Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Viszket, hámlik, fáj! – Kérdések és válaszok az ekcémáról

Módosítva: 2/19/2012 Szerző: Szimpatika 3 perc
Az ekcéma egyre gyakrabban fordul elő csecsemőknél és kicsi gyermekeknél. Az európai gyermekek kb. 8-10%-a, míg a felnőttek 1-2%-a szenved ebben a betegségben. A tünetek az esetek több mint felében már az első életévben megjelennek, leginkább a 2-6 hónapos kor körül, 25-30%-ban az ötödik életév előtt jelentkeznek. A betegség súlyossága nagyon változatos, az egészen enyhe tünetektől a súlyos panaszokig széles a skála.

Kisbabáknál és kisgyermekeknél a jellemző tünetek:

-          elsősorban a hajas fejbőrön és az arcon jelennek meg a foltok

-          hároméves kor után jellemzően a könyök- és térdhajlaton

-          gyakori vakarózás és a következtében megvastagodott bőr

-          asztma és szénanátha, mint kísérő tünet az esetek 30, illetve 60%-ában megjelenik

-          tehéntej, tojás és tejtermékek fogyasztása esetén fokozódnak a szimptómák

-          citrusfélékre és egyes zöldségekre kialakuló allergia lehet a kísérő tünet

-          hideg időben és száraz levegőjű, poratkás lakásokban erősödhetnek a jelek

-          műszálas textíliák, szintetikus tisztálkodó szerek, légszennyező anyagok és élelmiszer-adalékok súlyosbítják vagy kiváltják a tüneteket

-          a dohányfüst és a vegyszerek súlyosbítják a tüneteket.

Figyelem! Kisgyermekek közelében TILOS a dohányzás! Nincs rá mentség!

15    jó tanács ekcémásoknak vagy ekcémás családtag esetén:

    1. Menj végig a lakásodon, és zárd ki, szüntesd meg a „láthatatlan” megbetegítő tényezőket: mikrohullámú sütő, elektromos vezetékek, éjszakára bekapcsolva hagyott elektromos készülékek, mobiltelefonok, padlószőnyeg, festett-lakozott fa felületek, frissen felújított lakás, nehéz textíliák (poratka).

    2. Írj egy listát arról, mivel tisztálkodtok, mivel takarítotok, milyen vegyszereket használtok a lakásban! Különösen az illatosítókra és fertőtlenítőkre figyelj. Fokozatosan válts: keress bio-megoldásokat! Mosódió, szódabikarbóna+illóolaj öblítőként, bioszappan, biosampon, homeopátiás vagy ayurvedikus fogkrém, ecet: nem kerülnek többe, viszont egy súlyos mérgező forrást megszüntethetsz.

    3. Különös figyelemmel nézd át a testápoló krémeket. Nincs helye egy ekcémás felnőtt vagy gyermek tisztálkodásában kőolaj-származékot, mesterséges illatanyagot tartalmazó krémeknek! A biztonságosnak hitt márkák is tartalmaznak allergén anyagokat. Megoldás: szűz kókuszolaj vagy egyéb, organikus növényi olaj mint testápoló. Kisbabáknak, kisgyermekeknek tökéletes megoldás: makadámdió-olaj.

    4. Ruházat: a szintetikus szálakat tartalmazó ruhák, különösen az alsónemű, fokozzák az ekcémás tüneteket. A fekete ruhafesték, az olcsó helyekről vásárolt ruhanemű, a turkálókban alkalmazott fertőtlenítők súlyos allergének lehetnek.

    5. Felejtsd el a készételeket, a mikrózott-fagyasztott menüket, az üdítőket és a „light” típusú ételeket és italokat! Színezékek és tartósítószerek: mind veszélyességi tényező. Az ipari tej és tejtermékek is kerülendők, helyettük organikus élelmiszer ajánlott.

    6. Ligetszépe-olaj kapszula és/vagy tőkehalmáj-olaj kapszula fogyasztása.

    7. Antioxidánsokban, cinkben és kalciumban gazdag étkezés vagy étrend-kiegészítés (ügyelj a hatóanyag-tartalomra, a mini-adagok nem segítenek). Schüssler-sók alkalmazása.

    8. Kamillás, tengeri sós meleg fürdő.

    9. Vastagbél-tisztítás rendszeresen, a napi rendszeres széklet beállítása. Ajánlott: Psyllium por vagy kapszula esténként egy pohár vízzel bevéve. Gyermekeknek is adható.

    10. Lúgosítás: minden, ami zöld, minden, ami friss és élő táplálék, zöldnövény-komplexeket tartalmazó étrend-kiegészítők fogyasztása.

    11. Savasító ételek és italok elhagyása. Húsmentes napok, hetek beiktatása.

    12. Sok tiszta víz, vagy tiszta vízből készült tea fogyasztása.

    13. Stresszmentesítés, stresszkezelő technikák alkalmazása. Gyermekeknél is magas a stressz-szint manapság. Szelíd megoldás gyermeknek, felnőttnek: Bach Rescue pasztillák vagy cseppek.

    14. Aromaterápiás tanácsadás, aromaterápiás készítmények használata a tünetek enyhítésére.

    15. Méregtelenítési tanácsadás kérése hozzáértő szakembertől.

Ekcéma esetén ügyelj az A-vitaminra és a Béta-karotinra!

 

A-vitamin: már az ókorban felismerték, hogy egyes táplálékok elfogyasztása jótékony hatással van a látási zavarokra, de az A-vitamint egészen 1913-ig nem tudták azonosítani. Az A-vitamint tabletta formájában ritkán fogyasztjuk, akkor is szigorú ellenőrzés mellett. Azoknak az élelmiszereknek és étrend-kiegészítőknek, valamint krémeknek a használata kimondottan ajánlott, amelyek az A-vitamin termelődését elősegítik. A-vitamin termelődését elősegítő táplálékok:

-          csukamájolaj, halolaj-kapszulák, Omega-3 olaj (növényi forrásból is beszerezhető)

-          sárgarépa, paraj, sütőtök, kajszi- és sárgabarack, sárgadinnye, cékla

-          paprika, őrölt pirospaprika főzés nélkül fogyasztva (pl. joghurtba vagy tejfölbe keverve)

-          erősen sárga, piros vagy zöld színű zöldségek, gyümölcsök

-          Az A-vitamin felszívódását segíti kevés olaj vagy zsiradék. Szuper A-vitamin és Béta-karotin recept: reszelt sárgarépa néhány csepp citromlével és olíva-olajjal!

-          Szuper egészséges téli saláta: egy fej nyers céklát és egy almát reszeljünk le nagy lyukú reszelőn, tegyünk hozzá citromlevet és mézet. Gyerekek is imádni fogják!

Forrás: Bíró Tünde, www.biotunder.info