A betegtájékoztatókban minden gyógyszerről leírják, hogy étkezés előtt, alatt vagy után kell-e beszedni. Tulajdonképpen miért olyan fontos az étkezés ütemezése?
Azoknál a gyógyszereknél, amelyeknél a gyomortartalom, illetve a gyomor pH-értékének megváltozása befolyásolja a felszívódást, azt szoktuk mondani, hogy étkezés előtt fél órával kell bevenni. De bizonyos gyógyszerek - például az acetil-szalicilsav, vagy az összes nem szteroid gyulladásgátló - gyomorirritálóak, ezeket jobb étkezés közben, vagy utána bevenni. Az általunk elfogyasztott ételek zsír -és fehérjetartalma hatással van a gyógyszerek felszívódására. A táplálék megfelelő zsírtartalma nagyon fontos például a zsíroldékony vitaminok (A, D, E, K, F) bevételekor, de bizonyos gombaölő gyógyszerek felszívódása is megjavul, ha zsírtartalmú étellel együtt vesszük be. Az újabban divatos fehérjealapú diéták kapcsán azt is érdemes tudni, hogy például az egyik vérnyomáscsökkentő (a propranolol hatóanyagú) vagy bizonyos Parkinson-kór ellenes szerek hatóanyaga (a levodopa) és a hörgőtágítóként használt teofillin felszívódását rontja, ha sok fehérjét eszünk.
Azt is gyakorta olvassuk egy gyógyszerről, hogy nem lehet bevenni tejjel, vagy teával. Ennek mi az oka?
A tejben lévő kalcium és magnézium nagyon sok vegyülettel vízoldhatatlan komplexet képez. Ezért nem szabad tejjel bevenni bizonyos (tetraciklin és fluorokinolon típusú) antibiotikumokat, egyes (metotrexat hatóanyagot tartalmazó) citosztatikumokat és a csontritkulás kezelésében használatos biszfoszfonátokat. A teában a csersav okozza a problémát. Vasat, vagy vastartalmú nyomelem-készítményeket nem szabad teával bevenni, mert a vas reakcióba lép a csersavval és bizonytalanná válik a felszívódása. Egyébként, ha valaki vasat szeretne szedni, akkor jó, ha tudja, hogy a vas felszívódását tudja növelni, ha C-vitaminnal, vagy folsavval együtt veszi be.
Előfordulhat, hogy olyan élelmiszer, ami egyébként egészséges, bizonyos gyógyszerek szedése mellett bajt is okozhat?
Igen, előfordulhat. A magas rost- és ballasztanyag-bevitel például a kettes cukorbetegség kezelésekor használt metformin, a pajzsmirigy elégtelenség kezelésére alkalmazott levotiroxin és a magas koleszterinszint kezelésére való lovasztatin hatóanyag felszívódását csökkenti. Mindez nem azt jelenti, hogy nem szabad gyümölcsöt meg gabonát ennie annak, aki ilyen gyógyszereket szed, hanem azt, hogy, nem szabad hirtelen változtatni a kialakult táplálkozási renden. Ugyancsak fontos a megszokott táplálkozási szokások tartása azoknál, akik keringési betegségük miatt kumarin típusú véralvadásgátlót szednek. E gyógyszerek működése azon alapszik, hogy a K-vitamin hatását – ami elősegíti a véralvadást – gátolja a szervezetben. Ezért a K-vitamin tartalmú zöldségek (brokkoli, a kelkáposzta, endívia, zöldborsó, kelbimbó) adagjára kell odafigyelni. Nem azzal van baj, ha valaki egyik nap a csirke mellé brokkolit eszik ebédre, hanem, ha egy megrögzött húsevő a pontosan beállított vérzékenységi szintet szabályozó gyógyszeradagja mellett egyszer csak úgy dönt, hogy mostantól brokkolit eszik kelbimbóval meg borsóval. A hirtelen megnövekedő K-vitaminszint hatástalaníthatja a véralvadásgátlóját és akár trombózist is kaphat. Veszélyes lehet még az is, ha tiramint tartalmazó ételeket (sajt, vörösbor, avokádó, szója) olyan gyógyszerek szedése mellett fogyasztunk, amelyek gátolják a szervezetben a monoaminok lebontását, azáltal, hogy a MAO-A nevű enzimet bénítják. A tiramin a vérnyomásra hat, ha a gyógyszer miatt a szervezet nem tudja lebontani a tiramint, hirtelen nagyon felszökhet a vérnyomás. Magyarországon nincsenek forgalomban olyan úgynevezett irreverzibilis MAO-bénító szerek, amelyek a tiramin tartalmú ételekkel szedve valóban végzetesek is lehetnek, de vannak reverzibilis MAO-bénítók, amik ritkán, az arra érzékenyeknél nagyobb adag tiramint tartalmazó étel elfogyasztása esetén okozhatnak problémákat. Ilyenek bizonyos antidepresszánsok ( melyekben a moclobemid a hatóanyag), és MAO-bénító hatása van a TBC elleni izoniazid hatóanyagnak, valamint a prokarbazin nevű citosztatikumnak is.
A már említett avokádó mellett a gyümölcsök közül, mikor és mivel kell óvatosan bánni?
Problémás lehet a grépfrút, a ribizli és az áfonya, ezek úgynevezett enzimgátlók. A gondot az okozza, ha egy gyógyszer lebontásához ugyanaz az enzim szükséges, mint, amit ezek a gyümölcsök gátolnak. Ilyen gyógyszerek az egyik elterjedt vérnyomáscsökkentő (nifedipin hatóanyagú), egyes koleszterincsökkentők, a diazepám hatóanyagú nyugtatók, a szertralin hatóanyagú depresszióra használt gyógyszerek és az ösztrogén tartalmú szerek is. Mivel gátolják a gyógyszer lebontását, ezek a gyümölcsök megnövelhetik egy gyógyszer hatását a gyógyszer szedésével járó mellékhatásokat is. Az alkalmi gyümölcsfogyasztás nem, de ha valaki minden nap megiszik több deci grépfrútlevet, az már okozhat problémát. És akkor is jó odafigyelni, ha olyan étrendkiegészítőt szedünk, amiben van grépfrút. Van, ami épp ellenkezőleg működik, mint a grépfrút vagyis serkenti az enzimeket, aminek hatására a máj a gyógyszer hatóanyagát gyorsabban lebontja, így hamarabb vége lesz a hatásának, vagy kisebb is lesz a hatása. Ilyen enziminduktorok a mostanában étrendkiegészítőként gyakran használt ginszeng gyökér, vagy a vény nélkül kapható szorongáscsökkentőkben és klimax esetén alkalmazható szerekben is lévő orbáncfű. Valamint a füstölt és szabad tűzön grillezett ételek és, ami nagyon fontos a dohányfüst is. Így nagyon sok gyógyszer a dohányzóknál kevésbé hat, mint a nem dohányzóknál.
Ha már a káros szokásoknál tartunk: mit kell tudni a gyógyszerek és az alkohol, illetve a gyógyszerek és a koffein kölcsönhatásairól?
Alkohollal nem szabad együtt szedni a legtöbb központi idegrendszerre ható szert (altató, nyugtató, antidepresszáns, epilepszia ellenes szerek), mert felerősíti, megváltoztathatja a hatásukat, részegséghez hasonló érzést hozhat létre akár kevés alkohol is. Rendkívül veszélyes továbbá alkoholt inni a paraziták ellen szedett metronidazol tartalmú tabletta mellé, amely gátolja azt az enzimet a májban, ami az alkoholt lebontaná, így alkoholmérgezéshez hasonló folyamat játszódik le a szervezetben. A koffein szintén a májban bomlik le, és ehhez ugyanaz a lebontó enzim szükséges, mint ami némely skizofréniára használatos gyógyszer lebontásához kell. A koffein jelenléte miatt lassul a lebontás, ami által a gyógyszer hatásai és azok mellékhatásai is erősödnek. Mivel a teofillin és koffein rokonvegyületek, a teofilin hatóanyagú hörgőtágítók mellé sem jó kávézni, de természetesen ez esetben is a kávézási szokások állandósága és a mértéktartás a fontos.
Szakértőnk forrásként felhasználta Horváth Péternek a Gyógyszerészet folyóirat májusi számában megjelent e témát érintő cikkét.