Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Minden amit a napszemüvegről tudni érdemes

Módosítva: 7/15/2010 Szerző: Varga Julis 2 perc
A jó napszemüveg épp olyan fontos kelléke a nyárnak, mint a naptej, mert szemünk védelmére éppen annyi gondot kell fordítani, mit bőrünkére.
Nem meglepő, hogy az erős napsütés már az ókoriakat is zavarta, így a napszemüveg ötlete nem mai dolog. A római császárok például csiszolt smaragdon keresztül nézték a gladiátorjátékokat, a kínaiak pedig mágikus hatalmat tulajdonítottak a színes üvegeknek.

A mai használt napszemüveg viszont csak a 20. század elején született meg, azóta viszont minden változik, csak az eredeti elképzelés nem: fekete, színes, kristályos, állatkás, drága, olcsó, fémkeretes, és még felsorolni is hosszú lenne, milyen sokféle napszemüveget árulnak.

Nem szabad elfelejteni, hogy bár már divatkellékké nőtte ki magát, a napszemüveg eredeti funkciója az, hogy megvédje a szemünket a káros sugaraktól. Ha a bőrünk leég, azt azonnal érezzük, a szemnél viszont nem ilyen egyszerű a dolog, a károsodás nem azonnal, hanem hosszabb idő alatt alakul ki.

Az UVA és UVB sugarak és több szembetegség között van kimutatható kapcsolat. A napjaink egyre erősebb UV sugárzása mellett ugrásszerűen megemelkedett azoknak a száma, akik valamilyen bőr- vagy szembetegségben szenvednek.

Az UV sugarak közrejátszanak például a szürkehályog, a kúszóhártya és a sárgatest sorvadás kialakulásában, mert ha sokáig érik a szemet, akkor a szem felszínét, a szemlencsét és a retinát is károsíthatják. Az érzékeny szervünk tehát meglehetősen nagy veszélynek van kitéve erős napsütésben.
Fokozottan kell ügyelnik azoknak, akik szürkehályogműtéten estek át, vagy akik a retina valamely idült betegségében szenvednek.

Ezért fontos, hogy jó napszemüveget válasszunk. Ez nem azt jelenti, hogy drága darabot kell vennünk, mert most már majdnem mindegyik napszemüvegen van UV-szűrő. Ha viszont nincs, az sokkal rosszabb következményekkel járhat: a sötét lencse alatt kitágult pupillába ugyanis több káros sugár jut.

Az UV 400 jelzéssel ellátott napszemüvegek 400 nanométer alatt minden sugárzást kiszűrnek, míg a gyengébb minőségűek csak 380 nanométer alatt.

A szemüveg kiválasztásánál a mérete és az alakja is fontos, mert ha nem kellő méretű, és nem illeszkedik jól a fejre, akkor az oldalt bejutó, és a lencséről visszaverődő fénysugarak is ugyanúgy károsíthatják a szemet.
Az se mindegy, hogy milyen tevékenységhez vásárolunk napszemüveget. Vannak, akik sokkal tovább vannak kitéve a sokkal intenzívebb napsütésnek, úgy mint a sportolók, a szabadban dolgozók, akik sokat vannak hó és víz közelében – ezek ugyanis sokkal több fényt vernek vissza. Ilyen eseteknek indokolt a speciális szemüvegek viselése.

Tévhit, hogy a napszemüveget csak napos időben kell viselni, borús időben is ugyanolyan hasznosak, mert bár a felhők megszűrik a fényt, a káros sugarak ugyanúgy átjutnak rajtuk.

A gyerekek is nagy veszélynek vannak kitéve, főleg, ha sokat játszanak a napon, mert az ő szemlencséjük még nem szűr ki annyi UV sugárzást, mint a felnőtteké. Egy nagyobb karimájú kalappal és egy napszemüveggel nekik is biztosíthatjuk a kellő védelmet. Az UV ugyan rövid távon nem okoz súlyos károsodást, de a sok sugárzás hatása összeadódik, ezért fontos, hogy fiatalkortól kezdve meg legyen a kellő védelem.

A szem UV védelmére többfajta eszköz is rendelkezésünkre áll, akkor is, ha eleve szemüvegesek vagyunk.
Ma már lehet kapni UV-szűrős kontaktlencséket, fényre sötétedő szemüveglencséket, és csinálnak dioptriás napszemüveget is. Választásunk arra essen, amelyik a legjobban megfelel életmódunknak és napi rutinunknak.