Mindez csak pár rövidke kis példa arra, hogy mindig is milyen nagy jelentőséget tulajdonítottunk szívünknek. Mindezek ellenére sajnos az a tapasztalat, hogy nem óvjuk eléggé testünk központi szervének egészségét. Jelen témában olyan ember tanácsait kértük, akiről méltán mondhatjuk, hogy a szív avatott ismerője. Dr. Vértes András kardiológus főorvost, a MeDoc Egészségközpont orvos igazgatóját kérdeztük arról, mit tehetünk szívünk egészségének védelmében.
Miért kiemelkedően fontos szívünk védelme?
A szív- és érrendszeri betegségek világszerte népegészségügyi problémát jelentenek. Hazánkban az elmúlt évtizedekben a halálozás több mint feléért váltak felelőssé. Mindebben óriási jelentőséggel bírnak a kockázati tényezők.
Melyek ezek a tényezők?
A tartós stressz, túlsúly, dohányzás, mozgás szegény életmód, helytelen táplálkozás, a cukorbetegség, a túlzott alkoholfogyasztás és az örökletes hajlam a legnagyobb rizikótényezők a szív és érrendszeri betegségek kialakulásában. Mindezek nagy része életmódváltással kiiktatható. Szomorú tény, hogy hazánkban kb. 1,5 millió középkorú férfi és 1 millió középkorú hölgy dohányzik. A dohányzók több mint fele húsznál több cigarettát szívnak naponta. Mindemellett a népesség több mint egyharmada elhízott és nem törődik azzal, mit és hogyan eszik. Ezzel szemben a lakosságnak kevesebb, mint egynegyede végez rendszeres testmozgást.
Melyek a leggyakoribb szív- és érrendszeri betegségek Magyarországon?
Számos szív- és érrendszeri betegség kialakulása magas vérnyomással kezdődik. Néma gyilkosnak is hívják, mert sokszor évekig nem okoz panaszokat, ezért sokan nem is tudják, hogy betegek. Pedig a tartósan kezeletlen magas vérnyomás súlyos következményekkel járhat: érelmeszesedés, érszűkület, és ezek szövődményei, a stroke és szívinfarktus.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Az első és legfontosabb a helyes életmód és táplálkozás:
A másik legfontosabb teendő a rendszeres ellenőrzésen való részvétel. Fontos, hogy rendszeresen ellenőriztessük vérnyomásunkat. 140/90 Hgmm felett már magasnak számít az érték, és kezelni kell. Kis kockázat esetén elég kétévente felkeresni a kardiológust vagy a háziorvost. 40 év felett, vagy ismert betegség esetén évente szükséges a szűrés!