Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A napszúrás tünetei, kezelése és megelőzése

Létrehozva: 7/12/2020 4 perc VitáltippekLázfolyadékpótlásNapvédelemFejfájás, migrénNyárhányingerszédülésájulásnapszúrásrosszullétgyengeségfényérzékenységhősokkÖsszes cikk
A nyári melegben könnyen előfordul a napszúrás. A napszúrás kiváltó oka a test, különösen a fej felmelegedése, amely az agyhártya steril, azaz nem kórokozó által kiváltott gyulladását és a koponyaűri nyomás fokozódását okozza. Ilyenkor alakulnak ki a tipikus tünetek, amelyek azonban szerencsére otthon is hatékonyan kezelhetők a legtöbb esetben.

Hogyan alakul ki a napszúrás?

A nyári kánikulában előfordulhat, hogy a szervezet nem képes kellően hatékonyan hűteni önmagát, így elkezd emelkedni a testhőmérséklet. Ezen felül a fejet ért közvetlen napfény hatására még jobban felmelegedhet a fej, ami az agyhártya gyulladását és megduzzadását (vizenyő kialakulását) okozza. Ez pedig megemeli a koponyaűrben található nyomást, így az agyra is nagyobb nyomás hárul, amellett, hogy fel is van melegedve. Ilyenkor alakulnak ki a tipikus tünetek. A nem megfelelő folyadékbevitel szintén súlyosbítja a tüneteket, ugyanis ilyenkor a szervezet nem képes kellő mennyiségű izzadságot termelni és ezzel hűteni önmagát.

Fontos megjegyezni, hogy a tünetek súlyosságától függően túlhevülésről, napszúrásról vagy hőgutáról beszélünk. (Illetve előfordul még hősokk is.) A túlhevülés enyhe, könnyen orvosolható állapot, míg a napszúrás elmúlásához gyakran egy-két napos kezelés, pihenés szükséges. A hőguta és a hősokk ezzel szemben nagyon veszélyes állapotok, amelyekről fontos röviden szót ejteni.

Mi a hőguta és mik a hőguta tünetei?

Hőguta akkor alakul ki, ha a külső hőmérséklet hosszabb ideig nagyon magas, így megfelelő hőleadás hiányában testünk hőmérséklete is elkezd emelkedni. Hőguta esetén fejfájás, hányinger, gyengeség mellett nemcsak a fejünk melegebb, hanem teljes testünk felmelegszik.

Hőguta esetén azonnal hívjunk mentőt, mert kórházi ellátásra lehet szükség! Ha elmarad az azonnali ellátás, a hőguta halálos kimenetelű is lehet. A hideg borogatással is sokat segíthetünk, és amennyiben a beteg eszméleténél van, itassunk vele izotóniás italt vagy enyhén sós vizet!

Mi az a hősokk?

Hősokk vagy hőkimerülés akkor alakul ki, ha nagy melegben erős fizikai munkát végzünk vagy sportolunk. Két típusa van: a sóhiányos, amikor csak a folyadékot pótoljuk, de az ionokat nem, és a vízhiányos, amikor még a folyadékot sem pótoljuk. Tünetei lehetnek: izom- és hasi görcsök, hányinger, szomjúság, verejtékezés, bágyadtság, látászavar, láz, légzési nehézség, szapora pulzus. Életveszélyes állapot lehet ez is, ezért már a hősokk gyanúja esetén érdemes mentőt hívni, és mindenképp hasznos a vizes borogatás is.

Az, hogy a napszúrás meddig tart, függ a tűző napon eltöltött időtől. (Forrás: freepik.com)

Kiket veszélyeztet a leginkább a napszúrás?

A napszúrás leginkább a fiatalokat és az időseket veszélyezteti. Csecsemő-, illetve gyerekkorban még nem olyan fejlett a szervezet hő- és folyadékháztartása, így könnyebben kialakul a napszúrás. A csecsemőknél emellett a vékonyabb koponyacsontok és a kutacsok jobban átengedik a káros sugárzást, amely hozzájárul a tünetek kialakulásához. De ugyanígy kockázati tényező az idősebb életkor. Ezen felül pedig meg kell említeni az alábbi kockázati faktorokat:

  • Túlöltözöttség
  • Fizikai túlterhelés
  • Kopaszodás, kopaszság, fejfedő hiánya
  • Nem elegendő mennyiségű folyadék- és sóbevitel
  • Bizonyos alapbetegségek (pl. magas vérnyomás)
  • Bizonyos gyógyszerek (pl. antipszichotikumok)

A napszúrás tünetei

A napszúrás tünetei az alábbiak lehetnek:

  • Szédülés
  • Gyengeségérzet
  • Rosszullét, hányinger, hányás
  • Fényérzékenység
  • Hőemelkedés
  • Fejfájás
  • Súlyos esetben ájulás

Az enyhe napszúrás tünetei ugyanezek, csak kevésbé intenzíven jelentkeznek, illetve kevesebb tünet fordul elő. A napszúrás tünetei gyerekeknél is ugyanezek – viszont esetükben előfordulhat, hogy összekeverjük őket az enyhe vírusfertőzések tüneteivel. Gyakori például, hogy beleisznak egy-egy tó vizébe, és onnan összeszednek egy vírusfertőzést, amely napszúráshoz hasonló tünetekkel járhat.

Csecsemőkorban jellegzetesek a tünetek: a csecsemő kivörösödik, lázas, hányik, és a külvilág ingereire védekező mozdulatokkal reagál. Emellett tipikusan, visítva sír, és sokszor kidomborodnak a fején a kutacsok. A csecsemők különösen kitettek a napszúrás és a hőguta kockázatának, ezért nagyon figyeljünk rájuk nyáron!

Mikor jelentkeznek a napszúrás tünetei?

Általában egyidőben a probléma kialakulásával. Ha tehát napszúrást kapunk, azonnal tapasztaljuk a tüneteket, nem csak órákkal később.

A napszúrás kezelése

A napszúrás kezelése során az első lépés az, hogy a beteget eltávolítjuk a tűző napról. Fontos, hogy árnyékos, hűvös helyre kerüljön, és hideg zuhannyal vagy  hideg vizes borogatással, valamint légkondícionáló vagy ventillátor segítségével  is segíthetjük a szervezet lehűlését. Az ideális testhelyzet az, ha a beteg körülbelül 30 fokos szögben, felpolcolt felsőtesttel fekszik.

Fontos a megfelelő folyadékpótlás, emellett az elektrolitokról se feledkezzünk el! Apró kortyokkal, óvatosan vigyük be a hűvös folyadékot. Az izotóniás sportitalok is remek megoldást jelentenek, de egy kis sót is rakhatunk a vízbe. (Az alkoholos és koffeintartalmú italokat azonban kerüljük, ugyanis ezek dehidratáló hatásúak.) Ezen túl pedig a lázat is csökkenteni kell lázcsillapítóval. A fejfájást fájdalomcsillapító segítségével szüntethetjük meg. A tünetek általában maximum két-három nap ágynyugalom után megszűnnek. Amennyiben nem, mindenképp forduljunk mihamarabb orvoshoz!

Mennyire hatékony a napszúrás kezelése házilag?
A fentiekből látszik, hogy a napszúrás kezelése házilag is lehetséges. Csupán a súlyosabb napszúrás esetén van szükség orvosi kezelésre.

Mennyire szoktak súlyosak lenni a napszúrás tünetei másnap?
Megfelelő kezelés esetén a napszúrás tünetei másnap már enyhébbek szoktak lenni.

Lehet tudni, hogy a napszúrás meddig tart?
A napszúrás általában 2-3 napon belül elmúlik megfelelő kezelés esetén. Az, hogy a napszúrás meddig tart, alapvetően azon múlik, hogy mekkora megterhelés érte a szervezetet.

Tippek napszúrás ellen: így előzhetjük meg!

Egy kis elővigyázatossággal megelőzhető a napszúrás, a hőguta, amivel egyben a nyár másik nagy veszélye, a káros UV-sugarak ártalmai ellen is tehetünk: 11 és 15 óra között lehetőleg húzódjunk árnyékba, és a tűző napon ne tartózkodjunk hosszasan fedetlen fővel. Napozás előtt 20-30 perccel kenjük be magunkat, ugyanis ennyi idő kell a naptej hatásának kifejtéséhez.

Világos vászonsapka vagy jól szellőző, a tarkót is védő, széles karimájú szalmakalap megvéd a fej túlzott felmelegedésétől. A nyári hőségben több folyadékra van szükség, és lehetőleg ez ne koffein vagy alkoholtartalmú legyen, mert azok dehidráló hatásúak. A verejtékkel együtt só is távozik a szervezetből, ennek pótlásához jó szolgálatot tehet egy kis sós rágcsálnivaló is, sós mogyoró vagy ropi is.

Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható fájdalomcsillapítókat!

Borítókép: freepik.com

 

A napszúrás akkor alakul ki, amikor túl sok időt töltünk a tűző napon, így a hő hatására begyullad az agyhártya, ami tipikus tüneteket okoz.