Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Öblítő helyett – a környezetbarát alternatíva

Módosítva: 10/9/2024 2 perc KörnyezetvédelemecetillóolajÜzenet a Földnekzero wasteÖsszes cikk
Nyíri Zsuzsanna Háztartásunk kémiája című könyvében leírja, hogy a gyári öblítők kationos felületaktív anyagokat tartalmaznak (pozitív töltésű ionokat), amelyek a mosószer anionos (negatív töltésű) felületaktív anyagait hivatottak eltávolítani. Ezek a szintetikus anyagok viszont nem bomlanak le maradéktalanul a környezetben, és terhelik az élővizeket. A felületaktív anyagok rárakódnak a textilszálakra, amitől puhábbnak érezzük az anyagot és csökken a sztatikus feltöltődés, azonban bőrirritációt okozhatnak, lebomlásuk lassú.

A textilöblítők márkái leginkább az illatokkal versenyeznek egymással: melyik finomabb, melyik tartósabb. Ehhez különböző fixáló anyagokat vetnek be, amivel a szintetikus illatanyagok tovább tartanak. De minél később párolognak el, annál nagyobb eséllyel váltanak ki irritációt, allergiát is. Egyes öblítők csökkentik a textilek nedvszívóképességét, mert bevonják a textilszálakat és gátolják a víz felszívódását. Emiatt mosható pelenkákat, törülközőket, sportruházatot semmiképp ne mossunk velük!

Mit ajánlunk mi?

A környezetbarát megoldás a mosószer semlegesítésére és a vízkőlerakódások feloldására: az ecet! Teljesen ártalmatlan az élővizekre, hiszen természetes alapanyagú, biológiai erjesztésű, gyorsan lebomló szer. Az ecet a mosógépet is vízkőteleníti, emellett a ruhák színeit is stabilizálja és élénkíti. A textilszálakra tapadt vízkő fátyolossá teszi a színeket és keménnyé az anyagot, ezt segít eltávolítani az ecet. Az öblítőt egy az egyben helyettesíthetjük vele! Nem kell félni attól, hogy a ruháknak ecetszaga lesz, mert ez mosás után azonnal elillan. Ha valaki mégis nagyon szeretné elkerülni az ecetet, akkor 1-2 evőkanál citromsavval is helyettesítheti, ugyanaz lesz a hatása. A citromsav és az ecet leoldja a dobra rakódott nyálkás szennyeződéseket is!

Aki ragaszkodik az illatokhoz, az választhat egy neki tetsző illóolajat, vagy tartósabb illatú mosóparfümöt. Ezekből csak néhány cseppet kell használni a mosáshoz, hiszen koncentráltan tartalmazzák az illatot. Mivel kevesebbet kell használni belőlük, ezért kisebb a súlyuk és térfogatuk, és kevesebb csomagolást igényelnek, ami szállításnál is nagy előny. Egyes illóolajok, például a teafa- és levendulaolajantimikrobális hatással bírnak, ezért még fertőtlenítik is a ruhákat. Azonban amint ezt a nevükből is sejthetjük, hamar elillannak. Aki tartósabb illatot szeretne, annak ezért ajánljuk a mosóparfümöt, ami sokkal tovább marad meg a ruhákban. A mosóparfüm természetes illóolajokkal és természetazonos illatokkal teszi a ruhát illatossá. Ezeket nem ionos, növényi alapú felületaktív anyaggal teszi vízoldhatóvá, így tartósabb a hatás, mint egy egyszerű illóolaj esetében.

 

Forrás: Zöldbolt

A mosás utáni öblítés célja a mosószermaradványok eltávolítása és semlegesítése. Az illat csupán hab a tortán, mégis legtöbben ez alapján választanak. Lássuk, milyen környezetbarát megoldásokra cserélhetjük le a bolti öblítőket!