A kutatók 338 gyerekvállalásra készülő nőt vontak be vizsgálatukba. Azon kívül, hogy a résztvevők naplót vezettek napjaikról, szexuális életükről, több hormon – így a kortizol és az alfa-amiláz – szintjét is mérték náluk a fogamzást megelőző hat hónapban.
A kortizolhormon magas szintje a hosszú távú stresszre utal, míg az alfa-amiláz akkor szabadul fel, amikor hirtelen nagy mennyiségű adrenalin keletkezik a szervezetben, például veszekedéskor. Végül 130 nő esett teherbe, akik közül 72-en kislányt szültek, 58-an pedig fiút. Ez az arány jelentősen eltér a szokásostól, hiszen a nyugati világban születéskor a lányok és fiúk aránya 100 a 105-höz.
Még jobban meglepte a kutatókat, hogy 75 százalékkal kisebb esélye volt fiú utód születésének azoknál a nőknél, akik kortizolhormonszintje a legmagasabb volt, és 69 százalékkal kisebb valószínűsége azoknál a nőknél, akiknek a kortizolszintje a második legmagasabb kategóriában volt - tette közzé a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása (www.telegraph.co.uk).
Cecilia Pyper, az Oxfordi Egyetem közegészségügyi karának kutatója csoportja eredményeit az Amerikai Reproduktív Orvoslási Társaság éves konferenciáján, Orlandóban ismerteti.
mti