Ijesztő jövő felé halad a magyar vidék, legalábbis ez rajzolódik ki a Környezeti jövőkutatás – Magyarország 2050 című tanulmányból, melynek első részleteit most közölték a szakemberek.
"A napjainkban megélt környezeti válságot, akár csak a klímaváltozást, a biodiverzitás csökkenését, élőhelyek eltűnését, az inváziós fajok egyre nagyobb térhódítását tekintve rendkívül fontos lenne tudni, merre haladunk, mi vár ránk a jövőben" – idézi az Index az Ökológiai Kutatóközpont munkatársának, Báldi András szavait.
A tanulmány szerint a vidék fokozatosan elsorvad, elnéptelenedik, miközben a városiasodás egyre jelentősebb lesz. Számszerűsíteni nem lehet, hogy 30 év múlva hányan élnek majd sok tíz- vagy százezres városokban, de az már most valószínűsíthető, hogy a "falusi idill" eltűnik.
A szakértők szerint a lehetséges problémák közé tartozik az is, hogy eltűnik a változatosság, a tájat kevés, és azonos fajokból álló, unalmas és egysíkú élőhelyek fogják uralni, eltűnnek a rétek sáskái, szöcskéi, a vadméhek és a madarak jó része.
Báldi szerint "a mai viszonyokhoz képest az ország kipusztul 2050-re, színtelenné válik, de a laikus ebből a saját szemével keveset lát majd. Ha valaki nem nézi, nem is veheti észre az apróságok eltűnését, hogy a kertben repkedő rovarok harminc fajt képviselnek-e vagy csak egyet". A tudományos tanácsadó, a Lendület Ökoszisztéma-szolgáltatás Kutatócsoport vezetője szerint ezek nyomán nemcsak más lesz az élővilág, de sokkal szegényebb is, az agresszívan terjeszkedő invazív élőlények ugyanis a legtöbb őshonos fajt kiszorítják élőhelyükről.
A szakértők abba egyetértenek, hogy az európai vezetők elég forrást biztosítanak a természetvédelem részére, de ez csak annak a néhány karizmatikus fajnak jelent megnyugvást, “amit meg akarnak védeni”. A vadgazdaság szempontjából fontos fajok, vagyis az őz, a szarvas, a róka, a fácán és vaddisznó ugyanakkor megmaradhatnak.
Báldi szerint az elkészült tanulmány hatására – a jövőkutatás folytatása mellett – fontos, hogy elkezdődjön a kutatási tervek készítése kinek-kinek a maga területén, illetve a döntéshozók meggyőzése, felkészítése a tudományos eredmények alapján.
Forrás: hvg