Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Inhalálás: hatékony segítség a nátha ellen!

Módosítva: 3/19/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 2 perc LázFül-orr-gégeVírusos megbetegedésekInfluenza

Az inhalálás, ami magyarul belélegzést jelent, egy hatékony hagyományos gyógymód, amely kiválóan alkalmas a felső légúti megbetegedések, a nátha és az arcüreggyulladás kezelésére. A belélegzett gőz, pára segít a légutakban besűrűsödött, letapadt nyálka feloldásában és eltávolításában, emellett hatékonyan képes eljuttatni a különféle jótékony hatású vegyületeket, hatóanyagokat a légutak és a tüdő sejtjeihez. Az inhaláláson egyszerre értjük a hagyományos, gőzzel történő inhalálást, valamint a modern inhalátorok használatát.

Így működik az inhalálás

Az inhalálás orvosi szempontból gőzök, gázok és porlasztott folyadékok (aeroszolok) belégzését jelenti. Két fontos előnye is van. Egyfelől gyorsabban és hatékonyabban képes eljuttatni különféle anyagokat a légutak és a tüdő sejtjeihez, mint ha orálisan vennénk be gyógyszert, ami aztán a bélrendszeren és a keringésen át jutna el a légzőrendszerhez. Az inhalálás emiatt sokkal kíméletesebb terápia, mert csak oda jut el a hatóanyag, ahol valóban szükség van rá, a szervezet többi részére nem fog hatni. Így csökkentjük a mellékhatásokat, és a szer kisebb dózisban is hatékony lesz, emellett hosszabb ideig fogja kifejteni hatását.

Az inhaláció hatékonyságának köszönhetően bizonyos betegségeknél, például a COPD-nél és az asztmánál az inhalációs terápia az elsődleges, ezeket a betegségeket a legtöbb esetben nem szájon át bevett gyógyszerekkel kezelik.

Az inhaláció másik fő előnye az, hogy a magas páratartalmú levegő önmagában is segít feloldani és eltávolítani a felső légutakban lerakódott nyákot. (Ez utóbbi előny az inhalátorok használatakor nem, a hagyományos gőzös inhalálás során viszont számottevő.)

Inhalálás otthon, hagyományos módszerrel

A hagyományos inhalálás meleg vizes oldattal történik, amelyet fazékban vagy egyéb edényben helyezünk le egy szilárd felületre. A leggyakrabban sóoldat vagy kamillatea kerül az edénybe, de más gyógynövények (pl. borsmenta, eukaliptusz, kakukkfű), illetve adott esetben gyógyszerek is kerülhetnek az oldatba. Nagyon fontos, hogy megfelelően rögzítsük a meleg vizes edényt, nehogy kiboruljon! A gőznek melegnek, vagy legalább langyosnak kell lennie, a forró gőzt viszont kerüljük! Az inhalálás maga is nagyon egyszerű: hajoljunk 10-15 cm-re az edényhez, és mélyen szívjuk be a gyógyhatású gőzt. Érdemes egy törülközőt vagy pokrócot tenni a fejünkre, hogy ne távozzon el könnyen a meleg pára. Az inhalációt érdemes legalább 5-10 percig végezni a kellő hatás elérése érdekében. Mivel az inhalálás közben gyakran megizzadunk, a legegyszerűbb, ha este inhalálunk.

Inhalálás köhögésre

Az inhalálás köhögésre is kiváló megoldás, mivel segíti megnyugtatni a gyulladt szöveteket. A köhögés többféle típusa ellen is hatékony, sőt, még krónikus hörghurut esetén is sikerrel alkalmazható.

Kamillás inhalálás: erre jó a kamillás gőzölés!

A kamillás inhalálás nem véletlenül népszerű, a kamillás gőzölés során ugyanis egyszerre segítjük a légutakban lerakódott nyák feloldódását és távozását, másfelől hatékonyan juttatjuk el a kamilla hatóanyagait a légutakba. A kamilla virágzatában található anyagok ugyanis gyulladáscsökkentő hatásuknak köszönhetően nyugtatják a gyulladt, lobos nyálkahártyát, enyhítve a tüneteket és segítve a gyógyulást.

Naponta hányszor kell inhalálni?

A legtöbbször napi egy alkalom elegendő, lehetőleg este. Orvosi ajánlásra vagy makacs tünetek esetén azonban napi többször is elvégezhetjük.

Inhalálás inhalátorral

A hagyományos inhalálás mellett az inhalátorokról is szót kell ejteni. Többféle típusú berendezés van, amelyek képesek a folyadék hidegen történő porlasztására, amely során 0,1-10 mikrométeres páracseppeket hoznak létre. Kis méretüknek köszönhetően ezek az apró páracseppek képesek behatolni a legapróbb, legszűkebb légutakba is.

Az inhalátorok által létrehozott aeroszolt szájon át kell belélegezni, az orr ugyanis kiszűri az egy mikrométernél nagyobb folyadékcseppek döntő többségét. A felső légúti megbetegedéseknél általában egyszerű, kompresszorból és porlasztóból álló inhalátorokat szoktak alkalmazni. Ezeknél a berendezéseknél figyelni kell rá, hogy mélyre szívjuk a párát, mert máskülönben nem jut le a tüdő mélyére!

Ha megfázásról, nátháról vagy arcüreggyulladásról van szó, a hurut oldására a sima víz és az egyszerű fiziológiás sóoldat is megteszi. Kezelőorvosunk javaslatára pedig hörgőtágító és hurutoldó szereket is bevihetünk inhalátor segítségével.

Tekintse meg a Szimpatika köhögéscsillapító készítményeit!