Mi a különbség az ekcéma és a psoriasis között?
A psoriasis és az ekcéma is krónikus bőrbetegség, melynek tünetei periódusonként lángolnak fel. A psoriasis azonban különbözik az ekcémától, máshogy is néz ki, a piros foltot ugyanis jól látható ezüstszínű pikkelyszerű réteg fedi. A psoriasis kevésbé viszket, mint az ekcéma.
Mi okozza a pikkelysömört? Genetikai eredetű?
Pontosan nem ismerjük a psoriasis kialakulásának okát, azonban az esetek kb. 1/3-ában genetikai öröklődésről van szó. Bizonyos embereknél a psoriasis torokgyulladás után alakul ki (guttált pszoriázis). Ez azonban nem szokott kiújulni. Azoknál, akik dohányoznak vagy túlsúlyosak, gyakrabban alakul ki pszoriázis.
Ha egyszer kialakul a pszoriázis, akkor egy életen át tart?
A pszoriázis általában periodikusan jelenik meg, de hogy milyen gyakran és milyen súlyos formában, az egyénenként eltér. Súlyosabb formáit stressz, sebesülés, fertőzés és hormonális változások segíthetik elő. A pszoriázisban szenvedő betegeknek óvatosan kell bánniuk bizonyos gyógyszerekkel: gyulladáscsökkentők, antibiotikumok, vérnyomás csökkentők (ezen belül is a béta-blokkolók). Ezek a készítmények ugyanis kiválthatják a tüneteket.
Kezelhetők a pszoriázis tünetei?
A kezelés, a tünetek enyhítése fényterápiával, különböző krémekkel történik, melyek szteroidokat, vitaminokat és más összetevőket tartalmazhatnak és eltérő hatásuk lehet.
Mik lehetnek a pszoriázos alternatív gyógymódjai?
Régi megfigyelés a pikkelysömörben szenvedő betegek között, hogy a napfény kifejezetten jó hatással lehet a pszoriázisra.
Dr. Robert Young szerint a pszoriasis legjobb gyógymódja a szervezet lúgosítása, elmondása szerint több betegénél képes volt lúgosítással megszüntetni a tüneteket. A gyógygombák közül a Ganoderma lucidum gomba szedése ajánlott pikkelysömör esetén.
Forrás drtihanyi.hu