Éget és vakít a virágzó medvetalp

2013. 08. 21.
Szerző: Szimpatika
A medvetalp virágzási időszakában veszélyes az emberre: levele a bőrön égési területeket hoz létre, nedve pedig a szembe kerülve vakságot okoz. A medvetalp Közép-Ázsiában és a Kaukázusban őshonos, Európába a 19. században hozták be dísznövényként. Mivel rövid időn belül kiderült, hogy a virágzás időszakában mérgező, nem terjedt el széles körben.

Szanyi Béla ungvári közgazdász a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában elmondta: a medvetalp a múlt század 60-as éveiben került Kárpátaljára, állati takarmánynak használták. A medvetalpnak óriási mennyiségű vegetatív masszája van, hektáronként ezer mázsa, a legnagyobb példányai 2 méter magasra megnőnek, így szecskaszalmával keverve jó silónövénynek ígérkezett. Mire kiderült, hogy a levele mérgező, a leve pedig súlyosan károsítja a bőrfelületet, már elég nagy területen elterjedt. Kárpátalján ma úton-útfélen nő a medvetalp, nincs olyan terület, ahol ne fordulna elő. Bejutott a veteményesekbe, a kaszálókra, falvakba és városokba. Kedveli a vízpartokat is.

Kárpátalján az elmúlt években több tucat ember került kórházba a kaukázusi medvetalp miatt. Az érintett bőrfelületen 15-20 óra múlva vöröses égési területek jelennek meg. Ha nem fordulunk orvoshoz, akkor ezek elgennyesednek, felhólyagosodik a bőr, és több hónapig foltokat hagyhat a testen. A növénnyel való érintkezés után a bőrfelületet azonnal le kell mosni vízzel és óvni kell a fénytől. A medvetalp okozta sebekre külön gyógyszert nem fejlesztettek ki.

Fedák János ungvári természetgyógyász természetes hatóanyagokból készített
ellenszert. A főzet hatását saját magán próbálta ki, sikerrel. „Szesz nélküli főzetet csinálok vízben, szamárfűből, és ettől a bőr szépen regenerálódik” – mondta.

Fontos tudni, hogy a medvetalp levele csak a nyári virágzásakor ártalmas az emberre. Ám ha a nedve szembe kerül, akkor végleges vakságot is okozhat.


forrás: hirado hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!