Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Szabaduljon meg a szemölcsöktől!

Módosítva: 6/25/2013 Szerző: Szimpatika 2 perc BőrápolásBőrünkBőrdaganatszemölcs
A szemölcsök gyerekeken és felnőtteken egyaránt megjelenthetnek – a pattanások után ez a második leggyakoribb bőrprobléma. Többféle típust különböztetünk meg, melyek közt legismertebb a közönséges szemölcs, a verruca vulgaris.

Vírus okozza

Az immunrendszer éretlensége miatt főként a fiatalabb korosztály tagjai között fordul elő, de szemölcs valójában bármely életkorban kialakulhat – magyarázza dr. Vincze Ildikó, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosa. A bőrnövedékek megjelenését vírus okozza, tehát fertőzés útján kerülnek a bőrre. Tipikusan óvodás- és kisiskoláskorú gyermekeknél jelentkezik az uszodaszemölcsnek nevezett probléma, felnőtteknél viszont nem ritka a nemi úton terjedő szemölcs felbukkanása. A közönséges szemölcs megjelenése a tavaszi időszakban viszonylag gyakrabban megfigyelhető, kialakulásához a téli betegségek miatt legyengült immunrendszer is hozzájárul.

Szemölcs a talpon, a tenyéren és a térden

A vírus parányi sérüléseken keresztül behatol a hámsejtekbe, és ha az immunrendszer aktuális gyengesége miatt csökkent ellenállást tapasztal, a hámsejteket megfertőzve, azokat fokozott osztódásra késztetve szemölcsképzést indít be. Szemölcs jellemzően a kéz, a lábak, gyermekeknél a térdek területén fordul elő, de megjelenhet a köröm alatt és az arcon, illetve a nyak és a vállak területén is. Kialakulására hajlamosíthatnak a bőrsérülések, a körömrágás, a bőr felázása, a fokozott izzadás, a láb deformitásai és a bokasüllyedés is.

Megjelenési formák és eltávolítás

A tipikus szemölcs kerek vagy félgömb alakú, halványsárga vagy durva felülete miatt piszkosszürke, érdes, pontozott felszínű göbcse, amely nem viszket, nem okoz gyulladást, csak akkor fáj, ha megsérül, például bereped. A szemölcsök kezelés nélkül évekig megmaradhatnak, máskor spontán, nyom nélkül eltűnnek.

Szakszerű eltávolításuk fájdalmatlan; történhet fagyasztással, sebészeti eltávolítással, elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolással, és szemölcsirtó szerek helyi alkalmazásával egyaránt. A megfelelő módszer kiválasztása mindig az egyedi probléma felmérése után lehetséges.

Óvatosan az otthoni kezelésekkel!

A szemölcsök eltávolítására számos, recept nélkül beszerezhető készítmény kapható. Az ilyen típusú termékek fő összetevője a szalicilsav, amelyet ecsetelőként alkalmazva, általában több héten át tartó kezeléssel szabadulhatunk meg a nem kívánt bőrnövedékektől. Az eredmény elérését a szalicilsav hámlasztó hatása segíti, ezért fontos, hogy az ép bőrszövetet ne érje a hatóanyag. Amennyiben nem egyértelmű, hogy a bőrön látható elváltozás valóban vírusos szemölcs, a kezelés előtt forduljon szakemberhez. Ez javasolt cukorbetegség esetén is, mivel az otthoni kezeléssel csak tovább növeljük a fertőzés veszélyét, illetve a nem megfelelően alkalmazott készítmény komoly, nehezen gyógyuló sérüléseket is okozhat.


forrás: www.dermatica.hu