Akkor mindenki szedjen statint? A válasz: nem!
Az Amerikai Gyógyszerhatóság (FDA) állásfoglalása szerint csak azokban a normális koleszterinszintű, egészséges emberekben indokolt a statin-kezelés primér prevencióban, vagyis megelőzésre, akik megfelelnek a következő kritériumoknak:
1/ 50 évnél idősebb férfiak, és 60 évnél idősebb nők
2/ Magas CRP-érték esetén. (A CRP egy gyulladásos marker, melynek emelkedett szintje ugyan nem specifikus atheroscleroticus érbetegségre, de az ilyen folyamat aktivitására, instabilitására utalhat.)
3/ Legyen legalább egy érbetegségre vonatkozó rizikófaktora, pl. magas vérnyomás, alacsony védő /HDL/ koleszterin, dohányzás, vagy a kórtörténetben az érbetegségek családi halmozódása.
Az FDA fenti állásfoglalását a Jupiter nevű, közel 18 000 ember részvételével végzett statinvizsgálat támasztja alá. E vizsgálat során kiderült, hogy azok az egészséges, 50 évnél idősebb férfi és 60 évnél idősebb női, egyben normális koleszterinszintű résztvevők, akik nem kaptak statint, szignifikánsan többen szenvedtek el 2 év alatt infarktust, vagy stroke-t (ill. haltak meg), mint azok, akik statint szedtek. A statin-csoport rizikócsökkenése egyértelmű!
Az FDA kritériumok között nem szerepel a koleszterinérték, hiszen a magas koleszterinű személyek statin kezelésének megvannak az indikációi. E nélkül is indokolt azonban a statin-kezelés primér prevencióra (azaz az első kardiovaszkuláris esemény megelőzésére), ha az életkor, CRP és meg egy rizikófaktor megléte kritériumok teljesülnek.
Dr. Káli András/ https://www.ervprogram.hu/