Bár születésszabályozó praktikákkal évezredek óta él az emberiség, az igazán biztonságos és megbízható eljárások nagyon rövid múltra tekintenek vissza. Talán ezért van, hogy sokan nincsenek tisztában vele, milyen korszerű, és ma már széles körben hozzáférhető lehetőségeik vannak a nem kívánt terhesség megelőzésére.
Fogamzásgátló tabletta
A fogamzásgátló tabletta a legterjedtebb és -ismertebb megoldások közé tartozik: az első ilyen gyógyszer több mint ötven éve került piacra. Ezek a tabletták női hormonok (ösztrogén, progeszteron) mesterséges vagy természetes változatait tartalmazzák, amelyek megakadályozzák a tüszőrepedést, és a megtermékenyített petesejt beágyazódását a méhbe, a méhnyakat pedig átjárhatatlanná teszik a spermiumok számára.
A hormontartalom miatt a gyógyszer szedése pozitív és negatív mellékhatásokkal is járhat: előnyei közé tartozik, hogy szabályozza a menstruációval járó kellemetlenségeket, és megóv egyes kifejezetten nőket sújtó betegségektől, míg a lehetséges nem kívánt mellékhatások között a testsúlygondokról, a trombózisveszélyről és a mellrák kockázatának megnöveléséről esik leggyakrabban szó. A legmodernebb készítmények hormontartalma ezért már jóval alacsonyabb, mint a kevésbé korszerű típusoké, így sikerrel minimalizálják a kockázatot és a mellékhatásokat is.
Hüvelygyűrű
Szintén hormonális megoldás a hüvelygyűrű vagy hormongyűrű. A tablettákkal szembeni nagy előnye, hogy használata egyszerűbb, mivel csak havonta egyszer kell vele foglalkozni: ilyen gyakorisággal kell felhelyezni egy néhány centiméter átmérőjű, speciális műanyagból készült gyűrűt a hüvelybe.
A gyűrű aztán három héten át egyenletesen látja el a szervezetet hormonokkal, és akadályozza meg a fogantatást, majd egy hét gyűrűmentes időszak következik, amely során rendszerint megjelenik a vérzés.
Mivel a tablettáktól eltérően a hormonkibocsátás helyileg, azaz a tápcsatornát kikerülve történik, a hormonok kíméletesen szívódnak fel, kevésbé terhelik a szervezetet, így a gyűrű esetleges kedvezőtlen mellékhatásai is ritkábbak és enyhébbek: nem okoz elhízást, ugyanakkor rendezi a menstruációs ciklust, csökkenti a menstruációs görcsöket.
A gyűrű felhelyezését és eltávolítását a használó maga végzi el a megfelelő napon - a nőgyógyász csak a használathoz szükséges információval szolgál a gyűrűvel történő védekezés megkezdése előtt.
Hormontartalmú spirál (IUD)
A spirál egy méhen belüli fogamzásgátló eszköz - a hagyományos típus egy méhüregbe helyezett, fémből (rézből, aranyból vagy rozsdamentes acélból) készült T-alakú szerkezet, amely steril gyulladást vált ki, ezáltal ellehetetleníti a pete beágyazódását. A mechanikus spirál viszonylag régóta ismert és bevált eszköz, továbbfejlesztett változata azonban még biztonságosabb, ez ugyanis hormonokat tartalmaz, így kettős védelmet nyújt a nem kívánt fogantatás ellen.
A hormonális spirál speciális membránborítással rendelkezik, ez a membrán bocsátja ki magából a progeszteron egy típusát. Az IUD spirált csak nőgyógyász helyezheti fel, és az első hónapokban elhúzódó, fájdalmas vérzést, valamint bőrproblémákat okozhat - viszont 3-5 éven át a méhben maradhat, így hosszú távon hatékony, megbízható eljárás.
Forrás:
HáziPatika.com Bár születésszabályozó praktikákkal évezredek óta él az emberiség, az igazán biztonságos és megbízható eljárások nagyon rövid múltra tekintenek vissza. Talán ezért van, hogy sokan nincsenek tisztában vele, milyen korszerű, és ma már széles körben hozzáférhető lehetőségeik vannak a nem kívánt terhesség megelőzésére.