Mi okozza a pikkelysömört?
A pikkelysömör egy autoimmun betegség, amely bőrtünetekkel jár. (A latin neve psoriasis, így a psoriasis jelentése pikkelysömör.) Az autoimmun betegségek során az immunrendszer a saját szervezetet támadja meg, gyulladást okozva, a pikkelysömörnél is ez történik.
A psoriasis során a felhám sejtjei kóros ütemben szaporodnak, ami viszkető, égő, hámló plakkok kialakulásához vezet. A betegség bármely életkorban kialakulhat, de leggyakrabban 20-30 éves személyeknél jelenik meg.
Krónikus betegségről van szó, amely hol tünetmentes, hol fellángol. A tünetek sokszor súlyosbodnak az idő előrehaladtával.
De mégis mi okozza a pikkelysömört? A pikkelysömör okai még nem tisztázottak. A tudomány mostani állása szerint kialakulásában veleszületett hajlam és környezeti, provokáló faktorok egyaránt szerepet játszanak.
Akinél fennáll a hajlam, többféle provokáló tényező is kiválthatja a psoriasist:
A pikkelysömör tünetei
A pikkelysömör jellegzetessége a bőrfelszíntől jól elhatárolódó, viaszfehér plakkok megléte. A plakkok alatti bőrfelszín gyulladt, vörös, és a plakkok leválása után enyhe vérzés jelenik meg. Meg kell említeni, hogy a pikkelysömörnek többféle típusa van, amelyek némileg eltérő tünetekkel járnak.
A pikkelysömör leggyakoribb formája a psoriasis vulgaris. Ebben az esetben a plakkok általában azoknál a bőrfelületeknél jelentkeznek, amelyek irritáló hatásoknak vannak kitéve (szél, a ruha kiváltotta dörzsölés).
Ennek megfelelően a legtöbb esetben a pikkelysömör fejbőrön, a könyököknél, a térdeknél, a körmöknél, illetve a farpofák érintkezésénél jelentkezik.
A psoriasis inversa esetén a tünetek a testhajlatokban, bőrredőknél alakulnak ki. A psoriasis guttata a fiataloknál gyakoribb, apró, vörös göbök kialakulása jellemzi a felsőtesten. A nagyon ritka psoriasis echyderma esetén pedig az egész bőrfelület érintett.
A pikkelysömör az érintettek nagyjából felénél a körömre is kiterjed. Enyhébb esetben csak tűszúrásnyi lyukak jelennek meg, de a körömlemez alatti gombaszerű felrakódások is gyakoriak.
Extrém esetben pedig a psoriasis oly mértékben károsítja a körömmátrixot, hogy a körömlemez elvesztése is előfordulhat.
A lélektani hatást is meg kell említeni. Az emberek többsége sajnos némi viszolygással tekint a pikkelysömörben szenvedő betegekre, illetve fél a megfertőződéstől, pedig a betegség nem fertőző.
A kézen vagy hajas fejbőrön fennálló elváltozások különösen szembetűnőek, így nagy megterhelést rónak a betegre. Emiatt a lelki támogatás is fontos; érdemes lehet akár pszichoterápiába is járni.
A pikkelysömör leggyakoribb szövődményei
A pikkelysömör kezelése
A pikkelysömör jellegzetes elváltozásokat okoz, így általában fizikai vizsgálattal, szövettan nélkül is diagnosztizálható. Sok esetben a pikkelysömör képek alapján is azonosítható.
A pikkelysömör sajnos nem gyógyítható. A tünetek kezelésére, illetve a tünetmentes időszakok meghosszabbítására viszont van lehetőség. Többféle kezelési lehetőség áll rendelkezésre, amelyek közül a bőrgyógyász a tünetek jellege, valamint a beteg egészségi állapota, gyógyszerelése és életmódja alapján fogja összeállítani a személyre szabott kezelési tervet.
Alapvetően helyi és szisztémás kezelési módokról beszélhetünk. Enyhébb esetekben elég lokálisan kezelni a tüneteket, súlyosabb esetekben azonban az egész szervezet szintjén is közbe kell avatkozni.
Lokális kezelés
Lokálisan a pikkelysömör krém segítségével kezelhető: többféle szteroidos, illetve egyéb hatóanyagtartalmú készítmény elérhető, amelyek hatékonyan enyhítik a tüneteket.
A krémek felvitele előtt tejsav- vagy szalicilsav-tartalmú krémmel kell eltávolítani a megvastagodott felhámot, ezután kell bekenni a gyulladt felületet krémmel. A leggyakrabban alkalmazott hatóanyagok a különféle kortikoszteroidok, retinoidok és D-vitamin analógok, illetve a dithranol.
Szisztémás kezelés
A szisztémás kezelés során fényterápiát, illetve orálisan szedhető gyógyszereket alkalmaznak. Sokféle hatóanyag segíthet a pikkelysömör tüneteinek kezelésében, a leggyakrabban a retinoid, a methotrexat vagy a cyclosporin kerül felírásra.
A leghatékonyabb viszont az úgynevezett biológiai terápia, amely a kóros immunfolyamatokba avatkozik bele.
A tünetek enyhítésében fontos szerepe van az életmódnak és az étrendnek is. Érdemes megtanulni stresszkezelő technikákat (meditáció, relaxáció), illetve rendszeresen sportolni és ügyelni a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra.
Az étrend szempontjából pedig érdemes kerülni a finomított széndhidrátokat és magas cukortartalmú élelmiszereket, valamint sok élelmi rostot fogyasztani. Az alkoholfogyasztás szintén kerülendő.
Szeretném megtekinteni a Szimpatika kínálatában kapható D-vitaminokat!
Borítókép: freepik.com