A hirtelen szívhalál hazánkban az egyik vezető halálozási ok: hivatalos statisztikák szerint évente mintegy 25 ezer magyar szenved hirtelen szívhalált, pedig gyors és hozzáértő beavatkozással és a megfelelő eszköz megléte esetén az érintettek jelentős része megmenthető lenne.
Október 16-án, az újraélesztés nemzetközi napján a szakemberek arra hívják fel a figyelmet, bárki bármikor kerülhet olyan helyzetbe, hogy az ő kezébe kerül egy ismeretlen vagy akár egy családtagjának az élete. Lukács Péter mentőtiszt, a Medtraining Team Kft. ügyvezetője elmondta, ha valaki a környezetünkben hirtelen összeesik, már a kezeinkkel rengeteget tehetünk annak érdekében, hogy növeljük a túlélési esélyeit.
„Ha nincs légzése a betegnek, akkor azonnal a 112-es segélyvonalat kell hívni. A mentésirányítók a mentők kiérkezéséig telefonon segítenek a laikusoknak az újraélesztés elkezdésében és elmondják, hogy a kezeket összekulcsolva hogyan kell végezni a mellkas kompressziót” – fogalmazott.
Hozzátette, a hirtelen szívhalált az esetek több mint felében a kamrafibrilláció okozza. Ilyenkor nem pumpál a szív, de a mellkaskompresszió segítségével fenn tudjuk tartani a keringést, addig, amíg a defibrillátorral képesek leszünk megszüntetni ezt a remegő állapotot. Amikor az eszköz ráüt a szívre a megfelelő energiával, annak lehetősége van arra, hogy a kóros, remegő állapotból újrainduljon.
A defibrillátor a munkahelyeken is fontos lenne
Lukács Péter felhívta a figyelmet arra is, hogy a defibrillátor alkalmazásához nem szükséges orvosi kompetencia. Bár kevesen tudják, számos boltban, bankban és plázában is tartanak már ilyen eszközöket, ami a sikeres újraélesztésnek a kulcsa. Így ha baj van, érdemes rögtön arra gondolni, hátha van a közelben egy valahol belőle.
„Egyszer előfordult, hogy egy budapesti szállodában rosszul lett egy idős turista. A felesége szaladt le megrémülve a recepcióra, ahonnan az alkalmazottak felmentek a szobába és megvizsgálták a beteget. El is kezdték gyorsan az újraélesztést, ugyanakkor a házban nem volt defibrillátor. Az egyik leleményes dolgozó viszont átszaladt egy közeli hotelbe, ahonnan kölcsönkért egyet és visszarohant vele. A turista túlélte, köszönhetően annak, hogy a mentés egyik résztvevője időben kapcsolt” – mesélte a Medtraining Team Kft. ügyvezetője.
A mentőtiszt szót ejtett arról is, a defibrillátorok ma már könnyen hordozható eszközök. Technológiailag kétféle létezik belőlük: az automata egy előre programozott algoritmus alapján maga adja le a sokkot, a félautomatánál viszont meg kell nyomni a „sokk” gombot a működésbe léptetéshez. Funkciójukban ugyanakkor nincs különbség a kettő között: gyorsan és könnyen felhelyezhetőek, feltöltött akkumulátorral rendelkeznek és az áruk is hasonló.
Lukács Péter azt is elmondta, hogy nyugaton sokan már az otthonaikban is tartanak defibrillátort, és a munkahelyeken is egyre általánosabb, hogy megtalálható az életmentő készülék. Ez Magyarországon is fontos lenne, hiszen legalább olyan jelentőséggel bír, mint egy porral oltó vagy egy elsősegélydoboz.
{4ypgHfs2QAo}