Évezredek óta használt gyógynövények
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Kamilla, a híres gyulladáscsökkentő
Az egyik leggyakrabban keresett gyógynövény a kamilla, két növényfajt takar. A gyakoribb a német (Matricaria chamomilla), egynyári növény, a másik az évelő római kamilla (Arthemis nobilis). Többek kedvelt teája, hiszen kellemes az íze. Aromája az almáéhoz hasonló, így magában fogyasztva, vagy keverékek ízesítésére is alkalmas. Virágait formája és színe miatt az ókori egyiptomiak napvirágnak nevezték, lázcsillapításra és a maláriás fertőzés kezelésére használták. A római és görög kultúrákban fejfájást, vese- és májpanaszokat orvosoltak vele. E sokrétű alkalmazhatóságát gyulladáscsökkentő hatásán keresztül fejti ki, így méltán lett „csodaszer”. A vikingek kozmetikai célokra is alkalmazták: hajmosáskor a kamillaforrázat selymes fényt ad a hajnak, főleg a szőkéknek érdemes ezt kipróbálni.
Tea készítésekor forró vízzel öntsük le a szárított kamillavirágzatot – a hatás megtartása érdekében soha ne főzzük.
Fokhagyma, mely szinte minden bajra jó
Ősember lakta barlangokban 10 ezer évvel ezelőtti maradványait találták meg, az első írásos emlék pedig egy ötezer éves ékírással vésett sumér agyagtáblán maradt fenn róla. Az ókori civilizációk szinte mindegyike használta, de az egyiptomiak körében volt a legnépszerűbb: betegségek megelőzésére és állóképesség-javításra használták. Tutanhamon sírjába is tettek belőle. Egy rabszolgát 5 kilónyi fokhagymáért lehetett elcserélni. A világ legrégebbi orvosi írásában az Ebers-féle papirusztekercseken több mint húszféle orvosság alkotórészeként említik: többek közt fejfájásra, rovarcsípésre, szívpanaszokra és bélférgek ellen használták. A görög katonák és atléták nyersen fogyasztották. Hippokratész fertőzések leküzdésére, megfázásra, emésztési zavarokra ajánlotta. Az I. világháború során a katonai orvosok az elfertőződött sebeket fokhagyma lével kezelték. Bár 1928-ban Alexander Fleming feltalálta a penicillint, ám a II. világháborúban az antibiotikum-készletek megcsappantak, így az orosz orvosok továbbra is a fokhagymát használták fertőtlenítő, baktériumölő szerként.
Torokfájást, enyhébb megfázást akár egy gerezd fokhagyma elrágásával is meg lehet szüntetni. Aki nem bírja az erős íze miatt, összezúzva áztassa vízben vagy kefirben.
Ginszeng az általános állapotjavító
A ginszeng Ázsiából indult hódító útjára. Három faja ismert: a kínai, az amerikai és a szibériai. Ahogy terjedt népszerűsége, úgy vált egyre inkább hiánycikké a kínai változat, ezért ára az aranynál is drágább lett. Mivel termesztését akkor még nem oldották meg, a kereskedők gyakran más növények gyökerét árusították helyette. Ez a hamisítás néhol még napjainkban is problémát okoz. A jezsuiták jöttek rá, hogy a ginszeng Kanadában is megél, így rövidesen megkezdték szállítását Amerikából Ázsiába. Sokan használták időskori gyengeség, szexuális zavarok, ízületi gyulladások kezelésére, valamint a szervezet ellenálló képességének megőrzésére.
Növeli az állóképességet, a stressztűrő képességet, javítja a memóriát, az ellenálló képességet, étvágygerjesztő, csökkenti a koleszterin szintet.
Folytatjuk!
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Miért nincs hatással a pitonra a kígyóméreg?
- Eltolódik az esőerdők övezete a klímaváltozással
- Tájékoztató videosorozat indult az oltásról
- Az e-kereskedelem csökkenti a szén-dioxid kibocsátást
- Tízezrek életét menthetnénk meg a tiszta levegővel
- Az Alzheimer-kór három altípusát azonosították
- Soha nem szabad megrázni egy kisbabát!
- Fúziós prosztatabiopszia mentheti meg a férfiak életét
- Napelemes autótöltőt helyeztek üzembe Budapesten
- Matematikai modell segítheti a természetvédők munkáját
- Sikerrel zárult egy koronavírusos kismama műtüdő-kezelése
- A szén-dioxid gázfürdő hatásos lehet az érbetegségek ellen
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el