Az egyetemi tanár és pszichoterapeuta több évtizedes szakmai tapasztalattal a háta mögött állítja, hogy egy mintaként szolgáló optimális személyiségmodell hiányában sem az egyén, sem egy demokratikus társadalom nem tud hatékonyan működni. Ugyanakkor Berentés Éva következetesen hangsúlyozza, hogy nem a minden szempontból érett személyiség elérése a cél, hanem az ahhoz vezető út, az önismereti igény, a személyes fejlődés melletti elköteleződés.
A mű abban különbözik a könyváruházak polcain található számos hasonló témájú könyvtől, hogy bár egyetemi tankönyv is egyben, minden érdeklődő számára érthető, olvasmányos módon mutatja be és értelmezi az érett személyiséghez kapcsolódó legújabb pszichológiai tényeket. A kötetben leírt érett személyiségmodell az olvasóban spontán módon kelti fel az önismereti igényt, és máris gazdagítja az önismeretet azzal, hogy minősítés nélkül kijelöli a szükséges személyiségfejlesztési irányokat, és ezzel egy tudományosan megalapozott viszonyítási pontot képez az éretté válás folyamatában.
Szellemisége révén pedig hozzájárul a demokratikus gondolkodásmód széleskörű elterjesztéséhez: „Napjainkban, amikor egyrészt a társadalmi gondoskodás mértéke minimálisra csökkent, másrészt a munkavállaló személyisége egyre fontosabbá válik és így a hiányzó önismeret fokozott kockázatot jelent, ez különösen fontos!” – mondja Berentés Éva. A könyv minden olyan fejlődni, önmagáért felelősséget vállalni akaró ember számára ajánlott, aki a saját életét szeretné szebbé, boldogabbá, és harmonikusabbá tenni.