Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Elhúzódó menstruáció 40 év felett: mi okozza?

Módosítva: 3/12/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 2 perc NőkNőgyógyászmenopauza

Az elhúzódó menstruáció 40 év felett a leggyakrabban a perimenopauza és a menopauza hormonális változásainak tudható be. Bár a hormonháztartás és a menstruáció változásai természetesek, sok esetben érdemes mégis felkeresni nőgyógyászunkat, hogy tisztán lássuk a helyzetet.

A menopauza és a perimenopauza

A menopauza vagy klimax a nők termékeny életszakaszának vége, amikor leáll a női nemi ciklus. Magyarországon átlagosan a 45-50 éves kor között jelentkezik, bár relatíve gyakori a korai, 45 éves kor előtt beálló klimax is; sok nőnél már 40-43 évesen menopauza tünetei jelentkeznek.

A menopauza előtti, megváltozott ciklussal járó 1-5 évet perimenopauzának nevezzük. A perimenopauza során már gyakori, hogy kimarad egy-egy menstruáció, de menopauzáról csak akkor beszélhetünk, ha 12 hónapig nem jelentkezik újabb menstruációs vérzés.

A perimenopauza jellemzői

Ahogy közeledik a változókor, a petefészkek hormontermelése lassabbá válik, bizonyos hónapokban el is maradhat az ovuláció. Felborul a hormonháztartás, a progeszteron és ösztrogén egyensúlya, amely rendszertelen ciklushoz, illetve vérzési zavarokhoz vezethet. Ebben az időszakban gyakran előfordul például, hogy:

  • kimaradhat menstruáció,
  • rövidebbé vagy hosszabbá válhatnak a ciklusok,
  • pecsételő vérzés jelentkezhet a menzeszek között,
  • é a szokásosnál erősebb vérzés és fájdalmasabb menstruációs görcsök.

Egy 40-42 évesen kimaradt menstruáció tehát az esetek jó részében a perimenopauzára jellemző hormonális változások következménye.

Gyakori menstruáció 40 éves kor felett, elhúzódó menstruáció 40 év felett

A gyakori menstruáció 40 év felett általában szintén a perimenopauza következménye. Az elhúzódó menstruáció 40 év felett pedig szintén gyakran tudható be ugyanezen oknak. Fontos azonban megemlíteni, hogy az elhúzódó menstruációnak számos egyéb oka is lehet idősebb korban is, például:

  • várandósság, korai vetélés,
  • policisztás ovárium szindróma (PCOS),
  • ovuláció,
  • méhen belüli fogamzásgátló eszköz (IUD),
  • hormonális fogamzásgátlás,
  • bizonyos gyógyszerek (pl. vérhigítók),
  • pajzsmirigyproblémák,
  • a méh elváltozásai (pl. polipok, méhnyálkahártyarák.)

A fenti felsorolásból sajnos ki kell emelni a méhnyálkahártyarákot (méhtestrák, endometriumrák), amelynek a változókorban megnő a valószínűsége. Mivel veszélyes betegségről van szó, nagyon fontos, hogy időben orvoshoz forduljunk, ha vérzészavarunk van, mert fontos kizárni a potenciális okok közül!

Fontos a rendszeres szűrés és kontroll

A perimenopauza alatt is nagyon fontos a rendszeres kontroll- és szűrővizsgálatokon való részvétel. A fogamzóképes korban is az az ajánlás, hogy a nők évente vegyenek részt kontrollvizsgálatokon, illetve méhnyakrákszűrésen. A változókor közeledtével még fontosabb, hogy időről időre felkeressük nőgyógyászunkat, és megbizonyosodjunk róla, hogy nincsen semmi gond.

Tehát bár teljesen normális, hogy a perimenopauza alatt vérzési zavarok jelentkeznek, nem garantált, hogy nincsen más, komolyabb probléma a háttérben, ezért ilyenkor minden esetben javasolt felkeresni nőgyógyászunkat. Amennyiben pedig kimaradt a rendszeres havi menstruáció, és utána jelentkezik hüvelyi vérzés, mindenképpen menjünk el orvoshoz!

Tekintse meg a Szimpatika a menopauza tüneteit célzó készítményeit!