Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Mik a koleszterincsökkentő gyógyszerek káros hatásai?

Módosítva: 3/24/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 2 perc Gyógyszerkoleszterin

Sokan tartanak tőle, hogy a koleszterincsökkentő gyógyszerek káros hatásai súlyos problémákat okozhatnak. A jó hír az, hogy a leggyakoribb koleszterincsökkentő gyógyszerek, a sztatinok bár rendelkeznek mellékhatásokkal, ezek relatíve ritkán jelentkeznek, illetve nem súlyosak. Amennyiben Ön mellékhatásokat tapasztal magán, mindenképpen egyeztessen kezelőorvosával!

A „jó” és a „rossz” koleszterin

A vérben található koleszterin két legfontosabb típusa az LDL és a HDL:

  • Az LDL (low density lipoprotein), a „rossz” koleszterin hozzájárul a koleszterinplakkok kialakulásához, így nagymértékben megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A magas LDL-szintet ezért csökkenteni kell.
  • A HDL (high density lipoprotein), a „jó” koleszterin hasznos, mert különféle anyagcserefolyamatok során hozzájárul az LDL-szint csökkentéséhez.

A két koleszterin szintjét a legjobb életmódi tényezőkkel szabályozni (egészséges táplálkozás, testmozgás, dohányzás elhagyása stb.), de bizonyos esetekben szükség van koleszterincsökkentő gyógyszerek szedésére, mert így lehet csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Hogyan működnek a koleszterincsökkentők?

A leggyakoribb koleszterincsökkentők, a sztatinok egy májban termelődő enzimen keresztül fejtik ki a hatásukat. Ez az enzim termeli az LDL-t, így az enzim működésének gátlásával csökken a rossz koleszterin szintje. A sztatinok alkalmazása emellett serkenti a HDL termelődését, ami szintén hozzájárul a pozitív hatáshoz.

A sztatinok a jóléti társadalmakban az egyik leggyakrabban felírt gyógyszercsalád. Többféle típusa van, amelyet az orvos az egyén egészségi állapota és kockázati tényezői alapján ír fel. A lehetséges gyógyszerkölcsönhatások miatt a hatóanyag kiválasztásakor figyelembe kell venni a beteg által szedett többi gyógyszert is. Az érintett betegek egész életükben szedik ezeket a koleszterincsökkentőket, általában 5-80 mg dózisban.

Magyarországon az alábbi hatóanyagú gyógyszereket írják fel leggyakrabban:

  • szimvasztatin,
  • pravasztatin,
  • fluvasztatin,
  • rozuvasztatin,
  • atorvasztatin.

A koleszterincsökkentő gyógyszerek káros hatása nem jelentős

A jó hír az, hogy a koleszterincsökkentők mellékhatásai ritkán okoznak gondot, a súlyos mellékhatás kifejezetten ritka. Az Amerikai Kardiológiai Társaság egyik vizsgálata során azt találák, hogy a sztatint szedő betegek 90%-a nem tapasztalt semmilyen zavaró mellékhatást.

Mik a koleszterincsökkentők mellékhatásai?

A leggyakoribb mellékhatások az alábbiak:

  • a vázizmok károsodása, izomfájdalom, izomgyengeség,
  • gyengeség,
  • fejfájás,
  • a székelési szokások megváltozása,
  • gyulladásos problémák,
  • cukorbetegség.

A cukorbetegség kockázata ijesztőnek tűnhet. De szerencsére a kutatások azt találták, hogy bár a cukorbetegség növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, a sztatinok pozitív hatása jóval nagyobb ennél a rizikófaktornál. A közel 18 000 emberen végzett Jupiter vizsgálat ez eredmények alapján az alábbi kalkulációt publikálta: Ha 255 beteg 4 éven keresztül szed sztatint, akkor mindössze 1 főnél alakul ki újonnan cukorbetegség. A sztatinok szedése ezzel szemben ugyanezen idő alatt 5,4 infarktust, ill. kardiovaszkuláris halálozást előz meg! Összességében a sztatinok kardiovaszkuláris rizikócsökkentése 9-szer nagyobb, mind diabetogen hatásuk.

Akit ez sem nyugtatott meg, annak következzék még egy megnyugtató információ: Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hatóság (FDA) szerint a sztatinok esetén alacsony a mellékhatások kockázata, és a védő hatások jóval meghaladják az esetleges negatív hatásokat.

Probléma esetén forduljon kezelőorvosához!

A gyógyszerelés megtervezésekor a kezelőorvos figyelembe veszi a beteg egészségügyi állapotát, illetve a többi szedett gyógyszert. Amennyiben mellékhatásokat tapasztal, mindenképpen jelezze! Ilyenkor a hatóanyag, illetve a dózis megváltoztatásával kiküszöbölhetők az esetleges kellemetlen mellékhatások.

Tekintse meg a Szimpatika szív- és érrendszeri problémákat célzó készítményeit!