A gyógyszerkészítményeket mindig a betegtájékoztató, illetve az alkalmazási előírás utasításai szerint kell tárolni. Általánosságban elmondható, hogy a hűtést nem igénylő gyógyszereket 25°C, illetve 30°C alatt (a betegtájékoztató utasítása szerint), fénytől védve kell tárolni, a hatóanyag bomlásának megakadályozása érdekében. Ezért fontos extrém hőségben megfelelő helyen tárolni a gyógyszerkészítményeket a lakásban. A hűtőszekrényben (2°C – 8°C), illetve hűvös helyen tárolandó (5°C – 15°C) gyógyszerek esetén a hőre érzékeny hatóanyagok miatt fokozattan be kell tartani a tárolásra vonatkozó előírásokat.
A gyógyszerkészítmények betegtájékoztatója, illetve alkalmazási előírása minden esetben figyelmeztet a fényérzékenység veszélyére, amennyiben az alkalmazás során ez előfordulhat. Számos belsőleg alkalmazott gyógyszer okozhat fényérzékenységet, ilyenek például a: sulfonamidok, tetraciklinek, thiazidok, griseofulvin (forrás: MSD Orvosi Kézikönyv). Bizonyos hatóanyagok (pl.: ketoprofen, dimetindén) külső alkalmazása is fényérzékenységet okozhat. A betegnek ezekben az esetekben kerülnie kell a napfényt, és a szabadban védőruházatot (kalapot, hosszú ujjú inget) kell viselnie.
A fokozott izzadás csökkentésére léteznek a gyógyszertárakban magisztrálisan elkészített, ún. FoNo-s gyógyszerkészítmények (pl.: Solutio antisudorica), illetve egyedi magisztrális előírások alapján elkészített izzadás elleni készítmények. Tiazidszerű vízhajtók szedése esetén jelentkezhet a folyadék és az elektrolitok egyensúlyának (például a káliumegyensúly) zavara, ezért hőségben különösen figyelni kell a megfelelő folyadékmennyiség és a kálium pótlására (ha nem szed mellé K-megtakarító diuretikumot). Kálium-megtakarító vízhajtók esetén a hőségben fontos a megfelelő folyadékmennyiség pótlása.
Lehetnek a gyógyszerekben olyan hatóanyagok, amelyek befolyásolják a testhőmérsékletet. Többek között: a nem szteroid gyulladáscsökkentők csökkentik a lázat, de nem befolyásolják a normál testhőmérsékletet. Egyes fenotiazinok rontják a hőszabályozást, így alkalmazásuk során a külső hőmérséklettől függően hypo- és hyperthermia egyaránt kialakulhat. A vízháztartás egyensúlyának fenntartása azért is fontos, mert ez is biztosítja a hatóanyagok megfelelő eloszlását a szervezetben.
A tájékoztató a teljesség igénye nélkül mutatja be a gyógyszerkészítmények szedésével kapcsolatos információkat az extrém hőmérsékletre való tekintettel, ezért a gyógyszerkészítmények szedése előtt a betegtájékoztató elolvasása elengedhetetlenül fontos a betegek részéről!
Országos Tisztifőorvosi Hivatal Gyógyszerészeti Főosztály