Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Test és lélek harmóniája Oroszlán Szonjával

Módosítva: 9/14/2009 3 perc CímlapsztoriÖsszes cikk
Oroszlán Szonja alaposan odafigyel a testére: hosszú évek óta jógázik, tudatosan táplálkozik és emellett egy mellrák elleni kampány arca is. A színésznővel test és lélek egységéről, egészségről, sportról beszélgettünk.
Szentpéterváron nyaraltál idén. Nem egy tipikus nyári úticél…


Nagy orosz irodalom-rajongó vagyok, Szentpétervár pedig nemcsak sok regény helyszíne, de itt élt és alkotott annak idején legnagyobb kedvencem, Dosztojevszkij, illetve Puskin vagy Turgenyev is. Így aztán megnéztem az emlékházakat, a regényhősök lakásait és természetesen az Ermitázst is. Ez most egyfajta rendhagyó nyaralás volt nekem, „kultúrsokkot” szerettem volna okozni magamnak, mert egyébként a passzív pihenés híve vagyok. Eleve inkább télen szoktam nyaralni menni, általában valamilyen tengerpartra, láblógatni.

Köztudottan nagyon sokat mozogsz, sportolsz. Ilyenkor ezt is hanyagolni szoktad, vagy azért nem teljesen?

Kicsit engedek, de pihenés közben sem feltétlenül szoktam elhagyni a testmozgást. Ha jó idő van, eleve sokat számít, hogy friss levegőn lehet sportolni, amit nagyon szeretek. A legközelebb talán a jóga áll hozzám, ami egyaránt jelent testi, lelki és szellemi kikapcsolódást: ez egyfajta tisztító dolog számomra, de szoktam futni és más egyéb testedzéseket is végezni. A munkámból fakadó kötelező rész pedig a „gyúrás”, az alakformáló fitness, amit személyi edző segítségével csinálok.

A kötelező jelleg azt is maga után vonja, hogy ezt a fajta edzést nem kedveled annyira?


Ezt azért így nem mondanám, mert amikor elkezdi az ember, akkor már nagyon jólesik, csak nekiállni nehéz.


A jóga iránti vonzalom honnan ered?


Ó, még nagyon régről. Anyu volt az első a családban, aki elkezdett jógával foglalkozni, innen származik az érdeklődés. Én is sokfélét kipróbáltam, és manapság a Bikram jógát gyakorlom a legszívesebben. Ez egy speciális jóga, amit 40 fokos melegben, hatalmas páratartalom mellett végzünk, másfél órán keresztül. Hihetetlen immunerősítő, méregtelenítő, állóképesség-javító hatása van. Persze nyáron, amikor eleve fülledt és forró a levegő, ebbe is nehezebb belekezdeni.

Mi a legfontosabb számodra a jógában?


Leginkább az, hogy testtudatot épít, márpedig borzasztóan fontos, hogy az ember harmóniában legyen a saját testével. Az én esetemben ennek kiemelt jelentősége van, hiszen számomra a testem munkaeszköz is egyben: a színpadon pontosan tudnom kell, melyik testrészem mire képes, és így tovább. Emellett a jóga gyógyító, egészséges és kiegyensúlyozott állapotot biztosít. Vagyis ki lehet kapcsolni közben az agyat, ami minden szempontból nagyon fontos. Ami a Bikram jógát illeti, ezt inkább csak haladóknak ajánlanám, ez ugyanis „keménylegény-jóga”: valamiféle jártasság mindenképpen szükséges hozzá, hiszen itt már nem lehet lihegni, vagy közben azon gondolkodni, melyik pózba hogyan kell belemenni. Komoly kitartást, fegyelmezettséget kíván ez a fajta mozgás, de remek állóképességet ad az embernek, erősíti az izmokat és méregteleníti a testet. Az izzadásnak eleve van egy tisztító hatása.

Mit gondolsz, a laikus szemlélő számára látszik valakin például egy színházi előadás közben, hogy az illető jógázik?



Ezt nem tudom, hiszen magamat például nem látom kívülről, de úgy gondolom, mindenképpen látszik egy emberen, ha a teste és a lelke harmóniában, egységben van. A jóga tökéletes út ennek elérésére, hiszen oldja a mindennapok stresszét is. Megtanít arra, hogyan kell elérni azt az állapotot, amikor nem gondolsz semmire, ez pedig minden ellenkező vélekedés dacára nagyon nehéz. De szükség van rá. Az emberek többsége nem képes kikapcsolni az agyát: ha hazament, akkor is tovább kattog a munkahelyi problémákon, a megoldatlan feladatokon, és éppen ezért képtelen ellazulni, hatékonyan pihenni. Márpedig kikapcsolni egyszerűen muszáj, hiszen ha valaki nem pihen, az hosszabb távon a munkáján is meg fog látszani.

Ha már szóba került a méregtelenítés, a jóga mellett esetleg egyéb módon is szoktál tisztítókúrákat végezni?

Minden évben egyszer tartok egy léböjtkúrát. Na, ez is egy jó teszt az akaraterőnek! Nem mondanám, hogy ez a tíz nap az év legvidámabb szakasza számomra, de szükség van rá. Az első három nap nagyon kemény, rettenetesen éhes vagyok, de utána sokkal energikusabbá válik az ember. A sportot sem szüneteltetem ilyenkor, a böjt idején sem szabad leállni a mozgással.

A hétköznapokban egyébként tudatosan táplálkozol, vagy úgy állsz a kérdéshez, hogy mivel rendszeresen sportolsz, tehát sok minden belefér?


Amióta ennyire sokat sportolok, fokozottan odafigyelek arra, mit eszem. Ez persze nem azt jelenti, hogy ha a Balatonon vagyok, akkor nem eszem meg mondjuk egy lángost, vagy soha nem eszem csokoládét, de általános-ságban elmondható, hogy igyekszem kevés szénhidrátot, zsírt és cukrot magamhoz venni. A műanyag ételeket iktattam ki teljesen az életemből. Ilyenek a különböző szénsavas üdítők, cukorkák, ezeket kerülöm.

Az alkohollal hogy állsz?

Minőségi borokat szoktam inni, de csak mértékkel. Sokkal szívesebben iszom meg egy pohár bort, mint például egy koktélt… Szentpéterváron persze én is belekóstoltam az igazi orosz vodkába, de hát az is tiszta és minőségi ital, ami nem mellékesen nagyon finom.

Aktív részese vagy a mellrák elleni kampánynak is. Mik a benyomásaid, komolyabban veszik az emberek a szűrések fontosságát ma, mint mondjuk néhány évvel ezelőtt?

Öt éve vagyok az Egészség Hídja Alapítvány egyik arca, és úgy veszem észre, igenis hatnak ezek a kezdemé-nyezések, főleg, hogy ismert emberek részvételével zajlanak a hasonló kampányok. Ezt már csak abból is gon-dolom, hogy például évről évre egyre többen és többen jönnek el a lánchídi sétára. Leírhatatlan érzés, amikor több ezren vonulunk végig a rózsaszínbe öltözött Lánchídon. Tehát egyértelműen pozitív tendenciákat figyel-tem meg ezen a téren.

Hol lehet veled rendszeresen találkozni a közeljövőben?


A színház mellett elindult egy blogom a Kultúrpart oldalon. Ez nem egy szokásos internetes napló, inkább kultúrblog: utazásokról, munkákról, tapasztalatokról, emlékekről, kulturális élményekről írok benne hetente többször.

Oroszlán Szonja blogja a Kultúrparton:

https://www.kulturpart.hu/blog/mondja_szonja
Oroszlán Szonja 2009 szeptemberében beszélt az egészséges életről.