Mitől rettegnek a férfiak?

2010. 08. 18.
Szerző: Gy.Zs
A menopauza kifejezés a nők körében ismeretes folyamatot takarja, amikor  az 50. év körül a kezdetén megszűnik a havi vérzés, és csökken a hormontermelés is. Hasonló folyamat zajlik a férfiaknál is.
A szellemi teljesítmény csökkenés, szétszórtság, feledékenység, ingerlékenység, depresszió vagy épp a szorongás is a klimax számlájára írható, különösen akkor, ha az merevedési zavarral vagy a szexuális teljesítőképesség csökkenésével is együtt jár. Sajnos vizelet ürítési zavarok is felléphetnek.

Erre nem megoldás a kapuzárási pánikban szenvedő férfiemberek által alkalmazott „megoldás" a fiatal barátnő beszerzése. Sajnos. Folyamat háttérben a férfi hormon termelő sejtek számának csökkenése áll. Emellett az anyagcsere is lelassul, és felléphet a korábbi helytelen életmódból következő véráramlás csökkenés, és rosszabb tápanyag felszívódás.

A női nemi hormon szintje a menopauza idején hirtelen és drasztikusan csökken, míg a férfiaknál ez fokozatosan következik be. Ezért lehet az, hogy egy hetven éves férfinak akkora a tesztoszteronszint a vérében, mint egy húszévesnek. A vér alacsony férfi nemi hormon szintje okozza a ritkább reggeli merevedést, a kevesebb szexuális gondolatot és a merevedési zavarokat.

További következmények lehetnek még a fokozott izzadás, a has tájéki zsírlerakódás, az izomzat csökkenése és a kopaszodás. Ehhez hozzájárul az, hogy az ötvenes éveiben járó férfi rájön, hogy a fiatalságát maga mögött hagyta, megjelennek első ráncai, megváltozik a teste, ritkul a haja.

Nehezen fogadják el az új élethelyzetet is, hogy felnőttek a gyerekeik, kirepültek a családi fészekből, és talán elértek pályájuk csúcsára is. Ezek a tünetek, illetve az ezektől való félelem válthatja ki a férfiaknál az úgynevezett kapuzárási pánikot. A probléma az öregségtől, a testi-szellemi teljesítőképesség csökkenésétől való félelem, melynek következtében jön például a fiatalabb barátnő és a sportkocsi.

A férfiklimaxot hormonokkal szokták kezelni, amely tapasz, tabletta és injekció formájában is elérhető. Ehhez viszont mindenképpen szakorvost kell felkeresni, aki folyamatosan ellenőrzi, hogy minden rendben legyen, és ne lépjenek fel nem kívánt mellékhatások. Pszichésen sokat segíthet, ha  a merevedési zavart gyógyszeresen kezelik, ezzel előzve meg a szorongásos tüneteket. Továbbá javasolt az életmódváltás, a káros szokások elhagyása és az egészséges életmód, a sport és a táplálkozás megváltoztatása. Végső esetben pedig javasolt akár pszichológushoz is fordulni az esetlegesen felmerülő, sokszor kezelhetetlennek tűnő problémákkal.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!