A reflux kezelése holisztikus megközelítést igényel

2023. 04. 05.
Forrás: Pharma Online
Reflux esetén a gyógyszeres kezelés mellett fontos az életmódbeli változtatások szerepe is. A dohányzás elhagyásával, a koffeinfogyasztás csökkentésével, a táplálkozási szokások megváltoztatásával, fogyással sokat tehetünk a tünetek javulásáért.

A refluxos panaszok oka

Reflux esetén a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe, egészen a garatig elérhet, így nemcsak kellemetlen égő érzést a mellkasban, illetve a szegycsont tájékán jelentkező fájdalmat, de akár torokfájást, tartós rekedtséget is okozhat.

A savas közegben gyakran a fogak is könnyebben romlanak, a fogzománc is károsodhat. Elhúzódó panaszok esetén a nyelőcső károsodhat,akár fekély, rosszindulatú elváltozás is kialakulhat.

A mielőbbi diagnózis és kezelés tehát nagyon lényeges a szövődmények megelőzéséhez.

pharmaonline.hu

A gyógyszeres terápia beállítása mellett azonban arra is felhívjuk a betegek figyelmét, hogy az életmódbeli változtatások teszik teljessé a kezelést.

Így csökkenthetőek a tünetek

  • Aki gyomorégéssel küzd, fontos, hogy elkerülje a túlevést. Ne fogyasszon egyszerre sokat, egyen naponta többször keveset.
  • Az alkohol és a koffein kerülendő, ha valaki gyomorégésre hajlamos.
  • Nem ajánlott a nyers hagyma fogyasztása, de a citrusfélék, a paradicsom és a szénsavas italok, sőt a csokoládé is fokozhatja a panaszokat. Kerülendők a túl forró és túl fűszeres ételek is.
  • Éjszakára érdemes az ágy fejvégét megemelni, így csökkenthető a savas gyomornedv visszajutása a nyelőcsőbe. Az éjszakai pihenés nyugodtabb lesz, ha vacsorára könnyű ételeket fogyasztunk, és lefekvés előtt legalább két órával már semmit nem eszünk.

pixabay.com

Túlsúly mellett fokozódnak a refluxos panaszok

Már néhány felszedett plusz kiló mellett is megnő a reflux rizikója, meglévő túlsúly esetén pedig sokkal nehezebb a refluxos panaszokat kezelni.

Az elhízás szinte egyenes út a refluxhoz, ugyanis a hasi nyomás növekedésével a gyomorszáj záróizma kinyílik – magyarázza dr. Pászthory Erzsébet gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.

Egy norvég kutatás során közel negyvenötezer személy, három éven át tartó utánkövetése alapján megállapították, hogy a testsúly csökkenésével egyenes arányban csökkentek a betegek refluxos tünetei is.

Egy másik vizsgálatban 332 túlsúlyos személy testsúlycsökkentő programban vett részt, ahol átlagosan 13 kg-tól szabadultak meg. Ennek hatására a reflux előfordulása 37-ről 15%-ra csökkent, a résztvevők 81%-a pedig a refluxos tünetek egyértelmű javulásáról számolt be.

freepik.com

A betegek tapasztalatai és ez a néhány vizsgálat is azt bizonyítja, hogy a reflux kezelése során nem lehet figyelmen kívül hagyni a testsúly normalizálását sem.

Ebben is segítséget kell adni a betegeknek, hogy az étrendjük egyszerre biztosítsa az egyenletes fogyást és a gyomorégést fokozó ételek kerülését.

Az életmódbeli változtatásokat és a gyógyszeres kezelést rendszeres mozgással kiegészítve lehet hatékonyan kezelni a refluxos panaszokat.

Dr. Pászthory Erzsébet hozzátette, hogy a sikeres terápiában lényeges lehet még a stresszhelyzetek kezelése is.

A hosszan tartó élethelyzeti problémák, illyetve a szorongás jelentős tényezők a refluxbetegség kialakulásában, ezért ezek feltárása, kezelése sokszor nélkülözhetetlen a tartós javuláshoz.

 

Kiemelt kép: Adobe Stock

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!