A melanóma csak szűrővizsgálat során ismerhető fel teljes bizonyossággal, így a nyári hónapokban, amikor már szükséges a fényvédők használata, érdemes egy bőrgyógyászati kontrollvizsgálatot is beiktatni.
Bár hajlamosak vagyunk elbagatellizálni a strandon való leégést, fontos tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy nagyban hozzájárulhat a melanóma kialakulásához, amely az egyik legagresszívebb ráktípus. Ennek ellenére időben felismerve és korai stádiumban megkezdve a kezelést nagyon jó eséllyel gyógyítható.
Kialakulásában több tényező is szerepet játszhat, a genetikai adottságokon túl azonban nagyon sok múlik az életvitelünkön és azon, mennyire igyekszünk megóvni bőrünket a káros behatásoktól.
A legtöbb ráktípus kezdetben nem okoz tüneteket, így sokáig észrevétlen maradhat, ám a melanóma rendszeres ellenőrzéssel gyorsan észrevehető. Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a testünkön lévő anyajegyekkel és szemölcsökkel, azok megjelenésével és számával, ugyanis a melanóma nem ritkán új bőrelváltozást okoz, tehát már önmagában egy újabb anyajegy megjelenése is gyanúra adhat okot.
Milyen tünetekre figyeljünk?
Ha egy anyajegy körül a bőr viszket vagy begyullad, esetleg kisebesedik vagy vérzik, fordítsunk rá figyelmet. Az új anyajegyek megjelenésén túl akkor is azonnal forduljunk szakemberhez, ha a már meglévő anyajegyek színe, formája vagy mérete megváltozik, különös tekintettel arra az esetre, ha különböző színű területek keverednek benne.
Erre a betegségre is igaz, hogy a megelőzés jelenti a legnagyobb védelmet, tehát ne sajnáljuk az időt testünk és bőrünk rendszeres és alapos vizsgálatára. A fényvédelem nélkülözhetetlen az egész test területén, az arcon is, és nem csak nyáron vagy napsütésben! Tavasszal vagy borús időben is ki vagyunk téve a veszélynek, sőt még egy téli hegycsúcson, síelés közben is leéghet az arcbőrünk, ahogy a vízfelületekről visszaverődő fénnyel is számolnunk kell.
A szakemberek szerint az a legjobb, ha a szabadtéri programoktól a déli órákban lehetőség szerint tartózkodunk, illetve kalappal és napszemüveggel védekezünk (hiszen az UV-sugárzás szemünkre is káros hatással lehet) és fényvédőket használunk, valamint a szolárium használatának mellőzését javasolják.
Aki pedig bármilyen elváltozást fedez fel a bőrén, ne késlekedjen, forduljon minél hamarabb szakemberhez, mert a szűrővizsgálat életet menthet!