– Foltok a szemben: a mindkét szemben látható foltok esetleg magas vérnyomásról árulkodnak.
– Égő, viszkető, vörös szem: kötőhártya-gyulladásra utal.
– Ha a szeme fehérje sárgás árnyalatú, kimerültnek, fáradtnak érzi magát,
vizelete pedig barnásra színeződik, akkor azonnal forduljon orvoshoz, mert ezek a tünetek májbetegségre utalnak.
– Duzzadt szemhéjak: lehet allergiás reakció, melyet bármilyen hajlakk, arckrém vagy alapozó is okozhat. De a bedagadt, táskás szem szív- és vesebetegség tünete is lehet!
– Kisebesedett szájzug: sokszor jelentkezik betegség utáni legyöngült állapotban. Vitamin- és vashiányra is utalhat. Az okok egyszerű vérvizsgálattal egyértelműen tisztázhatók, és a probléma általában vitaminkészítményekkel könnyen orvosolható.
– Fájó lábak: egyszerű magnéziumhiány is okozhatja. Együnk sok banánt és barackot, ez segíthet. Ha a panaszok nem szűnnek, akkor feltétlenül kérjünk hormonvizsgálatot, mert a túl sok ösztrogéntól is keletkezhet a lábban ödéma, fájdalmas duzzadtság. További lehetséges okok: veseműködési zavar, visszérprobléma, rossz vérkeringés, kezdődő ízületi betegség.
– Fülzúgás: fülbetegségek, fáradtság, különféle gyógyszerek mellékhatása is lehet, de a túl hangos zene is előidézheti. Mindenképp figyelmet érdemel, ha a zúgás tovább tart egy óránál. Érelváltozás is állhat a háttérben, ez viszont halláskárosodáshoz, legrosszabb esetben teljes süketséghez vezethet. Mindenképp forduljunk orvoshoz!
– Fájdalom a mellben: ha havonta egyszer jelentkezik, a ciklussal összefüggő hormonszintváltozást jelzi. A menzesztől független fájdalmat a fogamzásgátló tabletta vagy a változókor hormonpótló készítményei is előidézhetik. Okvetlenül forduljunk orvoshoz panaszainkkal, legfőképpen akkor, ha csak az egyik mellünk fáj, mert ez a mellmirigy kóros elváltozására is utalhat.
– Ciklus közti vérzés: általában hormonzavar vagy a stressz okozza. Ritkábban petefészek-gyulladás vagy szövetburjánzás a méhben, azaz mióma. Mindenképpen forduljunk orvoshoz, ahogyan akkor is, ha a menstruáció szokatlanul fájdalmas, vagy tovább tart hét napnál. Az okokat egyértelműen tisztázza egy nőgyógyászati vizsgálat.