Hogyan hízzak egészségesen?

Szerző: Kovács Zsuzsanna
A negatív fogyókúra, azaz hízókúra, vagy más néven roborálás (erősítés) kiegyensúlyozott, energia- és fehérjedús étrenddel, egyénre szabott fizikai aktivitással, és a pszichés állapot karbantartásával jár. Ennek módszereiről beszélgettünk Henter Izabella dietetikussal.

Mekkora szerepe van a genetikának abban, hogy valaki sovány, vékony testalkatú, és nehezen hízik?

Ez részben hajlam kérdése: érdemes elővenni a régi családi fotókat és megnézni, hogy a dédszülők, nagyszülők, és persze a szülők hogy néztek ki. Aki annak ellenére nagyon sovány, hogy rendesen étkezik és rendszeresen sportol, annak nem árt utánanéznie, hogy nincs-e valamilyen felszívódási zavara, gyomor- vagy bélrendszeri problémája, ami miatt nem hasznosulnak úgy a tápanyagok, ahogyan kéne. Először ki kell zárni a genetikai problémákat, illetve a betegségeket. Ha nincs ilyen, akkor az életmódot kell megreformálni, de tudomásul kell venni, hogy van olyan alkat, amin nem fogunk tudni változtatni.

Ha valaki azzal fordul dietetikus szakemberhez, hogy hízni szeretne, akkor milyen vizsgálatokat kell elvégezni nála?

Általában egy testösszetétel-méréssel kezdjük, amiből kiderül a végtagok zsír/izom összetétele, az ásványi anyagok mennyisége, a hidratáltság, a fittségi index, a hasi zsír mennyisége. Természetesen a vér laboratóriumi vizsgálatát is elvégezzük, hiszen ebből lehet következtetni az anyagcsere-problémákra, illetve a tápláltsági állapotra. A székletvizsgálattal, féreg-pete vizsgálattal keressük az okát a felszívódási és hasznosulási zavarnak, a súlyvesztésnek, megnézzük, hogy elég fehérje van-e a keringésben, illetve azt is, hogy megfelelő-e az ionok és a vitaminok mennyisége. Az is előfordulhat, hogy valamiből a kelleténél kevesebb vagy több van a szervezetünkben, és emiatt a többi anyag sem tud megfelelőképpen felszívódni, hasznosulni. Az egyensúly nemcsak a lélekben, hanem a fizikumban is nagyon fontos.

Hogyan lehet egészségesen hízni? Hiszen az éjszakai nassolással és szalonnázással biztosan fel lehet szedni néhány kilót, de jelentős kárt is tehetünk a szervezetünkben a bevitt cukor- és zsírmennyiséggel.

Nagyon fontos, hogy az izomtömeget és a zsírt arányosan kell növelni. Kevésbé baj az, hogy ha valaki túlsúlyos és izmos, mint az, ha valaki ideális súlyú, viszont zsíros. Sokszor szembesülünk azzal a problémával, hogy a súly normális, de a testösszetétel alapján sok a háj. Valóban gyakran lehet hallani, hogy aki hízni szeretne, egyen édességet. Ez nagyon rossz tanács, ugyanis a cukoranyagcserét, az inzulinháztartást megborítja a túlzott cukorfogyasztás. Azt is mondják, hogy éjszaka egyen langyos kacsazsírt, szalonnát, aki hízni szeretne. Ez így nem működik. Egészséges táplálkozási mintát kell kialakítani, egyszerűen kicsit többet kell enni, úgymond „dúsítani” kell az étrendet. Nem cukorral, hanem fehérjével és összetett szénhidrátokkal, pl. tejszínnel, tejporral, hús szaftjával, tojással, darált olajos magvakkal. Ha sportolás után fehérjét viszünk be a szervezetbe, azt sose önmagában tegyük, hanem mindig valami lassan felszívódó szénhidráttal, mert csak akkor lesz izom belőle. Nagyon energiaigényes folyamat, hogy a fehérje az izomba beépüljön. A hízókúrának fontos eleme a mozgás. Mindennap kell sportolni, már az is elég, ha otthon beteszünk egy jó zenét és táncolunk rá, vagy kimegyünk vacsora előtt sétálni, persze kicsit intenzívebben, nem andalgásról van szó. Azt szoktam ajánlani, hogy személyi edző állítson fel egy edzéstervet, erre érdemes beruházni. Háromnaponta, hetente kell mérni a súlyunkat, hogy lássuk a változást. Fontosnak tartom, hogy mindenki ismerje meg a saját testét, hiszen az állandóan változik, 20, 30 és 50 évesen is. 30-35 éves korban jön a komoly változás, akkor kezdődik az alapanyagcsere csökkenése és a zsírszövetek növekedése. Ez a korral állandóan változik, és ehhez alkalmazkodni kell. Fontos meghatározni, hogy mennyit szeretnénk fogyni vagy hízni, és azt is, hogy hova – de ezt inkább mozgással lehet szabályozni.

Napi hány étkezés javasolt annak, aki hízni szeretne?

Napi ötszöri, és még egy utóvacsorát is be lehet iktatni, de annak is egészséges ételnek kell lennie, nem pedig „üres kalóriának” – inkább egy turmixnak, magvas keksznek, pogácsának. Lehet olyan piskótát sütni, ami tele van darált dióval, mandulával, több tojással készül, tehetünk bele tejport vagy tápszerport, vajat. Amikor megsült, felszeleteljük és visszatesszük megszáradni, aztán kekszként/turbópiskótaként tejhez, joghurthoz vagy kefírhez ehetjük a dúsított nasit. Sós változata is van, olajos magvakkal, sajttal, krémsajttal. Továbbá napi háromszori zöldség- és kétszeri gyümölcsfogyasztás is ajánlott. A zöldséget lehet szendvics mellé, főzelékként, salátaként enni. Ezeket öntetekkel, tojással, hússal, olajos magvakkal lehet dúsítani. A gyümölcsök mellé is lehet tejszínt, túrót, joghurtot, kefírt tenni, így növelhetjük az energiabevitelt. Aki tejcukorérzékeny, annak szem előtt kell tartania, hogy a rizstejnek és a szójának nem olyan minőségű és nem is annyi a fehérjetartalma, ráadásul a kalciumbevitelre is figyelni kell, és szedni kell laktázenzimet. Minden laktózintoleránsnak egyedi toleranciaszintje van, amit saját magának kell kitapasztalnia.

Mennyi idő alatt lehet a hízókúrával eredményt elérni?

Egy felnőtt napi szükséglete 2000 kalória körül van. Ha valaki hízni szeretne, készítünk neki egy étkezési naplót és megvizsgáljuk, hogy hány kalóriát szokott elfogyasztani, mi az a mennyiség, amit fel kell tornáznunk. Legalább 7000 kalóriát kell enni ahhoz, hogy hízzunk 1 kilogrammot, tehát naponta 300-500 kalóriával kell többet bevinnünk a szervezetünkbe. Az iható tápszerek általában 300 kalóriások, egy ilyet mindennap meg lehet inni. Nagyon fontos, hogy nem szabad naponta hirtelen sokkal több kalóriát bevinni, mint korábban, mert akkor túlterhelhetjük magunkat. A keringésnek, vesének, májnak rá kell állnia a fokozott munkára. A mesterséges táplálásnál is különös gonddal kell eljárni a táplálási terv elkészítésénél, szükséges a fokozatosság, hogy elkerülhetőek legyenek a túltáplálás következményeként kialakuló negatív anyagcsere-változások.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!