A GE Helthcare által gyártott Vizamyl (Flutemetamol F18-injekció) a kognitív zavarban szenvedő felnőtt betegeknél alkalmazható, kiegészítő diagnosztikus vizsgálatként a béta-amiloid-lerakódások kimutatására Alzheimer-kór vagy más kognitív károsodás gyanúja esetén. Amikor az orvosok a véráramba fecskendezik az anyagot, az áthatol a vér-agy gáton, és hozzátapad az agyban található béta-amiloid-plakkokhoz. Ezek a plakkok az Alzheimer-kór egyik legárulkodóbb jelei. A vizsgálathoz az orvosok pozitronemissziós tomográfiás (PET) készüléket használnak, mely érzékeli a plakkokhoz tapadó Vizamyl által kibocsátott jeleket, és ezek alapján színes képeket készít az agyról.
„A Vizamyl fontos új lehetőséget biztosít az Alzheimer-kór tüneteit mutató betegek vizsgálatára, a jelenleg rendelkezésre álló módszerek kibővítéseként” – fejtette ki dr. William E. Klink, a Pittsburghi Egyetem Alzheimer-kór Kutatóintézetének társigazgatója.
Az Alzheimer-kór az időskori elbutulás (demencia) egyik fajtája, amely az emlékezőképesség, a beszédkészség, a vizuális képességek, a térbeli tájékozódási képesség és a gondolkodás romlásával, a viselkedés megváltozásával jár együtt. A tünetek általában lassan alakulnak ki, és idővel rosszabbodnak. Ez a betegség a hatodik leggyakoribb halálok az Egyesült Államokban, és az ötödik leggyakoribb halálozási ok a 65 éves és annál idősebb korosztály körében. Az Alzheimer-kór európai felmérésével foglalkozó, Alcove elnevezésű projekt adatai szerint a kontinensen jelenleg több mint hatmillió 65 év feletti ember szenved ebben a betegségben, számuk 2040-re a tízmilliót is elérheti. Magyarországon körülbelül 200 ezer embert érint a betegség.
forrás: MTI