Minden olyan veleszületett vagy szerzett rendellenesség, valamint külső tényezők okozta ártalom, amely a petefészkek épségét, illetve a nőinemihormon-háztartás normális működését károsítja, korai menopauzát okozhat.
Veleszületett rendellenesség:
Szerzett, külső okok:
A korai menopauza jellemző tünetei:
Ha a fent felsorolt tünetek visszatérően észlelhetők, forduljon kezelőorvosához. Amennyiben a vérzés rendellenessé vagy szabálytalanná válik, esetleg teherbe esési nehézségekbe ütközik, akkor nőgyógyász szakorvos segítségét kell kérni. A diagnózist a szakorvos a tünetek alapján állítja fel, amelyet megerősíthet laboratóriumi módszerekkel. Ilyenkor a vérben csökkent ösztrogénszint és emelkedett FSH (tüszőérlelő hormon), illetve LH (luteinizáló hormon) hormonszintek mérhetők. Az ultrahangképen kisebb méretű petefészkek láthatók.
Az igazolt korai menopauza csökkent nemi vággyal, lelki instabilitással, de akár a termékenység elvesztésével is járhat. Szövődménye lehet a csontritkulás és a szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázata. A korai menopauza okozta hormonváltozások tüneteit különböző módon lehet kezelni. A hiányzó hormonok gyógyszeres terápiával pótolhatók – amennyiben a tünetek súlyossága miatt erre szükség van. Fontos az egészséges életmód kialakítása is: ajánlott a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott diéta. Esetenként antidepresszánsok alkalmazása is indokolt lehet.
Minden fogamzóképes nőnek javasolt évente a nőgyógyászati kontrollvizsgálat és rákszűrés. A méhnyakrákszűrés és az éves nőgyógyászati kontroll a menopauza beálltát követően is ajánlott.