Nyár végén, az őszi hónapok közeledtével mely vitaminokat szükséges pótolnunk?
C-vitamint mindenképpen, emellett fontos, hogy A- és D-vitamint is szedjünk. A D-vitamin-szintünk a nyári, napsütéses napok során megnő, az őszi hónapokkal azonban ürülni kezd a szervezetünkből. Így célszerű azt tablettával pótolni, annál is inkább, hiszen a legújabb kutatások kimutatták, hogy a D-vitamin segíthet a csontritkulás megelőzésében. Az A-vitamin elővitaminja a sárga színű gyümölcsökben, illetve a sárgarépában található. Ebből a provitaminból bizonyos emulgensekkel (például tejjel) fogyasztva képződik majd a szervezetünkben az A-vitamin.
Mi az elővitamin?
Tulajdonképpen egy molekula, amely zsíros oldószer hatására felhasad, és vitaminná alakul a szervezetben. Az elővitamin megelőzi annak a vitaminnak a kémiai anyagát, amely egy későbbi fázisban alakul majd ki a szervezetben.
Egész évben szükség van vitaminpótlásra?
A mezőgazdaság ipari termelése során a különböző zöldségeket és gyümölcsöket az eltarthatóság érdekében még jóval a teljes megérésük előtt leszedik, ennek következtében nem tud kialakulni a megfelelő vitamintartalom. Ezért úgy gondolom, hogy általánosságban elmondható, hogy érdemes szedni multivitamint. Természetesen nem szabad elfelejtenünk, hogy a túlzott vitaminszedés káros is lehet.
Milyen problémákat okoz, ha az előírt mennyiségnél többet szedünk egy készítményből?
A vízben oldódó vitaminokból nehéz túl sokat szedni, hiszen ezek a vizeletünkkel együtt ürülnek a szervezetből, így amire már nincs szükség, az egyszerűen távozik. A C-vitamin ugyan vízben oldódó vitamin, ám szedése esetén mégis fontos a mértéktartás, ugyanis az aszkorbinsav átsavasítja a vizeletet, így az arra hajlamos egyéneknél vesehomokot, illetve vesekövet okozhat. Ezért nagyobb dózist (500, 1000 mg-ot) csakis kúraként, néhány napon át lehet szedni. Általában a csomagolás is segíti a fogyasztót: legtöbbször 10-es, 20-as adagokban lehet ezeket kapni.
Mennyi idő alatt ürülnek szervezetünkből a vitaminok?
A vízben oldódók gyorsabban távoznak, mint azok, melyek zsírban szívódnak fel (például A-, E- és D-vitamin). Ezen felül léteznek olyan tabletták, kapszulák, illetve drazsék, melyek hosszan elhúzódó hatásúak. Ez azt jelenti, hogy az adott anyag fokozatosan oldódik ki és kerül a véráramba, állandó vitaminszintet biztosítva a szervezetünkben.
Nem megfelelő táplálkozás mellett is képesek felszívódni a vitaminok?
Igen, az A- vagy D-vitamin esetén a felszívódáshoz például nincs szükség sok zsírra. De ahogy azt már említettem, a multivitaminok szedése a leginkább ajánlott, melyekben a vitaminok egymáshoz való aránya is megfelelő.
Vitaminhiány esetén milyen tüneteket tapasztalhatunk magunkon?
Ma már nagyon ritkán találkozunk súlyos vitaminhiányos esetekkel. Régen a komoly D-vitamin-hiányban szenvedő embereknél jelent meg az angolkór, manapság azonban ez teljességgel kizárható, hiszen már a csecsemőknek is kötelező D-vitamint adni. C-vitamin-hiányhoz köthető betegség a skorbut, mely régen a hajósok betegsége volt, illetve azoké, akik el voltak zárva a friss ételektől. Manapság azonban – főleg Európában – nem ismertek ilyen szélsőséges esetek.
Többször is felhívta a figyelmet a multivitaminok szedésének fontosságára. Miért jobbak ezek a készítmények, mint az egyszerű vitaminok?
Ezekben a tablettákban a vitaminok ásványi anyagokkal kombináltak. Az ásványi anyagoknak és vitaminoknak együtt nagyon fontos szerepük van. Például a vas felszívódását a C-vitamin segíti, a tabletták alkalmazási útmutatójában benne is van, hogy ezzel érdemes beszedni. A kalcium felszívódása esetén, melynek a csontok felépítésénél van kitüntetett szerepe, a D-vitamin elengedhetetlen. A magnéziumot, mely a simaizmok görcskészségét csökkenti, a legtöbb esetben automatikusan B6-vitaminnal kombinálják, így segítve annak felszívódását.