Miért és hogyan őszülünk?
Az őszülést befolyásoló legfontosabb tényező a genetika, ami azt jelenti, hogy első ősz hajszálunkra rendszerint akkor számíthatunk, amikor szüleink és nagyszüleink életében is elérkezett ez az idő. Az őszülés sebességét azonban egészséges táplálkozással és a dohányzás mellőzésével magunk is befolyásolhatjuk valamelyest.
A hajban található, pigmentszemcséket termelő sejtek, a melanociták a szőrtüszőben helyezkednek el, és kétféle pigmentet termelnek: a fekete vagy sötétbarna színű eumelanint, illetve a vöröses-sárgás fenomelanint. A melanin ezután a hajat felépítő fő fehérjét, a keratint termelő sejtekbe, a keratocitákba kerül.
Az őszülés kezdetén a melanociták még jelen vannak a szőrtüszőkben, azonban aktivitásuk már lecsökkent. Mivel kevesebb pigment kerül a hajszálakba, azok világosabb színűek lesznek. Az idő előrehaladtával a melanociták elhalnak, ezzel megszűnik a színtermelés, vagyis az adott hajszál a következő kinövéskor ősz lesz.
Megőszülhetünk-e egyetlen éjszaka alatt?
Csupán városi legenda, hogy egyik napról a másikra megőszülhetünk, vagy valóban előfordulhat? Extrém stressz hatására valóban gyorsabban őszülhetünk, ez azonban nem történik meg egyetlen éjszaka alatt. Ennek oka, hogy csak az a hajszál lesz ősz, amely őszen indul, tehát a már meglévő hajszálak színét a stressz nem tudja befolyásolni.
Egyes állapotok és betegségek hatására korán megindulhat az őszülés, ilyenek például a következők:
• Dohányzás
• Vérszegénység
• Helytelen táplálkozás
• B12-vitamin-hiány
• Pajzsmirigybetegségek
• Egyes autoimmun betegségek
• Neurofibromatózis (a bőrön megjelenő csomókkal és bőrdaganatok megjelenésével járó genetikai betegség)
• Sclerosis tuberosa (jóindulatú daganatok képződésével járó genetikai betegség)
• Vitiligo (pigmenthiány)
• Alopecia areata (foltos hajhullással jár, az ősz haj pedig nehezebben hullik ki)
6 érdekes tény az őszülésről
1. Az európai származású férfiak általában harmincas éveik közepén kezdenek el őszülni, míg az ázsiai származásúaknál ez néhány évvel később, a harmincas éveik végén következik be.
2. A nők átlagosan 5 évvel később kezdenek őszülni, mint a férfiak.
3. Általánosságban elmondható, hogy először a haj kezd őszülni, majd az arcszőrzet, végül pedig a testszőrzet.
4. Minél hosszabbra tud megnőni a haj, annál hamarabb fog megőszülni.
5. 30. születésnapunk után minden eltelt évtizeddel 10-20%-kal több ősz hajszálra számíthatunk.
6. Daganatos betegség miatt kapott sugárkezelés után előfordulhat, hogy a már megőszült haj kihullik, és újból az eredeti színű nő vissza.
Dr. Pallay Kinga
Forrás: https://www.egeszsegkalauz.hu/