Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Tippek és trükkök babavédő fogápoláshoz

Létrehozva: 4/5/2015 2 perc TerhességFogainkSzájápolásÖsszes cikk
A nők többsége tisztában van azzal, mennyire fontos várandósság alatt az egészséges életmód, a baba és a mama szempontjából is. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Fogászat fogorvosa a terhes nők szájhigiéniájának jelentőségére is felhívta a figyelmet.

A várandósság hat a fogakra

Sokan úgy vélik, a terhesség alatt a kismamának el kell búcsúznia néhány fogától. Tény, hogy a várandósság alatti hormonális változások a szájüreget is érintik, de arról szó sincs, hogy ezeknek feltétlenül fogvesztést kell eredményezniük. Az egyik leggyakoribb problémát, az ínygyulladást például okozhatják a száj nyálkahártyájában található ösztrogén receptorok. Bár klinikailag a terhességi ínygyulladás nem különbözik a nem terhességitől, felmérések szerint a kismamák 30-100 százaléka tapasztalhatja ezeket a tüneteket.

Különösen a harmadiktól a hatodik hónapban fordulhat elő a vérzés és az íny gyulladtsága, bár arra hajlamosaknál akár az egész várandósságot végigkísérheti a jelenség. Ilyenkor még nagyobb figyelmet kell fordítani a szájhigiéniára, amelynek része a gondos szájápolás (vagyis a fogmosás, a fogselymezés és szükség esetén a szájvízhasználat), valamint a rendszeres fogorvosi ellenőrzés is.

A fogak is hatnak a várandósságra

Nemrégiben az American Academy of Periodontology és a European Federation of Periodontology közös felhívást tett közzé. Eszerint a parodontális betegségekkel küzdő nőknél megnő az esély többek közt a koraszülésre és az alacsony súlyú baba születésére is.

- A parodontális betegségeket könnyű észrevenni, hiszen például fogínyérzékenységgel, kipirosodással, gyulladással járhat, sőt, akár a rossz szájszag vagy a fogínyvérzés hátterében is ez állhat – ismereti dr. Benkő Krisztina. Ezeket a tüneteket a kismamáknak sem szabad figyelmen kívül hagyniuk és professzionális segítséget kell igénybe venniük, hiszen a kutatások szerint az egészséges fogíny összefüggésbe hozható az újszülöttek érettségével, alacsony súlyával. Mindkét eset (tehát a három hétnél korábban érkező és/vagy 2,5 kilónál kisebb babák) később jelentkező problémákkal nézhetnek szembe, mint a tanulási zavarok, késői szociális érés vagy a motoros hiányosságok.

Benkő doktornő szerint a kismamák sokszor félnek a terhesség alatt végzett fogászati eljárásoktól, holott a nem műtéti parodontális terápiák biztonságosak a várandósság alatt is, és képesek orvosolni a problémát. Ha a hölgyek nem tudják is pontosan megállapítani, van-e fogászati problémájuk, a várandósság egyes szakaszaiban mindenképpen érdemes felkeresni a fogorvost.

Tanácsok a „babavédő" fogmosáshoz

- Napi kétszeri, egyenként 3 percig tartó fogmosás a minimum, ami fenntarthatja az egészséget.
- A fogkefét háromhavonta cseréljük, hasznos lehet, ha több fogkefét használunk felváltva.
- A fogkefe körülbelül 45 fokos szöget zárjon be az ínnyel.
- Egyszerre csak 3 fogat mossunk meg, és így haladjunk végig a teljes fogsoron, körkörös mozgással.
- Az ínyt csak óvatosan szabadítsuk meg a baktériumoktól.
- A fogorvos útmutatásai alapján használjunk segédeszközöket: fogselymet, fogköztisztító kefét, fogkrémet, szájvizet, szájzuhanyt.

Forrás: Weborvos

A nők többsége tisztában van azzal, mennyire fontos várandósság alatt az egészséges életmód, a baba és a mama szempontjából is. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Fogászat fogorvosa a terhes nők szájhigiéniájának jelentőségére is felhívta a figyelmet.