Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Miért romlik a látás a terhesség alatt?

Létrehozva: 4/15/2021 2 perc VitáltippekTerhességkönnykontaktlencseLátásSzemSzembetegségekszemszárazságszemüvegÖsszes cikk
Nem ritka panasz a várandósság alatt, hogy a látás életlenebbé válik, és a kismamák enyhe látásromlásról számolnak be. Ha ilyet érzékel, nem kell megijedni! A látás a szülés, de legkésőbb a szoptatási időszak végére helyreáll.

Mikor kezdődhet a terhesség alatti látásromlás?

Amikor valaki áldott állapotba kerül, az egész teste változáson megy keresztül. Nem meglepő tehát, hogy a kilenc hónap alatt a látással kapcsolatban is jelentkezhetnek kellemetlen tünetek. A kismamák leginkább arról számolnak be, hogy a látásuk kevésbé éles, a távoli dolgok kissé homályosak, elmosódottak. Szemészeti vizsgálaton akár dioptria eltérés is mérhető a várandós anyukák szemén, és a szemszárazság tipikus tünetei is észlelhetők – számol be róla Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa.

Mi okozza a homályos látást?

A terhesség alatt jelentkező életlen látásnak több oka is lehet:

Csökkent könnytermelés: a terhességi hormonok hatnak a könnytermelésre, ami szemszárazságot, szemirritációt és diszkomfort érzést okoz. A könnyfilm rétegének részleges hiánya akár fél dioptriányi látásromlás érzetet eredményezhet. Emiatt azonban nem kell szemüveget feliratni, vagy erősebb lencsékre váltani. A könnytermelés a hormonális hatások megszűnésével – a terhesség, szoptatás befejezésével – rendeződik. Amíg ez megtörténik, javasolt a tartósítószermentes műkönny rendszeres alkalmazása, aminek sem az anyára, sem a magzatra nincs káros hatása.

Szaruhártya eltérések: a hormonok folyadék felhalmozódást is okozhatnak a szemben, ahhoz hasonlóan, ahogy megduzzasztják a bokát és a lábat. Ez a szaruhártya görbületének megváltozásához vezethet, ami ugyancsak befolyásolhatja a kismama látását. Megváltozhat a szaruhártya vastagsága is, ami érzékenyebbé teheti a szemet, így akár a korábban jól illeszkedő kontaktlencse is kényelmetlenné válhat.

Rosszabb perifériás látás: arra nincs egyértelmű magyarázat, hogy egyes kismamáknak miért csökken a látómezejük. Valószínűleg ez is a terhességi hormonoknak róható fel. Ha ezt a tünetet tapasztaljuk, nem kell megijednünk, de mindenképp keressünk fel szemész szakorvost, hogy a komoly szemészeti problémákat kizárhassuk. Ha csak a terhességi hormonok állnak a háttérben, akkor a látótér szűkület is csak átmeneti, a látás a baba születése után normalizálódik.

Mit tehetünk a homályos látás ellen?

Íme néhány tipp, amelyek segítenek megbirkózni a terhesség alatt fellépő kellemetlen szemészeti tünetekkel.

 – Használjunk műkönnyet! Szemszárazság esetében mindenképp ajánlott a korábban már említett műkönny használata. A patikában érdemes komplexebb összetételű, tartósítószermentes műkönnyet választani.

 – Pihentessük a szemünket! Ne erőltessük a szemünket! Megfelelő megvilágítás mellett olvassunk, pihentessük gyakran a szemünket, és ne vezessünk, ha nem érezzük biztosnak a látásunkat! Ha zavaró a kontaktlencse, néhány hónapra váltsunk inkább szemüvegre!

Aki lézeres látásjavító szemműtétet tervez, az mindenképpen csak a szülés után - szoptatás esetén pedig a szoptatási időszak végén - jelentkezzen alkalmassági vizsgálatra. Aki pedig már átesett lézeres szemműtéten, várjon fél évet a gyermekvállalás előtt, mert a terhességi hormonok a műtét utáni regenerálódást, vagyis a látásjavítás tervezett eredményét is befolyásolhatják” – tanácsolja a szemorvos.

Mikor forduljon orvoshoz a homályos látása miatt?

„Bár a terhesség alatt jelentkező enyhe látásromlás normális, a hirtelen látásváltozások néhány esetben komolyabb problémát is jelezhetnek. Ilyen például a cukorbetegség vagy a terhességi magas vérnyomás. Aki hirtelen homályossá váló látást vagy egyéb látásváltozást tapasztal a terhesség alatt, mindenképpen tájékoztassa a kezelőorvosát, aki valószínűleg javasolni fogja a szemészeti kivizsgálást” – összegzi Dr. Nagymihály Attila.

Nem ritka panasz a várandósság alatt, hogy a látás életlenebbé válik, és a kismamák enyhe látásromlásról számolnak be.