Óvakodjon a tojástól és a félig átsült hústól!

2010. 06. 17.
Szerző: T.Zs.
A hőség beköszöntével nő az ételmérgezések száma, mivel a melegben sokkal gyorsabban szaporodnak a baktériumok. Ilyenkor elég egy kis figyelmetlenség, és jönnek a mérgezési tünetek, de mindez, ha körültekintőek vagyunk, elkerülhető.

Nyáron óvatosan
Az ételmérgezés minden olyan megbetegedés köznyelvi elnevezése, melyet az elfogyasztott élelmiszerben levő baktériumok, vírusok, méreganyagok okoznak.

A legtöbb ételmérgezésért a szalmonella baktérium a felelős, a leggyakoribb mérgezési tünetek pedig: a hányinger, hányás, hasmenés, hasi görcsök, általános rosszullét, esetenként láz. Ételmérgezés tünetei ritka esetekben még az eszméletvesztés, kettős látás, nyálfolyás, görcsök, izombénulások, tudatzavar is lehetnek. Ezek az tünetek általában csak 48 órával az étel elfogyasztása után jelentkeznek, de előfordul, hogy még később.

Az ételfertőzések egyrészt a vendéglátásban, közétkeztetésben, másrészt pedig a háztartásokban fordulhatnak elő. Az előbbiek elkerülése érdekében nem tudunk mit tenni, hacsak azt nem, hogy nem megyünk vendéglőbe és kivesszük gyermekünket a menzáról. A saját háztartásunkban esetlegesen fellépő veszélyeket viszont egy kis figyelemmel elháríthatjuk.

A legveszélyesebbek azok a tojástartalmú, valamint húst tartalmazó ételek, melyek egyáltalán nem, vagy nem eléggé vannak átsütve, átfőzve. Ilyenek a tojáskrémes, tojáshabos sütemények, a vanília fagyi, a madártej, a tojásos galuska, a vagdalt hús, a hamburger, a tatár bifsztek, a rakott, töltött ételek, a majonézes saláták,  illetve a nagy darabban egyben sütött húsok.

Bármilyen étel veszélyes lehet azonban, amely szennyeződhetett, és ezt követően nincs átsütve, megfőzve. Veszélyesek még az ételmaradékok is, ha nem forrósítjuk át fogyasztás előtt. Az átforralás, sütés a baktériumok, vírusok nagy részét elpusztítja. Ehhez az étel belsejének el kell érnie a 70-75 C fokot, mely ételhőmérővel is ellenőrizhető.

Mire figyeljünk oda még jobban a nyári időszakban? Hogy ne rontsa el a nyári programot a legrosszabbkor beütő hasmenés és hányás, adunk néhány jó tanácsot.

● Figyeljünk a gyakori kézmosásra!

● Figyeljünk oda az ételek alapos megmosására! A szennyeződés a baktériumok fő forrása.

● Kerüljük ugyanazon edények, eszközök használatát a nyers húshoz és kész élethez!

● Rendesen süssük át a húsokat! A angolosan elkészített sztéknek nem most van itt az ideje. A félig nyers étel melegágya a szalmonellának.

● Hűtőben, + 5 Celsius fok körüli hőmérsékleten tároljuk az ételeket! A romlandó élelmiszert, például felvágottad, ne tartsunk két napnál tovább még a hűtőben sem! A főtt étel elkészülte után 2-3 óráig tekinthető veszélytelennek ha már elkészítése során nem követtek el súlyos  higiéniai hibát. Három órán túl történő fogyasztás esetén újra át kell forrósítani az ételt.

● Főzés során még véletlenül se az ujjunkat használjuk kóstolásra! Az ízlelgetéshez a kanalat pedig mindig le kell öblíteni, mielőtt visszakerülne ételbe.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!