A vesegörcs tünetei
Fontos tudni, hogy a tüneteket könnyű összekeverni más betegségek tüneteivel. Ezért nagyon fontos időben orvoshoz fordulni, aki pontosan képes azonosítani a probléma forrását. Az alábbi betegségekkel lehet összekeverni a vesegörcsöt:
A vesegörcs okai
Vesekő
A vesegörcsöt az esetek túlnyomó többségében vesekő okozza. A vesekő vagy húgyúti kövesség egy gyakori probléma, amely során a vesében vagy a húgyutakban (általában kalcium-oxalát) kristályok válnak ki. Okozhatja a túl kevés folyadék fogyasztása, a mozgásszegény életmód, illetve az egészségtelen táplálkozás is.
A vesekő gyakran tünetmentes: az apróbb kövek észrevétlenül is ürülhetnek. A vesekő tünetei sokszor még a nagyobb kövek esetén is sokszor csak akkor jelentkeznek, amikor azok megmozdulnak.
Ha a vesekő elzárja a vizelet ürülésének útját, akkor akadályozottá válik a vizelés, illetve megjelenhet véres vizelet.
Egyéb okok
Érdemes röviden áttekinteni a többi veseproblémát is, amely vesegörcsöt okozhat. Ezek az alábbiak:
A vesegörcs diagnosztizálása és kezelése
Mivel a vesegörcs nemcsak roppantul fáj, de nagyon súlyos szövődményekkel is járhat, fontos, hogy mihamarabb orvoshoz forduljunk. A kezeletlen probléma ugyanis többek között veseelégtelenséghez, vesebetegséghez, illetve bakteriális húgyúti fertőzés esetén a fertőzés továbbterjedéséhez is vezethet.
A diagnosztizálás a tünetek felvételével, a kórtörténet áttekintésével és a fizikai vizsgálattal kezdődik. Ezt követheti képalkotó eljárásokkal végzett vizsgálatok (ultrahang, CT, röntgen). A vér- és vizeletvizsgálatok szintén nagyon hasznos információkat szolgáltathatnak a vesék működéséről és az esetleges fertőzésekről. Amennyiben így sem egyértelmű a probléma, az urológus végezhet vesebiopsziát, citoszkópiát és húgyhólyagvizsgálatot is.
A kezelés egyfelől magában foglalhat tüneti kezelést, amely során simaizom-görcsoldókkal, fájdalomcsillapítókkal enyhítjük a beteg fájdalmait.
Ezen felül az alapproblémát kell kezelni. Amennyiben vesekőről van szó, a kisméretű veseköveket kellő mennyiségű víz fogyasztásával magától is képes üríteni a szervezet. A fájdalmak ellenére érdemes mozogni is, ugyanis a mechanikai hatások is segítenek megszabadulni a vesekőtől.
A nagyobb köveknél azonban sajnos komolyabb beavatkozásra van szükség. Vagy hanghullámokkal törik össze a köveket (ESLW technológia), vagy sebészi úton távolítják el. Ilyenkor is ajánlott a nagy mennyiségű folyadék fogyasztása!
Tippek vesegörcs ellen
A vesegörcs kialakulását leginkább a vesekő megelőzésével tudjuk megelőzni. Igyunk elegendő folyadékot, mozogjunk eleget, illetve ügyeljünk az egészséges táplálkozásra! A sóbevitel csökkentése szintén fontos lehet, ugyanis így csökkenthetjük a vesén áthaladó vérben az ásványi anyagok koncentrációját.
Gyakori kérdések
A vesegörcs hol fáj?
Nehéz egyértelmű választ adni arra, hogy a vesegörcs hol fáj. Legtöbbször deréktájban kezdődik, és gyakran kisugárzik a hátra, az alhas, illetve a nemi szervek felé.
Vesegörcs enyhítése házilag: mit tegyek, ha vesegörcsöm van?
A mit tegyek, ha vesegörcsöm van kérdésre kettős válasz adható. Amennyiben először jelentkezik a fájdalom, mindenképp forduljunk orvoshoz. Ha azonban már kaptunk diagnózist, és tudjuk, hogy kisméretű vesekő okozza a fájdalmat, akkor igyunk sok vizet, hogy kiürülhessen. Ezen túl a vesegörcs enyhítése házilag is lehetséges simaizom-görcsoldók és fájdalomcsillapítók segítségével.
Vesegörcsre milyen gyógyszer a legjobb?
Nem lehet egyszerű választ adni a kérdésre, hogy vesegörcsre milyen gyógyszer a legjobb. Mindig kérdezzük meg kezelőorvosunkat! Valószínűleg egyébként görcsoldót, illetve fájdalomcsillapítót fog felírni a tünetek enyhítésére. Ha azonban nem vesekő okozza a tüneteket, vagy az orvos indokoltnak érzi, egyéb gyógyszeres kezelés is szóba jöhet.
Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható fájdalomcsillapítókat!
Borítókép: freepik.com