A pikkelysömör kezelése

Szerző: Szimpatika
A pikkelysömör, orvosi nyelven psoriasis, a bőrt, körmöket, nagyon ritkán nyálkahártyát érintő bőrbetegség. Krónikus, hosszan tartó, kiújulásra hajlamos. A psoriasis, pikkelysömör gyakori, előfordulása hazánkban 2%-ra becsülhető. A nőket és férfiakat egyenlő mértékben betegíti meg. A psoriasis, pikkelysömör megjelenhet minden életkorban, a születés után az emberi életkor legvégső határáig. Tömeges első megjelenési ideje a serdülőkorra esik, ekkor többnyire a hajas fejbőrön kezdődik.

A pikkelysömör, psoriasis kialakulásában veleszületett hajlam és környezeti, úgynevezett provokáló faktorok játszanak szerepet. A psoriasisos, pikkelysömörös hajlam jelenti a jellegzetes reakciókészséget, a psoriasisos, pikkelysömörös választ a különböző környezeti hatásokra. Eddig 7, úgynevezett psoriasisra hajlamosító ( PSORiasis Susceptibility gént ( PSORS-1, -2, -3, -4, -5, -6, -7 ) írtak le.

A genetikus hajlam önmagában nem elégséges a psoriasis, pikkelysömör megjelenéséhez. Ahhoz, hogy pikkelysömör, psoriasis kialakuljon, a veleszületett hajlamot megjelenítő, külső környezeti, provokáló faktorok hatása is szükséges. A "külső" hatás lehet belső betegség is. Provokáló faktorok mindazon hatások, melyek a pikkelysömörre hajlamos beteg bőrén psoriasist képesek megjeleníteni. A psoriasisos, pikkelysömörös bőrtünetek akkor alakulnak ki, ha hajlam és provokáló faktorok együttes hatása eléri azt a küszöbértéket, melynél a betegség már megjelenhet.

A psoriasis, pikkelysömör tünetei annyira jellegzetesek, hogy a bőrgyógyászati vizsgálat alapján felállítható a diagnózis. Ritkán van csak szükség szövettani vizsgálatra. A psoriasisnak nagyon sokféle formája van. A veleszületett hajlam és provokáló faktorok együttesen alakítják ki a psoriasis jellegzetes képét. A hajlam nagysága betegenként változó, a provokáló faktorok is sokfélék, ugyanazon betegnél az élet folyamán változhatnak. Ezért sokszínű a pikkelysömör. A pikkelysömör az egész testen bárhol megjelenhet. Vannak "kedvenc" helyei: hajas fejbőr, végtagok feszítő felszíne (térd, könyök), körmök.
A pikkelysömör, psoriasis a belső szerveket nem betegíti meg, izületi panaszokkal társulhat (arthritis psoriatica). A belsőszervi betegségek viszont ronthatják, vagy provokálhatják a psoriasist. Kezelésére jellemző, hogy a psoriasis ma még véglegesen nem gyógyítható, de tünetmentesíthető.

A tünetmentes időszak változó, esetenként több év is lehet. Sokféle kezelési mód van. A bőrgyógyász, értékelve a psoriasisos tüneteket, figyelembe véve a társbetegségeket, az életkort, a beteg nemét, és még több más szempontot is, választja a beteg számára legkedvezőbb, legeredményesebb kezelést.

Forrás: www.psoriasis.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!