A vizelet színe normális esetben a világos citrom- vagy szalmasárgától a sötét borostyánsárgáig terjed. A szín nagy mennyiségű folyadék fogyasztása esetén világosabb, míg reggel, illetve dehidratált állapotban sötétebb. A vizelet színe azonban eltérhet ettől bizonyos élelmiszerek fogyasztása, illetve egészségügyi problémák esetén. Ezért ha szokatlan színű a vizelete, és ennek nincs egyértelmű oka, keressünk fel orvost, főleg, ha egyéb tüneteket is tapasztalunk!
A vesék nagyon fontos szerepet játszanak a szervezet egészséges működésében. Folyamatosan szűrik a vért, és eltávolítják a szervezet számára felesleges, illetve mérgező anyagokat. Ide tartoznak a tápanyagok lebontása után fennmaradó, fel nem használt salakanyagok, a fehérjék lebontásából származó nitrogénvegyületek, illetve például a vörösvértestek hemoglobinjának lebontásából származó, a vizelet sárgás színét adó bilirubin is, de a vizeleten keresztül ürülnek a test által fel nem használt vitaminok és gyógyszerek is.
Az alábbiakban összegyűjtöttük a vizelet színének leggyakoribb változásait. Fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy mindenki kicsit másképp látja a színeket, így a színek értelmezésekor szükség van némi rugalmasságra. Amit valaki világosbarnának lát, más láthat például narancssárgának vagy vörösesnek.
A színtelen vizelet sokszor csak arra utal, hogy nagyon sok folyadékot fogyasztottunk, ezért felhígult a vizelet. Bár ma inkább az a gond, hogy túl keveset isznak az emberek, fontos, hogy ne vigyük túlzásba a folyadékfogyasztást, ugyanis az is okozhat problémákat!
Ezzel együtt utalhat cukorbetegségre is, ugyanis a cukorbetegség során glükóz távozik a vizelettel, és mivel a cukor sok vizet „visz magával”, megnő a szomjúságérzet, illetve sok híg vizelet távozik a szervezetből. Ha fennállnak nálunk a cukorbetegség kockázati tényezői (pl. túlsúly, mozgáshiány), mihamarabb forduljunk orvoshoz, ugyanis a kezeletlen cukorbetegség súlyos szövődményekhez vezethet!
A vizelet színe egészséges egyénekben a halvány citromsárgától a sötét sárga (borostyánsárga) színig terjed a szervezet hidratáltságának függvényében. Ha sokat iszunk, világosabb, ha kevesebbet, sötétebb, ugyanis ilyenkor sűrűbb. Érdemes megjegyezni egyébként, hogy a vizelet sárga színét az elöregedett vörösvértestekben található hemoglobin lebontásából származó urobilin adja.
A narancssárga vizelet utalhat dehidratáltságra, de állhat a háttérben az A-vitamin, illetve a B-12 vitamin fogyasztása is. Van, hogy máj- vagy epeproblémákra, például az epevezeték elzáródására utal. Ebben az esetben a hemoglobin lebontása során először keletkező bilirubin, ami normális esetben jórészt a bélrendszeren keresztül ürülne, a felszívódik, és a vizeletbe kerülve elsötétíti azt. De okozhatják a narancssárga színt gyógyszerek is (például rifampicin, szenna, fenazopiridin).
A rózsaszín vizelet (rozé színű vizelet) és a vörös vizelet az esetek jelentős részében véres vizelet. A vérzést okozhatja többek között vesekő, férfiaknál prosztatamegnagyobbodás, húgyúti fertőzések, veseproblémák és daganatos betegségek is. Nőknél természetes módon a menstruáció során is gyakran kerül vér a vizeletbe.
A rózsaszín és vörös vizelet mögött emellett gyakran a korábban fogyasztott, vörös színanyagokat tartalmazó ételek, például a piros bogyós gyümölcsök vagy a cékla állnak.
A barna vizelet, vagy a kis túlzással fekete vizelet sokszor ugyanazon okoknak tudható be, mint a borostyánsárga vagy vörös színt felvett vizelet. Az egyedüli különbség az, hogy ezekben az esetekben még nagyobb az elszíneződést okozó anyagok koncentrációja.
Ezzel együtt okozhatja ezeket a színeket bizonyos élelmiszereknek, például az Aloe verának és a rebarbarának nagy mennyiségben történő fogyasztása, illetve bizonyos gyógyszerek is (sztatinok, antibiotikumok, szennatartalmú gyógyszerek). Szintén előfordul, hogy az izmok lebomlása (rabdomiolízis) során felszabaduló mioglobin sötétíti el a vizeletet.
Bizonyos esetekben zöld, illetve kék vizelet is előfordulhat. Ezek mögött állhat:
A lila vizelet még ritkább, mint a zöld vagy a kék. Hátterében általában örökletes anyagcserezavarok (porfíriák), illetve a lila vizeletgyűjtő zsák szindróma nevű betegség állhatnak.
Van, hogy nem (csak) a vizelet színe változik meg, hanem opálossá, felhőssé, zavarossá válik. A zavaros vizelet hátterében többféle ok állhat, például:
Az opálos, fehéres vizelet mögött általában a kóros veseműködés következtében a vizeletbe került fehérjék a felelősek.
A felfázás a vizelet színe tekintetében általában nem hoz változást. Súlyos esetekben azonban előfordulhat zavaros vizelet, illetve kerülhet vér a vizeletbe, ami rózsaszín vagy vöröses elszíneződést okozhat.
Ha azt tapasztaljuk, hogy megváltozott a vizeletünk színe, és nem tudjuk egyértelmű okkal (pl. menstruáció, céklafogyasztás) megmagyarázni, akkor érdemes urológus szakorvoshoz fordulni. Hatványozottan igaz ez, ha más kapcsolódó tüneteket is tapasztalunk magunkon. Ide tartozhat a sűrű vizelési inger, a fájdalmas, csípős vizelés, de az általánosabb tüneteknek, például a rossz közérzetnek is lehet köze a vizelet színének megváltozásához. Ezekben az esetekben ne késlekedjünk, forduljunk mihamarabb orvoshoz!
Tekintse meg a Szimpatika húgyúti problémákra ajánlott készítményeit!