Mindent az esemény utáni tablettáról

Szerző: Szimpatika
Manapság még a csapból is folynak az információk a nem kívánt terhesség elleni védekezésről, mégis megesik, hogy becsúszik valami hiba. Erre való az esemény utáni tabletta.

Az, aki esemény utáni tablettát vált ki a patikában, sokszor tart tőle, hogy ott furcsán néznek majd rá – egyes esetekben valóban része van abban, hogy hiba csúszott a védekezésbe, netán nem is védekezett. De bőven előfordulnak olyan esetek is, hogy nem tehet a dologról.

Hiszen megtörténhet, ha nem is gyakran, hogy elszakad az óvszer, vagy kiderül, hogy nem vettük be a fogamzásgátlót, amikor azt hittük, hogy igen. Vagy valamilyen egyéb „baleset” zavarja meg a szexet. Ilyenkor aztán jön a pánik: „Most mi lesz? Azonnal cselekedni kell!” Ne pánikoljunk, mert az esemény utáni tabletta éppen az ilyen véletlenek alkalmával siet a segítségünkre, és ha pár órán belül nem tudjuk beszerezni a gyógyszert, még nem történik baj. Az esemény utáni tabletta leginkább sürgősségi fogamzásgátlónak nevezhető: hatására nyugodtan rábízhatjuk magunkat. Nem mindenki tudja azonban használatának pontos körülményeit.

Mégis, miben különbözik a hagyományos fogamzásgátlótól? Lényege, hogy ha a szex alatti védekezésbe némi hiba csúszott, és úgy sejtjük, hogy teherbe eshetünk, gyorsan be kell szereznünk a tablettát: a legajánlatosabb 3 napon belül bevenni, de még az 5 nap is belefér. Ugyanolyan hatóanyagai (hormonok) vannak, mint egy átlagos antibébi-tablettának, de a szervezetben másutt fejti ki hatását. Talán nem kell mondani, hogy a fokozott hatékonyság érdekében érdemes minél előbb bevenni – 72 órán belül biztosítja a legnagyobb, csaknem 90 százalékos a biztonságot. Hatását úgy fejti ki, hogy megakadályozza a petesejt és a sperma találkozását, vagy pedig ovulációt idéz elő, és ennek következtében nem lesz petesejt, amit a spermium megtermékenyíthet. Általában egyet vagy kettőt kell bevenni belőle. Fontos tudni, hogy ez nem abortusztabletta, tehát, ha a terhesség már bekövetkezett, a magzatnak nem tud ártani.

Természetesen van oka, hogy az esemény utáni tabletta nem napi rendszeres használatra készült, csak az elhibázott (vagy elmaradt) védekezés megoldására. Ebben a tablettában ugyanis nagyobb mennyiségű progresztin található, melynek így több a mellékhatása is. Hányingert, szédülést, fejfájást okozhat ezek múló tünetek , esetleg a menzesz szabálytalan lehet miatta. Azonban hosszú távon sem okoz semmilyen problémát, ha esetleg több alkalommal kényszerülünk a használatára szexuális életünk során.

Az esemény utáni tabletta tehát hatásos, ám nem egyenértékű egy mindennapi használatra kitalált gyógyszerrel, óvszerrel vagy más fogamzásgátló eszközzel, és persze a különféle nemi betegségektől sem véd! Ami a dolgok anyagi oldalát illeti, sok pénzt és időt megspórolhatunk magunknak, ha gondoskodunk inkább a megfelelő védekezésről, mert az esemény utáni tabletta drága, továbbá vény nélkül nem lehet megvenni, nőgyógyásszal kell felíratni – tizenhat éves kor felett írják fel receptre. Egyszóval: legyen a hangsúly a felelősségteljes védekezésen, ha pedig mégis (akár önhibánkon kívül) probléma adódna a védekezésben, az esemény utáni tabletta segít.


forrás:
https://napidoktor.hu/

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!