A szaglás folyamata
„Az orr öt érzékszervük egyike, amely a bőr, a szem, a fül és a nyelv mellett szintén fontos információkat közvetít a külvilágról. A szaglás receptorai az orrüreg felső részében elhelyezkedő szaglóhámban találhatók. A szaglóhámról érkező ingerületet a szaglósejtek a koponyában lévő szaglóközpont felé vezetik – foglalja össze röviden a szaglás bonyolult mechanizmusát dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ főorvosa. – A szaglás csökkenése a folyamat bármely résztvevőjének átmeneti vagy tartós zavara miatt bekövetkezhet.”
Hipozmia és hiperozmia
A szaglás minősége egyénenként eltérő lehet. Az emberek átlagosan 2-4 ezer szagot tudnak megkülönböztetni. A hiperozmia a szagokra való szokottnál nagyobb érzékenységet jelenti: ízlelő- és szaglóképességükről híresek például a borkóstolók, kávészakértők és a parfümőrök. Hipozmia esetén a szaglóképesség csökkenése következik be, ennek oka leggyakrabban nátha, allergia: az eldugult orr miatt a szagok nem jutnak el a szaglóreceptorokhoz. A szaglás csökkenése dohányzás miatt vagy a kor előrehaladtával is csökkenhet, emellett az orrmelléküregek gyulladása, orrmandula-túltengés, orrpolip, vagy a fejet ért sérülés miatt is bekövetkezhet. A szaglást ezenkívül vegyszerek tartós belélegzése és bizonyos gyógyszerek – vérnyomáscsökkentők, savlekötők – szedése is károsíthatja.
Tartós szaglásvesztés: anozmia
A már említett, szagláscsökkenést előidéző okok következtében a szaglás tartós elvesztése is bekövetkezhet: ezt az állapotot anozmiának nevezzük. A szagérzékelés képességének hiánya lehet ideiglenes vagy állandó, fennállhat már a születéstől kezdve (kongenitális anozmia), illetve az is előfordulhat, hogy valaki csak bizonyos szagokat nem képes érzékelni (specifikus anozmia). A maradandó szaglásvesztésért az orrban található szaglóreceptorok elhalása vagy agysérülés is felelős lehet. Kutatások szerint az anozmia a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór első tüneteként is jelentkezhet.
Tesztelje szaglását!
„Az anozmiát legegyszerűbben a mindenki számára ismert illatok segítségével lehet ellenőrizni. Ha bizonytalanok vagyunk a szaglásunk minőségével kapcsolatban, tesztelésében segíthet a citrom, fahéj, kávé, fokhagyma; különösen a fokhagymával érdemes próbálkozni, mert a jellegzetes szagát adó, metilmerkaptán nevű vegyületet tartalmazó levegő már 10-6 mg/l koncentrációban szagérzetet kelt” – javasolja dr. Augusztinovicz Monika.
Visszanyerhető a szaglás?
A Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy szagláscsökkenés vagy anozmia esetén az első lépés mindig a fül-orr-gégészeti vizsgálat, melynek segítségével feltérképezhető az orrüreg és a szaglóhám állapota is. Itt fény derülhet arra, ha a panaszok hátterében például orrpolip vagy orrsövényferdülés áll – ilyen esetekben a szaglás jó eséllyel visszaállítható. Ha a fül-orr-gégészeti vizsgálat nem mutat eltéréseket, a kiváltó okok keresés más – neurológiai és belgyógyászati – irányban folytatódhat. Amennyiben a panaszok az idegek sérülésével függnek össze, a gyógyulás nehezebb, bizonyos esetekben pedig nem állítható helyre a szaglás.
Forrás: www.fulorrgegekozpont.hu