás előtti fiúk hormonjaiba.

Az úgynevezett endokrinromboló vegyületek, amelyek a levendula- és a teafaolajban is megtalálhatóak, a hormonháztartást szabályozó mirigyek működését változtatják meg. Ezek vagy a férfi hormon, a tesztoszteron termelését blokkolják, vagy a női ösztrogén hormon hatásához hasonló tüneteket okoznak.

Emiatt azonban nem kell egyből minden teafaolajat kiöntenünk, mivel ezek az endokrin vegyületek természetes módon 65 más illóolajban is megtalálhatóak, ezenfelül számtalan mesterséges vegyületben is.

A teljességhez hozzátartozik, hogy a fiatalok panasza teljesen elmúlt, amint abbahagyták a levendulás és a teafaolajos készítmények használatát. Elég tehát arra figyelni, hogy gyerekeknél ne vigyük túlzásba a teafaolaj használatát.

Házi kedvenceinknél viszont egyenesen kerüljük a teafaolaj használatát! Az olaj a kutyák és a macskák halálát is okozhatja. Kutyáknál gyengeségről, izomrángásról, koordinációs zavarokról is beszámoltak, miután túlzásba vitték a teafaolaj külsőleges alkalmazását.

A teafaolaj mérgező is lehet

Ellentmondó információkat lehet olvasni arról, hogy a teafaolaj mennyire allergén. Az allergiatesztben egy felnőtt alkarjára egy csepp olajat cseppentenek, naponta egyszer. Ekkora mennyiség nagyon ritkán okoz problémát, azonban tudni kell, hogy minden illóolaj, így a teafaolaj is igen erős, tömény szer, amit mértékkel kell használni.

A teafaolaj belsőleg mérgező, lenyelve az embereknél is zavartságot, gyengeséget, émelygést okozhat. Fontos, hogy a gyógyszerekhez hasonlóan a kisgyerekektől elzárva tároljuk. 

elements.envato.com

Mitől lesz gyógyhatású?

Léteznek másféle olajok is, amelyek elpusztítják a baktériumokat. A teafaolaj attól különleges, hogy a gombákat is irtja, beleértve a penészt is. Továbbá széles spektrumú antibakteriális, vírusölő hatású

A fertőző organizmusok mindhárom kategóriáját elpusztítja: a baktériumokat, a vírusokat és a gombákat is. Arra is érdemes odafigyelni, hogy a hasznos baktériumokat is elpusztítja. Az összes receptben – legyen az tisztítószeré vagy arckrémé – csupán néhány cseppet szabad használni.

A teafaolaj felhasználási területei

Általában a bőrön használjuk. Hatását számtalan kutatás igazolja. Megszámolni is nehéz lenne, hogy mennyi krémben és bőrgyógyászati termékben van jelen.

Fertőtlenítő hatása miatt herpesz kezelésére is alkalmas. Napégés után kisebb koncentrátumban segít fertőtleníteni az égett bőrt. Pattanásokra, kelésekre és fekélyekre is hasznos. Jótékony hatása baktériumölő képességének köszönhető, emiatt segít leszárítani a pattanásokat.

Villámgyorsan első osztályú szájvizet készíthetünk belőle, ha 2 cseppet cseppentünk egy pohár vízbe, és ezzel gargalizálunk. Bár nincs benne ezüst kolloid, baktériumölő hatása és illata miatt akár még dezodornak is jó.

Megfázás esetén gőzölőbe vagy arcszaunába tegyünk teafaolajat! A kámforos illat felszabadítja az orrjáratokat, és fertőtleníti a légutakat.

A teafaolaj és a lábgomba

Ki ne hallotta vagy látta volna egy nem túl gusztusos internetes hirdetésben, hogy a teafaolaj varázsütésre meggyógyítja a körömgombát? Mivel gombaölő hatása is van, ez részben igaz is. 

Gyógyszerek használata mellett kiegészítő kezelésként, valamit körömgomba kiújulása ellen is bízhatunk a teafaolajban, sőt megelőzésre is eredményesen alkalmazható.

elements.envato.com

Általános tisztítószer

Vegyszermentes otthonok alapfelszerelése, hiszen különböző töménységben a létező összes felületen alkalmazható. Mivel antiszeptikus, nemcsak elnyomja, hanem meg is szünteti a szagokat. Tehát a levegőt is fertőtleníthetjük vele, ha az olajat aromalámpában párologtatjuk.

Ecettel keverve penész ellen is hatékony. Kád, mosdó és vécékagyló tisztításához 3–5 cseppet adjunk 1 liter vízhez, a jobb keveredés érdekében az olajat alkohollal is vegyíthetjük!

Legegyszerűbb, ha a vizes keveréket egy szórófejes flakonból spricceljük a felületre. Felmosóvizet is készíthetünk vele a teafaolajat hasonló arányban használva.

Házi kézfertőtlenítőt is csinálhatunk, ha 1-2 deciliter tiszta alkoholhoz hozzáadunk 10 csepp teafaolajat. Ha zselés állagot szeretnénk, akkor 1-2 kanál aloe verát is tehetünk hozzá.

Természetes rovarriasztó

A teafaolaj jó a rovarok természetes távol tartására, mivel szinte kivétel nélkül utálják a szagát. Egy teheneken végzett kísérlet kimutatta, hogy 24 órával a teafaolajjal történő kezelést követően 61%-kal kevesebb légy szállt az állatokra.

Hangyák ellen egy teafaolajjal átitatott vattával kenjük át a sarkokat és a küszöbök környékét. De bio szúnyogirtót is csinálhatunk házilag. Ilyenkor szintén vízbe, esetleg semleges (bázis) olajba vagy zsírba tegyünk pár cseppet, így vigyük fel a bőrünkre!

Ha bőrre kívánjuk alkalmazni, a legjobb választás a kókuszzsír, amely önmagában is táplál.

 

Borítókép: elements.envato.com

Mostanában úgy tűnhet, a teafaolaj mindenre jó és minden létező nyavalyát orvosol. De mitől olyan hatásos, mire használható és mik a veszélyei?