Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Új vakvezető rendszert fejlesztettek ki az Óbudai Egyetemen

Módosítva: 4/19/2017 2 perc LátásÖsszes cikk
Újszerű megoldást találtak az Óbudai Egyetem mérnökei a látássérültek akadálymenetes közlekedésének biztosítására. Elektromos érzékelővel ellátott vakbotot fejlesztettek ki, amely egy speciális vezetőcsíkot követve hangjelzéssel vagy rezgéssel segíti a vakok és gyengénlátók tájékozódását.
Elektromos érzékelővel ellátott vakbotot fejlesztettek ki, amely egy speciális vezetőcsíkot követve hangjelzéssel vagy rezgéssel segíti a vakok és gyengén látók tájékozódását. A rendszert sikeresen tesztelték, jelenleg szabadalmaztatási eljárás alatt van.



A látássérültek számára az egyik legfontosabb korlátozást a környezeti akadályok jelentik, tájékozódásukat hagyományosan a vakbot segíti. Bonyolult nagy terekben azonban nehézséget okoznak a környezeti tárgyak, pl. útszegélyek, ha pedig az útburkolaton vannak kidomborodó jelzések érzékelhetőségük nem túl hatékony, ráadásul igen drágák.

Jelenleg nincs olyan rendszer, ami a látássérültek akadálymentes közlekedésére hatékony megoldást biztosítana. Az Óbudai Egyetem mérnökeinek innovatív fejlesztése, az ARIADNÉ vakvezető rendszer, erre a problémára ad megoldást.

Az ARIADNE rendszer alapeleme egy olyan elektronikus érzékelővel ellátott vakbot, mely segíti a felhasználót, hogy egy elhelyezett, speciális vezetőcsíkot (mely a rendszer másik fő eleme) követve önállóan el tudjon jutni céljához. A rendszer a mitológiai helyzethez hasonlóan vezetheti ki felhasználóját a közlekedési labirintusból.

A speciális vakbot a hagyományos pásztázó mozgatással, amikor a botvég áthalad a vezetőcsík felett, hang és vibráló jelzést is ad, így segítve a felhasználót az önálló tájékozódásban.

Az ARIADNÉ bot a hagyományos vakbottal megegyező méretű és súlyú.
A botvég görgős gömbfelületben végződik, ezzel segíti a pásztázó mozgást.
A hang és vibráló jelzés a felhasználó által programozható.
Az elektronika tápellátását vezeték nélküli töltéssel működő akkumulátor biztosítja.
A bot teljes hosszában fényvisszaverő bevonatú.
Az akadályokat kikerülő vezető csík az útburkolaton tartósan rögzíthető, vagy a burkolatba beépíthető, több párhuzamos csíkkal a potenciális veszélyek is jelezhetők. Az útelágazásokat Y alakú vonal kialakítás jelzi, amelyről a bot hanggal vagy rezgéssel tájékoztatja használóját

Az ARIADNÉ vakvezető rendszer alkalmas belső terekben, közintézményekben, munkahelyeken és otthon is a vakok és gyengén látók tájékozódásának segítésére, de akár kültéri események akadálymentessé tételére is használható.

A rendszert a Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége is tesztelte és jónak értékelte. A fejlesztés szabadalmaztatási eljárása folyamtatban van.



Forrás: Óbudai Egyetem
Újszerű megoldást találtak az Óbudai Egyetem mérnökei a látássérültek akadálymenetes közlekedésének biztosítására. Elektromos érzékelővel ellátott vakbotot fejlesztettek ki, amely egy speciális vezetőcsíkot követve hangjelzéssel vagy rezgéssel segíti a vakok és gyengénlátók tájékozódását.