A-vitamin: csodaszer a melanoma ellen?
A veszélyes melanoma
A melanoma a bőr festéksejtjeiből kiinduló rosszindulatú daganat. Kialakulásának szempontjából különösen veszélyeztetettek a világos bőrűek, testszerte sok anyajeggyel rendelkezők, illetve azok, akiknél a családban már korábban előfordult melanoma – magyarázza dr. Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusa. A betegség előfordulása évről-évre rohamosan növekszik: a szakemberek óvatos becslése szerint a közeljövőben minden 50. ember bőrrákos lesz élete során valamikor. A kutatók folyamatosan keresik a betegség megelőzésének módjait, a legfrissebb eredmények szerint pedig ennek egyik lehetséges eszköze az A-vitamin.
Közel felére csökkenti a veszélyt
A Journal of Investigative Dermatology folyóiratban közölt, öt éven át tartó kutatás során a vizsgált 70 ezer résztvevő közül 566 esetben diagnosztizáltak melanomát. A kutatók vizsgálták a résztvevők életmódját és azt is, hogy milyen vitaminokat szednek rendszeresen. Az eredmények alapján megállapították, hogy az A-vitamin egy típusa, a retinol rendszeres szedése mintegy 40 százalékkal csökkentette a melanoma kialakulásának kockázatát. A retinol védő hatása erősebbnek bizonyult nők esetében és a napfénynek kitett testrészeken volt inkább érzékelhető. Az ok-okozat összefüggésre azonban nem találtak pontos magyarázatot.
A vitamin önmagában kevés
A melanoma kialakulásának kockázatát számos tényező befolyásolja. A nem, a bőrszín, az öröklött hajlam mellett meghatározóak az életmódbeli különbségek is: a túlzásba vitt napozás, a rendszeres szolárium használat is növeli a betegség megjelenésének veszélyét. Az A-vitamin szedésével azonban óvatosan kell bánnunk – figyelmeztet a doktornő. Felnőttek számára javasolt napi mennyisége 700-900 mikrogramm között mozog. Túlzásba vitt alkalmazása, 2,800 mikrogramm feletti mennyiségnél már súlyos szövődmények, születési rendellenességek, májfunkciós zavarok, csont- és mentális problémák is jelentkezhetnek. A kiegészítő vitaminok szedéséről ezért érdemes szakemberrel konzultálnunk. Kiegyensúlyozott táplálkozással, természetes forrásokból pótolva is megelőzhetjük a hiányállapotok kialakulását, de a táplálékeredetű A-vitamin, amit a máj, a tojás és a tej is tartalmaz, nem bizonyult védőhatásúnak a daganatképzés szempontjából.
Megelőzés három lépésben
A melanoma megelőzésének érdekében három nagyon lényeges dologra érdemes odafigyelnünk – tanácsolja a doktornő. Az első, hogy a kritikus időszakban, 10 és 15 óra között kerüljük a napfényt. A második a fényvédelem. Bőrünket lehetőleg ruhával fedjük, a fénynek kitett területeken fényvédő krémet használjunk mindig, ha a szabadban tartózkodunk. Egy nyári séta alatt is könnyen leéghetünk, nem csak a strandon. A harmadik pedig a rendszeres önvizsgálat. Bármilyen kisebb-nagyobb elváltozást fedezünk fel akár a korábbi anyajegyekben, akár újak jelennek meg, mutassuk meg szakembernek. Jobb a bajt megelőzni, ezért évente egy alkalommal, akkor is, ha panaszmentesek vagyunk, javasolt mindenki számára az anyajegy-szűrés elvégeztetése.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Arany Szeptember: összefogás a gyermekkori daganatok korai felismeréséért
- Visszafordítható-e a szívelégtelenség?
- Korábban jöhet a pubertás a parfümök és a kozmetikumok miatt
- Százezreket érint a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése
- Itt az ideje a gyermekünk szemvizsgálatának
- Öt másodpercre van szükség a békésebb vitákhoz
- Kiégés ellen: hétféle módon is kipihenhetjük magunkat
- A macskák majdnem fele apportíroz
- Fejfájás, fülfájás, kattogás? Az állkapocsízület is lehet a baj forrása
- Hogyan diagnosztizálható a PTSD?
- Vissza az edzőterembe: 10 + 5 tipp a szeptemberi újrakezdéshez
- Szeptember, a tüdőfibrózis hónapja
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!