Miért van egyre több heves vihar mostanában?
A Newcastle-i Egyetem és a Brit Meteorológiai Szolgálat (Met Office) közös tanulmánya mintha csak e helyzethez született volna: arra jutottak a kutatók, hogy a klímaváltozásban egyre több intenzív és lassan mozgó viharrendszer várható Európában, ezek száma századunk végére a korábbinak akár 14-szerese is lehet. Az ilyen lassú mozgású rendszerek eredményeznek olyan rendkívüli csapadékmennyiséget egy-egy térségben, amely az elmúlt időszak katasztrofális áradásait is okozta, például Németországban.
Dr. Abdullah Kahraman, a kutatás vezetője, aki az egyetem és a Met Office munkatársa is, elmondta: „ A szuperszámítógépes technológia fejlődése lehetővé tette, hogy egész Európára vonatkozó klímamodell-számításokat végezzünk, amely olyan részleteket mutat meg a légkör viselkedéséből, mint egy rövid távú időjárás-előrejelzés. E modellek kb. 2 kilométeres felbontásúak, ezzel pedig sokkal jobban szimulálhatjuk a viharokat, és jobban ki tudjuk mutatni az extrém helyzeteket.” A modellezés segítségével ki tudták deríteni, mely légköri tényezők járulnak hozzá a szélsőséges csapadékkal járó helyzetekhez és az áradásokhoz.
Hayley Fowler professzor hozzátette: „A kormányzatok világszerte túl lassúak az üvegházgáz-kibocsátás visszafogásában, és a felmelegedés tovább folytatódik. A tanulmányunk azt sugallja, hogy a viharok egyre szélsőségesebbé válnak, és ez a súlyos áradásokat is gyakoribbá teszi majd.”
A kutató szerint az eredményeik és a jelenlegi helyzet egyaránt arra hívják fel a figyelmet, hogy javítani kell a figyelmeztető rendszeren, és egyidejűleg a klímaváltozáshoz jobban alkalmazkodó infrastruktúrát kell létrehozni, amely felkészült a szélsőséges eseményekre.
Jelenleg Európában még szokatlanok az efféle lassú mozgású, szinte helyben álló intenzív csapadékrendszerek, és a Mediterráneum egyes részein is csak ritkán fordulnak elő. A változások pontos előrejelzése a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásunk fontos részét képezi.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Pikali Gerda: „Szeretnék egy kis nyomot hagyni a világban”
- Összefüggést találtak a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség és a méhnyakrák között
- A dió egy csoda!
- Hatástalan lesz a fogamzásgátló, ha rosszul tároljuk
- A tenger kedvező egészségügyi hatása
- „Sokkolta a családot, amikor cukorbeteg lett a 9 hónapos kislányunk ”
- Hogyan csökkenthető a trombózis kockázata a várandósság során?
- Utazás, nyaralás babával – mire figyeljünk?
- Kockázatos lehet az édesítőszerek fogyasztása
- Hogyan kezeljük a passzív-agresszív embereket?
- Királyválasztás, bortermés, Szentlélek - miről szól pünkösd ünnepe?
- Generációk egészségét határozza meg a gyermekkori étrend
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!